Skocz do zawartości
shy1

Proszę o pomoc...pomóżcie początkującemu...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Posiadam akwarium 240 litrowe z tanganika i cchialbym zacząć przygodę z akwarium morskim. I zastanawiam się ile bedzie mnie kosztować akwarium te moje 240 tak aby stało się morskim z rybami. Wiem już ze filtry jakie mam musiał bym zmienić na trzpień ceramiczny bo metalowy podobno szkodzi. Prosze Was powiedźie ile mniej wiecej kosztuje proste akwariumk morskie 240 litrowe. Zaznaczam że nie jestem złotoą rączką :D Bo boję się że takie akwa moż ekosztowac 2000 zł albo i więcej. A może lepiej zacząć od mniejszego...No ale mam ta 240 jest jka nówka :D

Pozdrawiam i prosze o odpowiedź, będę wdzięczny :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@shy1, czy posiadasz miejsce pod szafką na sump?

jeśli tak, to możesz zacząc działac to znacznie ułatwi sprawę, w żadnym wypadku nie przechodź na mniejszy litraż, finanse mogą byc podobne jak przy 240 lit, a myśle że akwarystyka dalej rządzi się prawem "im większe tym stabilniejsze"

Na poczatek policz sobie koszty trzech podstawowych działów:

- oświetlenie

- cyrkulacja

- żywa skała

jeśli koszty nie przerosną Twojego budżetu - startuj, jesli nie to lepiej zaczekaj, wielu juz się sparzyło na max. oszczędności przy zakładaniu akwa.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady. Więc na razie cchiałem zamontować 2 lub 3 switlówki, 2 philipsa niebieskie i jenna jakaś normlana. Cyrkulacja to jakaś jedna lub dwie pompy same głowice. Czy mogę zastosowac jakiś filtr ze zwykłym trzpieniem? Miejsca na sunp nie mam ale nawet bym go nie chcial. Do tego np. żywa skała tylko nie wiem ile najlepij na 240 litrów, jakiś odpieniacz za 200 zł i wsio. Nie wiem czy to wsytarczy. Czy filtr RO jest konieczny, czy można dawać wodę odstaną. Czy zna ktoś jaąś stronkę gdzie ejst wszystko prosto napisane od podstwa, bo szukam w necie i mało jest dla pocżatkujacych typowych wyjaśnień.

Dziękuję Wszystkim za odpowiedzi.

pozdrawiam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba troche przesadzasz, ze jest malo wyjasnien dla poczatkujacych. Na tym forum co chwila pojawia sie nowy morszczak z podobnym problemem.

Prosze wybierz opcje szukaj i tam zanjdziesz prawie wszystko.

Od siebie wrzuce jednak to czego potrzebujesz:

Szafka

Akwarium

RO

Odpieniacz

Skala

Pompy cyrkulacyjne

Swiatlo

Sol

Hydrometr

Termometr (dokladny)

Grzalka

To co juz masz mozesz skreslic.

Wracajac do glownego pytania czy mozesz stosowac odstana wode, jasne, ze mozesz ale skutek bedzie marny w morskim. W filtrach nie wymieniaj osi na inne. MaxiJety maja stalowe oski i dzialaja swietnie.

Jesli sa to filtry kubelkowe to mozesz ich urzyc jako cyrkulacyjnych tylko wywal wszystkie wklady.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

shy1: poszukaj mojego wątku - "Akwa AlMastara pomoc + porada" czy jakoś tak, tam masz wszystko, akwa mam 160L, ale muszę cię zmartwić bo wydałem "trochę" więcej niż 2k PLN bo jakieś 4k

możesz poczytać też wątek SMK ale on robił tempo expres, więc pewnie i wydał więcej

tak na początek to zalecana ilość skały do akwa 250L to jakieś 50kg x 32 PLN wychodzi 1500 :/


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bez przesady, jak sie nie spieszy to starczy juz 10% skaly

Ja u siebie mam 13 kilo na 60l czyli okolo 20% i uwazam ze to za duzo. Nie mam gdzie kolarowcow wkładać :D Teraz planuje postawić 200 l i może dokupie tylko z 5 kilo z frachtu


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiatm ponownie...:D

co wy na to. Akwarium mam 240 + pokrywe + filtry + grzałkę wszystko od słodkowodnego.

Teraz do tego odpieniacz Wipro SA-2014 do 600l akwa. Do tego taką skałe wapieną http://www.allegro.pl/show_item.php?item=58023740 np. 30 kg = żywa skała 10 lub 15 kilo i podobno po roku ten tuf zamieni się też w żywą skałę. Do tego sol morska sery jest chyba tania. Hydrometr. Z żywych zwierzatek to np. (Astropecten polycanthus), Sarcophyton Glaucum 2sztuki, Palythoa sp, Actinodiscus sp + ryby w sumie do celowo 7 sztuk i to wszystko. Nie wiem czy tak moze być i ile mnie to wyjdzie, ryby na poczatki chciałem mieć 4 a po tem coś do kupić. cchiałbym mieć kolorowe jak i małe i duże. Co Wy o tym sądzicie bardzo się pomyliłem w tym co napisałem :D

Nie ma tu filtra RO. On musi chozić w osobnym zbiornikua aby przygotowywał wodę a coz robić jeśli nie mam miejsca na taki zbiornik i kasy na RO;( Czy jest jakaś mozliwosć zrobirnia coś w tym stylu bez RO...moze sa jakieś nowatorskie rozwiązania...?

pozdrawiam i nie bijcie;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10% u Ciebie to 24-25 kg żywej skału -czyli odwrotnie -

daj 20-30 kg żywej skały a tufu jako podłoża do niej 5-10 kg. To minimum!

Najlepiej do 20% pojemności akwa żywej skały !


Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie. Czy jest mozliwość zrobienaia akwa gdzie ryby są porządaną rzeczą, bez żywej skały tylko z tuffem wapiennym ale za to z jakimś dobrym odpieniaczem?

pozdrawiam;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem takie fish only (6 ryb) na niniflotorze bez skały tylko na tuffie.akwarium miało 240l i 2kg żywej skały.podłożem był anti phos am.akwarium chodziło na zwykłej wodzie (kranówa)ożwietlane było 2 t8 30w. całość funkcjonowała ponad 1,5 rok!!

nie polecam czegoś takiego ponieważ jest to bardzo chwiajny "eko system" musiałem z niego zrezygnować ale tak wyglądały moje początki 7 lat temu

możliwe jest że przy leprzyn odpieniaczu i ro będą leprze efekty


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.