Skocz do zawartości
mc91PL

Wstępne plany (marzenia) - 170l

Rekomendowane odpowiedzi

Hej Panie i Panowie.

Od jakiegoś roku chodzi za mną solniczka. Było wiele planów, najpierw mała kosteczka 60l, potem 250l, potem znowu 60l, później 125l aż wreszcie dochodzimy do dnia dzisiejszego:baby. Zainspirowany tymi filmikami:

. Postanowiłem, że popełnię sobie coś podobnego a mianowicie kostkę 65x65x40. Niestety prawdopodobną datą założenia tego akwa będą wakacje 2011. No ale wiadomo myśleć trzeba zawczasu.

Zastanawiam się nad sprzętem i teraz:

1) Jako oświetlenie chciałem zastosować LED'y DIY. Ile wg Was dać tych diod, 32?

2) Cyrkulacja, myślałem żeby dać 2x koralia 4 (4600l/h) co dałoby 54x objętość akwarium, nie za dużo?

3) Odpieniacz, zastanawiałem się nad BK 160, oczywiście made by DarekB30, o ile zgodziłby się go dla mnie w tej odległej przyszłości sklecić :)

4) Pompa powrotu, czy coś około 2500l/h da radę? Co tutaj proponujecie New Jet'a, OR, Aquabee? Od razu mówię, że Red Dragon odpada, nie stać mnie.

5) Czy będzie to jakiś większy problem jeśli w szafce z sumpem będą gniazdka itp, nie oddzielone żadną ścianką od tegoż sumpa?

No i to chyba tyle, wiem że leci mecz itepeitede ale może znajdziecie chwilkę by coś poradzić :)

Pozdrawiam Mateusz

PS Nie dopisałem nic o filtracji. Nie chciałbym robić gruzowiska a więc skały nie będzie za dużo - 10-15kg? Resztę ma zrobić odpieniacz i pelety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witaj...projekt naprawde zacny i scisle uscislony...prostota,zero kombinacji...to wazne...Wymiary jak dla mnie wprost wymarzone.Ja tam widze nano wavebox.Powrot polecam NJ 2300,bralbym nawet NJ 1700 bo po co masz miec niagare w sumpie a dlawienie tez mija sie z celem...Skoro nie chcesz skaly na widoku,mozesz ja dac do sumpa,dla mnie skala i skimmer to podstawa...Cyrkulacja...zalezy co chcesz trzymac,podobnie oswietlenie,bo szkoda robic slonce w samo poludnie,kiedy choduje sie NP i szkoda patrzec jak leca SPSy bo maja swiatlo dla NP...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, w końcu ktoś odpisał :) Niestety wavebox dla mnie odpada, musiałbym wygrać w totka. Również niestety obawiam się że nie znajdę miejsca w sumpie na skałę. Co do obsady, początkowo będą miękasy i lpsy, później chciałbym przejść na lpsy/spsy. Wrzucę za chwilkę screena ze sketchup'a

Pozdrawiam Mateusz

EDIT Daje screeny. Sump ma wg tego rysunku wymiary 60x34 nie wiem jaka wysokość liczę, że pomożecie :)

Na pierwszym zdjęciu, w kolejności od lewej: wyimaginowany zestaw zbiorników na ballinga, dolewka, sump

5694-1.jpg

5694-2.jpg

5694-3.jpg

Na ostatnim zdjęciu ukazane jest moje wykonawstwo w sketchupie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...wiesz od miekkich zazwyczaj zaczynamy,kiedy masz juz warunki nie wierze ze Ci ktos za mala przysluge nie da szczepek...najdrozsze sa LPSy...choc to troche generalizowanie bo i ceny miekkich moga powalac...Nikt Ci nie kaze kupowac wszystkiego na raz...na teraz dobra cyrkulacja,czyszczenie skaly i cieszenie sie nia...zobaczysz w miedzyczasie ile jej upchniesz do sumpa...Mam podobne podejscie,nie lubie zawalonych zbiornikow a miejsce skaly jest w sumpie...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jak, nikt nie ma żadnych uwag, propozycji?

Pozdrawiam Mateusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam...no ladnie to narysowales...co ja bym zmienil to zwiekszyl sump...to wszystko po lewej wywalil,chyba ze planujesz skimmer zewnetrzny...ale nawet taki mozna dac do sumpa...Zostawilbym z piec cm z przodu sumpa na jakies buteleczki,mixtury,ktore nie zawsze chce sie dawac na miejsce...te polke bym zostawil,ale by byla wyciagalna...wedlug mne trzymanie dolewki w szafce mija sie z celem...polozyz ja byle gdzie by nie na widoku a milion km kabla (tunze tyle daje) i tak swoje zrobi...Przede wszystkim sump...jak najwiekszy...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fajnie by było zrobić tą półkę wyciągalną, chciałbym zrobić też sump na kółeczkach, żeby można go było raz na jakiś czas wyjąć i dobrze wyczyścić. Co do tych gratów, chciałbym żeby jednak wszystko zmieściło się w tej szafce. Moglibyście powiedzieć jakiego parowania wody dziennie/tygodniowo można się spodziewać, bo może faktycznie dałoby się powiększyć ten sump.

Pozdrawiam Mateusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Fajny projekt' date=' lubię takie kosteczki

Jakiś czas temu nawet sobie zrobiłem podobną kostkę

http://www.youtube.com/MrDarekb30#p/u/13/RLC5GxHKeb4

a teraz służy jednemu z forumowiczów i wygląda tak:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=30752[/quote']

Fajna, najgorzej w takiej kostce zorganizować sobie szafkę, ciężko upchać sump,dolewkę,miejsce na jakieś szpargały, itp. Jak Darku zapatrujesz się na wykonanie dla mnie tego BK160, w odległej przyszłości?

Pozdrawiam Mateusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.