Skocz do zawartości
Gość kapitan

96l - pierwsze kroki w akwarystyce morskiej

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kapitan

Witam Panie i Panów :)

Akwarium miałem w domu (z przerwą) od dziecka, a kilka dni temu uruchomiłem swoją pierwszą w życiu nano-rafkę którą chciałbym wszystkim zaprezentować.

Już od ponad pół roku czytam wasze posty i oglądam imponujące fotografie waszych zbiorników,

teraz wreszcie poczyniłem pierwsze kroki w kierunku stworzenia własnego.

Nie ukrywam, że zakładam ten temat w oczekiwaniu na pomoc i wskazówki od bardziej doświadczonych "morszczaków",

bo chwalić się na pewno przez najbliższy czas nie będę miał czym :)

Ale wcześniej jak wspomniałem czytałem inne tematy, mam w domu Baumeistera, Kura i Zarzyńskiego, oraz Skrzypeckich,

które to książki przeczytałem, żeby nie zamęczać nikogo pytaniem o absolutne podstawy.

Jednak teoria jest teorią, a praktyka praktyką - w tym drugim zdaję się na kolegów i koleżanki z forum.

Zbiornik ma wymiary 80 x 30 x 40

Oświetlenie:

2 x Sylvania Aquastar 10.000k 24W T5

1 x ATI Blue Plus 14.000k 24W T5

1 x ATI Actinic 14.000k 24W T5

Filtracja:

Eheim 2073 - w nim prefiltr gąbkowy, LR, ceramika i węgiel aktywowany.

Docelowo będzie sump 60l z jedną komorą, w nim odpieniacz i absorbery/inne media.

Dopiero wczoraj wykombinowałem pudełko przelewowe, teraz muszę tylko kupić kilka rurek PCV i go podłączyć.

13.03.2011 - start akwarium

Zalewanie wodą RO/DI.

91332698.jpg

Solenie - sól TM BIO-ACTIFF

11832422.jpg

91735475.jpg

Po kilku godzinach wieczorkiem dodałem skałkę (z dojrzałego akwarium).

48558089.jpg

Zdjęcie po zakończeniu prac pierwszego dnia, ten zbiornik na dole idzie na sump (60l) i ładnie będę mógł go ukryć za drzwiczkami.

73015934.jpg

16.03.2011 - pierwsi mieszkańcy :) Chłopaki z forum zidentyfikowali ich jako plankton.

plankton.jpg

21.03.2011 - widać pierwsze glony

p1020229o.jpg

p1020231f.jpg

22.03.2011 - pierwsze testy wody, na razie mam mały zestaw testów kropelkowych JBL, który rozbuduję według waszych zaleceń.

pH - 8,1

kH - 15

NO2 - 0

NO3 - 1

temp - 25,5 'C

zasolenie - 1,023

Jak na razie świeciłem światło 5h dziennie, ale zaczynam ten okres wydłużać do 12h.

Na powierzchniach akwarium zaczyna pojawiać się brązowawy nalot.

Woda jest wciąż mętna, pewnie za sprawą bakterii z soli, rozważam wsadzenie do filtra włókniny.

Nie panikuję, kupiłem zapas węgla w aptece :) Może dziś podłączę sump i uruchomię odpieniacz.

Pozdrawiam wszystkich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak uruchomisz pienidlo to ci zacznie wywalac syf z baniaka,,u mnie woda byla metna przez 4 dni po zasoleniu dopiero pieniek pomogl no i skala tez filtruje swoje...swiatlo wydluzaj powoli i tak nie ma sensu swiecic caly dzien bo nie ma dla kogo:)glony normalna rzecz tez to teraz przechodze:)same znikna jak sie parametry ustabilizuja...pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Eheima wywal ceramikę i gąbkę, zmień sól na na przykład Instant Ocean, albo inną ubogą, TM zostaw sobie na później, w tej chwili będzie tylko napędzała rozwój glonów.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

W pewnym momencie akwarium zaczęło wyglądać tak:

http://www.youtube.com/watch?v=TFRtbZNw274

więc za poradami chłopaków na forach przytępiłem glony ręcznie i kupiłem wiaderko soli Tetra, o jej składzie nic nie wiadomo, ale sądząc z ceny na pewno jest mniej bogata niż TM BA (mam nadzieję).

Teraz wygląda to mniej więcej tak:

http://www.youtube.com/watch?v=LkgFSz92FN0

Mieszkają tam:

2 x Amphiprion ocellaris

2 x Dardanus megistos

1 x Clibanarius vittatus

10.05.2011

temp: 26'C

sól: 1,023

kH: 9,3

pH: 8,1

NO2: 0

NO3: 0

PO4: 0

Ca: 490

Mg: 1380

Pojawiło się więcej glonów brązowych, ale nie taka plaga jak z zielonymi. Nieśmiało w kilku miejscach pojawiły się fioletowe algi wapienne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę, że twoje krabiszony to przynajmniej pracowite są :) moje leniuchy śpią cały czas :) lub snują się po akwa, ale tak bez celu :)

ale glonów to ty masz "urodzaj" jakieś slimaczki by ci się przydały, żeby tą zieleninę wykosić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Kapitan a co z woda z morza...?...bedziesz ja lal...?...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Prawdopodobnie jutro lub pojutrze będzie przeprowadzka do kostki 200l.

Miałem ślimaki turbo i tylko trzymały się skały w miejscu, może 1cm dziennie się przemieszczały i w końcu odeszły na wieczną rafę. Dziwne bo z rybami i krabami nigdy nic się nie działo. Może kupię jeszcze kilka jakoś w przyszłości.

Podmianka na wodzie morskiej to więcej niż pewne, teraz póki nie mam wrażliwych korali jest moment żeby zobaczyć co się stanie, potem to już bym się bał że korale padną.

Jak przyjedzie nowe szkło to pojadę w jakieś ustronne miejsce i nabiorę z 20-30l wody do baniek na dolewkę.

Mój problem polega nie na tym czy zrobić taką podmianę/dolewkę, lecz na tym jak postąpić z wodą po zebraniu.

Nie wiem czy od razu wlać do baniaka, czy poczekać 24h, czy może trzymać ją w zaciemnieniu ze dwa-trzy tygodnie jak głosi jeszcze inna szkoła.

Jak znam życie to pewnie wyrównam zasolenie i pójdzie do baniaka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Kapitan,zrobisz jak Ci podpowie podswiadomosc.Ja wiem ze jak juz zamieszkam nad morzem polnocnym to zaryzykuje cala wode morska i podmianki tez na niej...oczywiscie po wyrownaniu zasolenia...nie moge sie juz doczekac a czas zdaje sie stac w miejscu...akwarystyka morska uczy nie tylko cierpliwosci ale i znoszenia tortur,bo tak juz chcialbym ruszyc ze swiezym,nowym zbiornikiem a jeszcze nie moge...Opisuj prosze jaka jest reakcja na swieza wode i jakie masz parametry...czuje ze Balling nie pojdzie w zapomnienie,gdyz podejrzewam ze woda z tego morza ma mala zawartosc Ca i Mg...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wlozylem do wody z morza filtr z weglem na kilka godzin i tyle.W tym okresie mialem tylko korale miekkie, ale nie zauwazylem zadnych negadywnych skutkow.


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemanderko daj Jakies foty kamoli I filterka I jak to krecisz? Pozdro + sorry moze ktos zmienic na plus bo nie trafiłem W plusa


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.