Skocz do zawartości
lewy-a

prosze o rade

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

mam zbiornik 200litrowy. chce przejsc na morskie. Akwarium nie posiada komina, posiadam natomiast filtr FLuval204, grzałkę 200W. chciałbym przekalkulowac czy bedzie mnie stać, wiec proszę o podanie co bym musiał dorzucić do zestawu. (odpieniacz, filtr RO, Biostar Flotor i oczywiście oświetlenie? tylko jakie).

w akwarium chcialbym mieć skałki, koralowce miekkie i parę rybek (oczywiscie błazenki&ukwiały).

Zaczynam czystać forum, więc z czasem pytania będą bardziej sensowne - ale chce wiedzieć czy nie pcham się z widłami na czołgi .....


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fluval najwyżej do curkulacji bez wkałdów. Filtr RO napewno, jeśli biostar flotor to odpieniacza już nie musisz bo w tym jest. Oświetlenie to zależy, piszesz że chcesz miękkie to do nich wystarczyło by jakieś średniej mocy ale jeśli chcesz ukwiały to już przydało by się mocniejsze. Dochodzi jescze żywa skała to przydało by się z 20% pojemności zbiornika. No i do tego jeszcze jakieś pompki do cyrkulacji.

Troche to może kosztować poza tym do takiego akwa raczej nie bedziesz uzupełniać z butelek odparowanej wody to dochodzą koejne koszty. Wszystko zależy od funduszy i trzeba pomyśleć czy będzie później Cie stać na utrzymanie takiego zbiornika. Jeśli nie masz za dużo kasy to proponwałbym mniejszy zbiornik tam mozesz bardziej zastosować prowizorkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dokładnie tak zaczynałem, akwa 200 lit i fluval 204, po 2 latach nie jestem pewien czy dobrze zrobiłem odłaczając ten filtr ( mam teraz po modernizacji sump), w środku filtra załozyłem w jednym koszyczku węgiel z drzewa kokosowego (podobno wolny od fosforanów) i nie narzekałem, ale @lewy-a wybór należy do Ciebie.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam u siebie tez dwie pompy cyrkulacyjne z prefiltrami gabkowymi. duzo ludzi odradzalo, ze niby nitrat mi bedzie podbijalo i takie tam i nic. czyszcze 2 razy w tygodniu i dzieki temu mam wode czyszczona z mechanicznych zanieczyszczen. tez bym zostawil ten filtr, zawsze sie moze przydac do np aktywnego wegla lub wlasnie jako wylapywacz paprochow. a co do uzupelniania wody to mozna sobie po taniemu zmajstrowac takie cudo. mnie czesci do mojego wyniosly jakies 140 zloty


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak mam.:D Tylko ze pompki to mozna sobie szybko wyczyścić a częste czyszczenie fluvala troche wkurzające jest:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwse wnioski z porad:

sump - najwygodniej ale drożej;

RO - musowo;

dodatkowe koszty- mam rozumieć na uzupełnianie wody odparowanej?

Sprawa się komplikuje bo nie mam komina :D może ktoś wie ile może kosztować przerobienie akwarium? i gdzie to zrobić?

Bart o co chodzi? "Dochodzi jescze żywa skała to przydało by się z 20% pojemności zbiornika"


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To uzupełnianie wody odparowanej to tylko podałem jako przykład bo tych dodatkowych kosztów to jescze może dojść.

Jeśli został by użyty biostar flotor to niekoniecznie musiałby być sump to zależy czy chcesz mieć grzałki itp. w zbiorniku. Żywa skała to podstawa filtracji w akwarium morskim im więcej tym lepiej cena to gdzieś od 30-50 zl za kg zależy gdzie ją kupisz i jaką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lewy-a: Napisz jakie masz teraz oswietlenie.

Zdecydowanie polecam Ci instalacje sumpa ale jesli chcesz zaoszczedzic te 400zl (100 sump i ~250 pompa, 50 rury) to kupi BiostarFlotora i Fluval Surface Skimmer. Poszukaj fotek akwarium smk'a, on ma to u siebie.

Przerobienie akwarium - wstawienie komina kosztuje okolo 200zl....ale mozesz ta sume zaoszczedzic robiac przerobke akwarium ala Roman - warunek - musisz miec dobrej jakosci akwarium. Poszukaj watku "Po modernizacji" zalozonego przez Roman Rozek. Ja wlasnie skonczylem taka przerobke u siebie. Pelna rewelacja. Calosc z sumpem kosztowala mnie okolo 100zl, do tego pompa 280 (aquabee u3000). Polecam.

Ilosc skaly: Jesli opierasz filtracje o zywa skale (tzw metoda Berlin) przyjmuje sie, ze potrzebujesz okolo 20% skaly. Czyli do akwarium 200litrow dajesz 40kg.

Z powodu wysokiej ceny wiekszosc zaczyna z 8-15% skaly...czyli do twojego akwarium najlepiej kupic caly box 25kg. Niestety to jest najwiekszy wydatek przy instalacji akwairum.

Pamietaj, ze musisz jeszcze kupic sol. Na poczatek jakies 8kg - tj okolo 100zl.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie wyjezdzasz na wakacje to mozesz dolewac odparowana wode recznie. Na poczatek wystarczy.

