Skocz do zawartości
rumek26

Pierwsze plany 500l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Akwarystą jestem od dziecka , ostatnie akwarium to tropheusy ale zawsze marzyłem o solniczce.

Jestem w trakcie budowy domu w zasadzie planuje przed zimą się wprowadzić. Nie ukrywam , że jak szukałem projektu wymarzonego domku z mojej strony był jeden warunek - idealne miejsce na morskie akwarium.

Poniżej zdjęcie przedstawia właśnie to miejsce , po prawej stronie będzie salon a za wnęką korytarzyk do pokoi. Wnęka ma długość 210cm szerokosc 30, na spód pójdzie (jeszcze nie jestem pewien)chyba płyta marmurowa szer. 50cm lub cos w tym stylu. Wymiar akwarium 150x50x65, zastanawiałem się nad dłuższym ale wiem że wtedy koszty znacznie wzrosną i może być problem z dobraniem oświetlenia bo dac za ledy 7000 to dla mnie za dużo a jarzeniówki z HQI jako gotowa lampa mają 150cm.

Akwarium będzie wypuszczone poza boczne filary po 10cm z każdej strony, ale nie będzie wystawać tak po prostu tylko od filarków będzie zabudowa z karton gipsu tak łukiem także akwarium będzie zabudowane.

Zastanawiam się na sumpem bo mam 2 propozycje

1) pod akwarium w zabudowanej szafce,planuje pod akwarium podłączenie rur z wodą i kanalizacyjną minusy - hałas w salonie, możliwość zalania salonu

2) w kotłowni która jest położona od akwarium ok 4m, będe musiał od sumpa przeciągnąć 3 rurki , plusy w kotłowni zawsze chłodniej, swoboda i wygoda przy czyszczeniu i innych operacjach

no nie wiem czy to jest możliwe do wykonania i czy jest sens.

Co do osprzętu to jeszcze za wcześnie muszę jeszcze sporo poczytać Waszych postów bo wiedza i Wasze doświadczenie to naprawdę skarbnica wiedzy.

Może jeszcze jakieś inne sugestie bo na tym etapie jeszcze dużo mogę zmienic.

Dzieki i prosze o Wasze porady .

romek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

projekt dosc ciekawy,co do filtrowni ja bym nigdy nie robil w mieszkaniu jak jest do dyspozycji piwnica albo kotlownia jak piszesz,powodzenia i czekamy na nastepna fotorelacje z dalszych prac


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#339083 vitekzawada :

projekt dosc ciekawy,co do filtrowni ja bym nigdy nie robil w mieszkaniu jak jest do dyspozycji piwnica albo kotlownia jak piszesz,powodzenia i czekamy na nastepna fotorelacje z dalszych prac

To w takim razie proszę podpowiedzcie mi:

- ile i jakiej średnicy rurki muszę do kotłowni podciągnąć?

- czy ewentualnie jeszcze coś , jakieś kable czy coś?

- i czy to może dobrze funkcjonować bo nie wiem czy ktoś tak w ogóle robił?

pozdr/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#339088 mrozikulus :
#338992 rumek26 :

Witam

Wymiar akwarium 150x50x65

ja bym dał 150x70 a nawet i 80 :p i tylko z 55 wysokości jeśli oczywiście masz miejsce

Porozmawiam z projektantem i z żoną bo jeśli je poszerzę to bardzo wejdzie mi na salon,może bardziej pójść w długość bo mam jeszcze dużo zapasu , ale z drugiej strony strasznie mi się zwiększy litraż?

dlaczego wszyscy się boją tej wysokości przecież 65 to spokojnie dosięgnę ręką dna a wysokie akwa przecież lepiej się prezentuje, tyle że pewnie wtedy zostają już tylko HQI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego wszyscy się boją tej wysokości przecież 65 to spokojnie dosięgnę ręką dna a wysokie akwa przecież lepiej się prezentuje, tyle że pewnie wtedy zostają już tylko HQI?

To żebyś się nie zdziwił jak nie sięgniesz do dna:bump1 Ja musiałem drabinkę kupić, żeby w tylny róg sięgnąć.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No z wysokością tak to już jest, wysokie trudne w obsłudze. Ale przyszedł tu kiedyś chłopak, pokazał akwarium na 1m wysokie (jakoś tak, niech mnie ktoś poprawi jak się mylę) i wszystkim szczęki poopadały, a akwarium było zwyczajnie genialne... No i nadmienić trzeba że dawał sobie koleś spokojnie rade ...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawał sobie radę bo nie miał innego wyjścia, ale nikt mi nie wmówi że akwarium wyższe niż 55 cm jest wygodne w obsłudze, a niestety wszystkiego szczypcami nie da się w akwarium wykonać.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje ma 60 cm wysokości,jakoś daję radę ale jak kiedyś zmienię na większe to na pewno obniżę o 5 cm,jest to znaczne utrudnienie


