Skocz do zawartości
MateuszD

Pomiar energii

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Niedawno przeprowadziłem się, i mam problem ze zmierzeniem zużycia energii elektrycznej - sprawdziłem miernikiem podłączone ndo gniazdek urządzenia, ale nadal pozostaje bardzo dużo (tak mi się wydaje) prądu który jakoś 'się rozchodzi'.

I tu mam pytanie, mam w domu dość dużo punktów świetlnych - w zasadzie wszystkie na 12V do halogenów, z transformatorami założonymi na max moc halogenów (czyli u mnie na 50W na punkt). Niedawno jak nie podobał mi się stan licznika, to wymieniłem 90% żarówek na LED - różne, niektore takie z dużej ilości małych diod, część z diodami SMD - jeśli idzie o światło to jestem zadowolny, ale niestety pobór prądu w zasadzie się nie zmienił - czy możliwe że transformatory pobierają nadal full moc? Bo nawet jeśli marnują 100, albo i 200% mocy pobieranej przez diody to pobór mocy powinien znacząco spaść?

Czy mając dostęp tylko do kontaktu mogę tam zmierzyć prąd i sobie oszacować zużycie w każdym obwodzie?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kontakt masz na mysli wlacznik ? jesli tak - mozesz. Najpierw zapal swiatlo i zmierz napiecie. Pozniej odepnij jeden przewod i wepnij szeregowo amperomierz. Pi razy drzwi w wielkim uproszczeniu po pomnozeniu napiecia przez prad wyjdzie ci moc.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokłądnie tak, miałem na myśli włącznik. A czy mogę po prostu przy wyłączonym przełączniku podłączyć amperomierz do obu przewodów? Tzn zewrzeć nim włącznik?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dokladnie tak jak mowisz :) wlasnie o to mnie chodzilo :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej tego nie sprawdzaj,bo cię głowa rozboli i zrezygnujesz z akwarium


Zbiornik Zlikwidowany:((Ale jeszcze tu wrócę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

j@cek: spokojnie, przez prawie 3 lata miałem juz morskie i to 3x większe niż teraz planuję, i wiem ze z tytułu akwa zużycie energii wzrośnie niezauważalnie :) - ale po prostu jestem ciekawy co mi zżera tyle prądu :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ci powiem bez mierzenia! ZONA! Hehehee


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj nie dobrze. Mateusz sie bawil kablami pod napieciem i zamilkl..... zly znak.... :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie nie, do kabelków tylko spróbowałem się dostać, ale okazało się że w tzw międzyczasie mój miernik przestał zdradzać objawy życia (jak na towar z supermarketu za kilkanaście pln i tak kilka lat pożył :) ) - muszę nabyć nowy i popróbować.

Czy podłączając miernik niewłaściwie mogę coś skopać w instalacji? Bo okazało się ze większość moich włączników to jakieś magiczne układy schodowe, albo i takie włączane w 3 miejscach, i do 2-klawiszowego włącznika jest podłączonych 6 kabli - szanse ze trafię na właściwą parę od razu oceniam na znikome :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matematyk jestes - dasz rade :) permutacje itd :) nic nie popsujesz :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak poznam ze to właściwe kable? Ustawić na woltomierz?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy wlacznikach na odwrocie masz podpisany zacisk fazowy

jak podlaczysz niewlasciwie mozesz jedynie miernik skopac amperomierz - szeregowo , woltomierz - rownloegle


60L + 25L sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po konsultacjach na gg zdecydowałem że najwygodniej będzie sprawdzić najpierw prąd na poszczególnych bezpiecznikach - obwodów mam sporo więc bez problemu powinienem sprawdzić taki na którym są tylko światła i okaże się jak to się zmienia po włączeniu kolejnych włączników. No ale muszę poczekać na nowy miernik :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiele w ten sposób zmierzysz...

Sam kiedyś walczyłem z pomiarami zużycia energii.

Najbardziej eleganckie rozwiązanie: własny miernik mocy zamontowany za przyłączem mieszkania do sieci energetycznej.

Koszt kilkaset zł ale widzisz aktualny/chwilowy pobór mocy już z uwzględnieniem mocy czynnej i biernej i możesz to porównać ze wskazaniami licznika z którego się rozliczasz z dostawcą.

Wiele urządzeń z uwagi na swoją konstrukcję (charakter obciążenia bardziej pojemnościowy lub indukcyjny) nie dadzą zmierzyć wiarygodnie swojego poboru mocy. A już na pewno nie amperomierzem z hipermarketu podłączonym szeregowo. W takich zabawkach mamy najczęściej oddzielny tor do mierzenia prądu (A), z ograniczeniem np. do 3A max i do tego tylko prądu stałego. Co najwyżej możesz spróbować zmierzyć pobieraną moc przez typowe "słoneczko" do ogrzewania które będzie miało charakter praktycznie tylko rezystancyjny.

Drugim rozwiązaniem, tańszym, jest zakup miernika pobieranej mocy w formie przejściówki z gniazdem - włączasz to to do kontaktu a w to mierzone urządzenie - wynik bardzo miarodajny.

Przy dziwnych zużyciach prądu w mieszkaniu należy obstawiać: dogorywającą lodówkę, wszelkie silniki na pompach (również tych centralnego ogrzewania), układy zapłonowe HQI a nawet stateczniki od świetlówek...

Generalnie temat rzeka.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kraszan: napisałem w pierwszym poście ze taki miernik-przejściówkę mam, i pobór prądu urządzeń podłączanych do kontaktu znam, i odpowiada on w zasadzie ich teoretycznym poborom - obecnie tylko testuję lodówkę przez dłuższy czas - jedyne co mnie interesuje to pobór prądu przez oświetlenie.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.