Z czasem mozesz dokupic pompe.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz się zastanwaiam czy nie zacząć od 50 litrowego, (które leży w piwnicy) prawdopodobnie wydatki spadną drastycznie;] pryznajmniej na wypełnienie akwarium.

szkoda 200 to już coś :D ale co sie odwlecze...

harnas w akwarium mam oswietlenie: 2x30 W, kupione razem z pokrywa

dzięki bart za wyczerpującą odpowiedź.


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podam ze swietlowki:

F30T8 30W 6500K

ale ja mam na dzien dzisiejszy słodkie

ale wciaga mnie słone.......


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to musisz zdecydować na jaki wariant masz kase. I pamiętać jescze o kosztach późniejszego utrzymania. Po prostu sobie skalkuluj koszty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli dobrze rozumiem pozniejsze koszty to:

pokarm, utzymanie w ruchu wszystkiego, podmiany filtrow, pomiary.. czy po prostu zasiedlenie akwarium - bo to mozna rozłożyć w czasie (tak mi się wydaje)


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to utrzymanie: przy oświetleniu HQI to troche prądu ciągnie, sól, woda, jakieś mikroelemnty. Testy to ja nie wiem czy są tak znowu potrzebne zazwyczaj widać jak coś jest nie tak, ja sobie kupiłem testy żeby przy dojrzewaniu mierzyć te wszytkie azotany itp. i uwarzam że to strata kasy mógłbym te pieniądze wydać na zwierzaki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Utrzymanie to glownie prad i woda/sol na podmiany wody. Mikroelementy i zarcie dla ryb to mniejsze koszta...zwlaszcza przy nowym akwarium. Mysle, ze 200l utrzymasz za okolo 50zl/miesiac...

Testy rzeczywiscie beda potrzebne na poczatku. Mozesz kupic uzywane (patrz dzial targowisko).


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koszty utrzymania w porównaniu z założeniem to pikuś :D w jakim dziale jest przeróbka ala Roman? sporo tego do przeszukania... zacząłem od technicznego

dotarłem do strony p. Romana, ale tam rozwiązań technicznych nie ma.


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tylko że akwa zakładasz raz a koszty co miesiąc :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kosztami będe się dzielił razem z żoną :D, a na założenie muszę wyłożyć sam...:D

jak uzyskać dostęp do zapisków p.Romana (po moderizacji) bo wyskakuje mi okienko ze nie mam uprawnień do tej operacji ...

pomocy....


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o wybor zbiornika 60 vs 200 litrow to ja polecam Ci zaczac od 200litrow. Ja pozalowalem kasy (balem sie kosztow) i zrezygnowalem z 500l z kominami na rzecz 260l bez kominow i caly czas zaluje. Akwarium mam juz prawie zaplenione a mam je dopiero 4 miesiac.

Zacznij kompletowac sprzet. Jesli chcesz taniej to zrob 200 litrow bez sumpa. Przygotuj sobie tylko szafke tak abys za jakis czas mogl wstawic sumpa (i zrobic przerbke ala Roman). Kup nowe swietlowki 30w (1aktyniczna, 1 zwyla), dokup 2 t5 39w + statecznik elektroniczny - zacznij od przerobienia pokrywy.

Kup uzywany odpieniacz i 2 pompy cyrkulacyjne (polecam maxijety).Dokup filtr RO i 8-10kg soli.

Do tego momentu jak podsumujesz koszta 60 i 200 litrow akwairum wyjdzie Ci bardzo pdobna kwota.

Jak juz bedziesz mial sprzet to dokupisz 10-15 kilo skaly. Pierwsze szczepki korali i male rybki moze dostaniesz za darmo.

Wg mojego szybkiego wyliczenia potrzebujesz okolo 1000zl zeby zrobic to co opisalem wyzej.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potrafisz przekonywać:D

a jakie dodatkowe koszty do sumpa?

a o używanym odpieniaczu którym pisałeś to wewnętrzny?

i co z tym uprawnieniem do p.RR?


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do sumpa pompa powrotna. Chyba że będziesz chciał tam zrobić refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszt dostawienia sumpa jesli zrobisz przerobke ala Roman: szklo okolo 100zl, rury okolo 50 i musisz kupic pompe. Uzywanego or2500 dostaniesz pewnie za mniej niz 200. Jesli chcesz cos z wyzszej polki to polecam aquabee u3000 za okolo 280zl (nowa z reefshopu).

Uzywany odpieniacz: przegladaj dzial Targowisko. Mozesz kupic BiostarFlotora, Beasta400p, ktoregos z Weipro czy Midiflotora. Ja mam Beasta i jestem zadowolony. Marx sprzedawal swojego Beasta za 350zl. Weipro powienien byc tanszy. Widzialem chyba takiego za 200zl...

Nie wiem dlaczego nie mozesz wejsc w dziennik Romana. Jak znajde wolna chwile to udostepnie Ci zdjecia z mojej przerobki.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to przy 200l akwarium, pojwmność sumpa jaka powinna byc? mam nowa szafke a przerobić sie nie da już :D


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.