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rumek, długości dałbym 160, to tak na zapas, co do wysokości to musisz wziać pod uwagę że lampa musi wisieć jakieś 20 cm nad baniakiem i musisz mieć jeszcze możliwośc podniesienia jej wyżej w razie jakichś prac w akwarium czy w przypadku wymiany źródeł światła. Jak dla mnie minimum miejsca nad baniakiem to pół metra. Co do wysokosci baniaka to przy głębokości powyżej 50 cm nie ogarniesz łapami dna jeśli dasz akwarium wyższe niż 55-60 cm. U Ciebie plusem jest to że chyba będziesz miał możliwośc gmerać łapami z jednej i z drugiej strony więc problem odpada. Tak jak radzili koledzy powyżej, dałbym jak najgłębsze, tym bardziej że baniak bedzie widoczny z dwóch stron, więc skała będzie leżała pośrodku, a woda morska bardzo skraca perspektywę. Napewno fajnie mieć filtrownię w piwnicy, poszedlbym tą drogą mimo tego że musiałbym ganiać po schodach, warunek taki że całe sterowanie cyrkulacją i swiatłem zrobisz sobie pod akwarium w salonie, a sump, dolewkę, odpieniacz na dole. Przy tej rożnicy poziomów będziesz musiał dobrać pompę która jest w stanie podnieść wodę na tę wysokość, na szczęście nie musisz się kierować halasem, a możesz mi wierzyć że dzięki temu zaoszczędzisz kupę kasy :p No i pomyśl koniecznie o wentylacji przestrzeni nad baniakiem głównym. Tyle ode mnie, działaj, trzymam kciuki :p

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja powiem tak mam 70cm wysokie i wcale nie narzekam,nie mam problemow pozatym od momentu ustawienia skaly nic juz nie grzebie w akwa,szczepki przymocowac nie ma zadnego problemu,ale jak napisal wlodzimierz drabinka jest potrzebna

niech mi ktos powie na co i po ca grzebac ciagle w akwarium ja juz ponad miesiac nie mialem lap w akwa od momentu przyklejenia ostatniej szczepki


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam wysokość 65cm i dziś chciałem wyciągnąć pompę Tunze którą mam wsadzoną w kominie na dole po przeciwnej stronie niż obsługa - d*pa nawet z krzesła, będę potrzebował drabinki, ogólnie do tej wysokości bez drabinki ani rusz :p

teraz bym zrobił 135x65x50 - czyli na odwrót niż mam i uważam że byłoby lepiej. jak jeszcze chcesz żeby skała leżała na środku to przy 50cm nie ustawisz dobrze skały

co do sumpa w piwnicy czy innym pomieszczeniu to masz projekt Kubasa (jakoś inaczej się pisze) 1200l i tam jest taki system - według mnie super i jak bym robił teraz dom to bym tak zrobił (przy robieniu domu planowałem sump pod akwa, ale teraz dałbym go w garażu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam...ja mam 60cm i klopoty,choc jestem wysoki...jakies gimnastyki,krepy w nodze czy w rece,ostatnio mnie cos w szyji sie zablokowalo...shit i tyle...Tutaj nie chodzi o to ze dosiegniesz do dna,tylko o to bys widzial co robisz przez szybe...nastepne akwarium 45cm i ani mm wyzsze.Za to glebia wielka...ogolnie akwaria z duza glebia i do tego niskie bardziej przypominaja kawalek natury jak dla mnie...tez fajna jest obserwacja z gory...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za Wasze porady, naprawdę doceniam to że chce się Wam starym wygom jeszcze zaglądać do działu Dla nowicjuszy i nam właśnie sypać pomysłami. To właśnie jest potęga internetu. Wiem że pewnie jeszcze będziecie mieli mnie dosyć szczególnie jak bedzie bliżej zakupów i projektu, bo nie znam nikogo kto by już miał morskie w Częstochowie żeby mi tak face tu face wytłumaczył i żebym zobaczył już istniejące, ale z Waszą pomocą pewnie dam rade.

Teraz jeszcze kilka pytań bo tynki kończą i muszę jeszcze w podłodze rurki pociągnąć (sump będzie w takim razie w kotłowni , która jest oddalona ok 4 m na tym samym poziomie)

- ile rurek pociągnąć i jakiej średnicy?

- czy jeszcze jakieś kable? no bo wiadomo że prąd i cyrkulacja będzie podpięta do prądu pod akwa.

- jak z podmianą myślałem jakoś to usprawni , w wersji z sumpem pod akwa. chcialem tam tez podciagnac wode i odplyw do kanalizacji,

ale skoro wszystko będzie w kotłowni to możne w salonie tylko odpływ do kanalizacji albo dodatkowa rurkę do kotłowni do spuszczania wody ,

a co z wodą do podmiany? bo rozumiem że ona idzie przez osmoze do jakiejś beczki to może jeszcze jedna rurkę do tej wody??!! rany to już 5 rurek eee coś tu nie tak, ale wiem że niektórzy mają beczkę na wodę do podmiany i co wszyscy noszą w wiaderkach?

romek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wodę dolewasz i odlewasz z sumpa, do salonu potrzebne 3 rurki a reszta dzieję się w kotłowni (dolewanie RO - w sumpie masz czujnik poziomu wody, ściek z RO też w kotłowni, spuszczanie wody do podmiany w kotłowni, dolewanie wody na podmianę w kotłowni)

jak bym robił sump to nie robiłbym go na podłodze tylko na szafce z 50cm wysokiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz wziąć pod uwagę różnicę poziomów, żebyś nie zrobił sumpa na tym samym poziomie co akwarium, bo woda do niego musi spływać grawitacyjnie. Jeśli masz możliwość zrobić jedną rurę do spuszczania wody w trakcie podmiany pod akwarium to ją zrób, nie musisz jej używać co tydzień, ale w fazie dojrzewania na 100% się przyda :p Ze względu na malą różnicę poziomów i długi spadek to spływ i rewizję dałbym na rurach 40 mm, a powrót z pompy na rurze 25 mm. Cały galimatias z RO zrobiłbym również w kotlowni, dolewka odparowanej wody koniecznie prosto z RO do sumpa. Nie martw się, to tylko wydaje się skomplikowane, jak już zaczniesz robić to wszystko zacznie się rozjaśniać :p

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak różnica poziomów rura w podłodze będzie miała lekki spadek tak jak rury kanalizacyjne w domu ale jak dojdzie do sumpa to przy samym spodzie akwarium

Rura do spuszczania - czyli zrobić 4 rurę z akwa do kotłowni?

A co do średnic rur to już w akwarium zrobić takie otwory 40 i 25mm?

rumek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, takie średnice będą miały rury, otwory w baniaku muszą być większe, muszą w nie wejść śrubunki, inaczej "przeloty szczelne" VDL, najlepiej kup takie przeloty i daj szklarzowi po jednym, żeby wywiercił Ci takie otwory żeby śrubunki weszły.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że masz racje bo nawet przy ewentualnym zarastaniu rur to duża średnica jest lepsza, ale ja w tej chwili najbardziej martwię się no tą różnica poziomów rura spływowa będzie w podłodze z lekkim spadkiem tak jak rury kanalizacyjne w domu ale jak dojdzie do sumpa to przy samym spodzie akwarium, czy tak lekki spad wystarczy aby woda spływała płynnie do sumpa i jak to zrobić aby wlewała się do niego jakoś z góry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez znaczenia czy woda będzie się wlewala do sumpa gora czy dołem, chodzi o to żeby w sumpie wymusić ruch wody między komorami, a to osiągniesz odpowiednimi przegrodami, resztę zrobi fizyka (metoda naczyń połączonych).

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym to akwarium chyba nie bedzie az takie duze, zeby myslec o zmodyfikowaniu podmiany ? Jedno 20 litrowe wiadro po soli przygotujesz na podmiane, sciagniesz z sumpa 20 l i dodasz nowe. I tak co tydzien.:p


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Minęło wiele czasu , ale wreszcie wykańczamy mieszkanie.

Przypominam że akwa ma być na murowanej ściance pomiędzy dwoma filarami musze teraz przygotować otwory w spodzie podstawy , w betonie gdzie bedzie stało, planuje komin wewnętrzny jaki pownien miec on wymiar? No bo potrzebuje chyba 3 otwory 2x 40 i 1x25mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam .

Udało się dokończyć budowę i wprowadzić także wracam do tematu.

Akwarium zamówione 160x50x64

Teraz chciałem domówić sumpa.

Oto taki mój a'la odręczny na szybko projekt:

komora 1 - spływ odpieniacz

komora 2 - myślałem o siporaxie

komora 3 - pompka powrót i dolewka

Czy możecie koledzy poradzić czy będzie ok?

post-11919-0-51163000-1430392932_thumb.jpg

Edytowane przez rumek26 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wymiary pod odpieniacz są dobre i najważniejsza wysokość przegrody od odpieniacza to chyba jest ok.

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.