Skocz do zawartości
Gorylek

Projekt akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Planuje postawić własne akwarium morskie, jeszcze trochę czasu minie zanim wszystko kupie więc już postanowiłem zacząć projektować akwarium, i pytać was o rady i sugestie.

Pierwsze pytanie. Czy na akwarium 240l taki sprzęt zda egzamin:

Pompa JVP-101 3000 l/h x2

Pompa JVP-102 5000 l/h x1

Odpieniacz Aqua Medic Turboflotor 750

Czujnik poziomu Aqua Medic Niveaumat (czy jest koniecznie potrzebny?)

Świetlówki

Coralstar T5 39W x2

Aquablue Special T5 39W x2

Proszę mówić jeżeli o czymś zapomniałem

Teraz projekt akwarium z opisami

Widok od przodu

6449-komin1%20zd1.jpg

Rzut z góry

6449-komin1%20zd2.jpg

Widok na komin

ząbki grzebienia długości 3cm w odstępach co 0,5cm

6449-komin1%20zd3.jpg

Szerokość komina 8cm Wysokość 10cm głębokość 5cm

6449-komin1%20zd4.jpg

Sumpik o wymiarach 80x35x40(h)cm co daje 112l

6449-komin1%20zd7bb.jpg

Wymiary poszczególnych komór

Spływowa I - 35x4x30cm

Odpieniacza - 35x17x28cm

Przepływowa I - 35x5x25cm przerwa 2cm

Na żywy piasek - 35x3x24cm

Refugium - 35x29x23cm

Spływowa II - 35x3x19cm przerwa 2cm

Spływowa III - 35x3x20cm

Poboru wody - 35x13x20cm

Mam też drugą wersje prowadzenia rur wylotowych, nie będą szły nad całym akwarium, tylko od pompy po lewej stronie akwarium i wylot w tym samym miejscu

Jak mówiłem proszę o rady i sugestie sugestie.

Pozdrawiam


W przyszłości pierwsze akwarium 240l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz trzy rurki z czego jedna powinna być odpływ druga przelew a trzecia powrót zasilana (zasilane nie musi być w kominie ) pompą z sumpa coś w tym stylu

3291-226-img_0035.jpg

3291-917-komin_ogulnie.jpg


REAKTYWACJA z 120 na 250L 28.04.2010

w przyszłości 170x70x60

250L , 4x39w 2x24w , sump 100L , 29kg LR, 18kg LS , odpieniacz Wave Beast 1200 po przeróbce na ala deltec , Pompa Obiegowa NEW - JET 3000l/h , Cyrkulacja 2 x 5000L/h 1 x 12000L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1)Komin będzie za wąski - przemyśl to

2)Grzebień za krótki - daj z 15cm minimum - uwzględniałeś szerokość śrubunków?

3)Komora spływu nie potrzebna kombinacja - możesz spokojnie mieć zrzut wprost do komory odpieniacza.

4)Przegroda buble stop przekombinowana

5)Komora na żywy piasek raczej będzie za mała a piasek może znacząco stłumić przepływ między komorami i będą problemy z obiegiem na pompie. Jak tak koniecznie chcesz DSB to prędzej zrób to tam gdzie masz refungium

6)3ściana od lewej nie potrzebna

EDIT: w zasadzie pierwsza ściana od lewej nie potrzebna, a trzecia od lewej nich będzie niższa o 2-3cm i będzie grało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolega Tofik ma racje oto przykład prostego sumpa oczywiście rozmiary według własnego uznania

3291-2825-sump2.jpg

no i na powrocie koniecznie zawór do regulacji

3291-917-hydraulika.jpg


REAKTYWACJA z 120 na 250L 28.04.2010

w przyszłości 170x70x60

250L , 4x39w 2x24w , sump 100L , 29kg LR, 18kg LS , odpieniacz Wave Beast 1200 po przeróbce na ala deltec , Pompa Obiegowa NEW - JET 3000l/h , Cyrkulacja 2 x 5000L/h 1 x 12000L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompę powrotną najlepiej daj bezpośrednio pod kominem, tak żeby woda z pompy miała jak najmniej łuków/kolanek, powrót z akwa do sumpa możesz poprowadzić dłuższą drogą.

Długość grzebienia jak wyżej napisano - o wiele za krótki - poza tym 'zęby' grzebienia powinny kończyć się trochę poniżej szyb akwa - grzebień zawsze może się zapchać, a tak jak narysowałeś to nieszczęście gotowe.

Ale same plany fajnie narysowane :p


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Automatyczna dolewka nie jest "koniecznie" potrzebna. To wygoda. Kto bedzie kilka x dziennie dolewal odparowana wode ?

Czy to akwarium bedzie mialo metr dlugosci, ze tam wejda T5 39 W ? Jak tak, to dla miekkich 4 rury wystarcza, ale to biedne oswietlenie.

Chyba przyjemniej wyglada akwarium z dwoma a nie z trzema pompami. Ja bym dal 2 x 5000 albo 2 x 4500 Tunze.:p

Moze jeszcze dodam, ze odpieniacz wybrales taki byle jaki. To slabizna.:p No ale tani :p


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc już poprawiłem Sumpa usunąłem zbędne komory i wygląda tak

6449-sump%20v2.jpg

Komin zrobiłem szerszy i szerokość to 10cm. Długość 17cm grzebień tak samo, tylko zęby skróciłem z 3cm do 1,5cm

6449-komin%20v2.jpg

Pompa powrotna za radą MateuszD będzie pod kominem

Stani - Akwarium ma 120cm długości więc 39W wejdą spokojnie. Skoro 4 świetlówki to mało, to 6 będzie już dobrze czy jeszcze więcej? Co do odpieniacza, to są tańsze a myślałem że ten będzie ok wg opisu może być w akwa do 400l :p. Jaki byś w takim razie mi polecił ?


W przyszłości pierwsze akwarium 240l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co podwójny powrót? Dużo bardziej przyda się zamiast jednego z nich dodatkowy spływ (rewizja).

Czy grzebien planujesz zamontować na stałe? Jeśli tak, to przemyśl to, zwykly grzebien AM możesz regulować (w kwestii wysokości), no i co bardzo ważne możesz go wyciągnąć i wyszorować pod kranem - a to się przydaje.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim coś przekombinowałeś z hydrauliką. Nie rozumiem, po co 2 rury do komory pompy, będą dwie? W liście sprzętu nie ma pompy obiegowej. Poczytaj może w FAQ co to jest spływ, rewizja i powrót :p

Poza tym, wydaje mi się, że komin musi być szerszy przede wszystkim dlatego, że tak blisko siebie i krawędzi nikt otworów nie zrobi? Przy tym grzebień stanowczo za krótki (będzie duże spiętrzenie). Ale może się mylę. Przy bubble stop zrób minimum 2,5-3 cm przerwy, ułatwi to czyszczenie. No i oczywiście kwestia gustu, ale ja darowałbym sobie panoramę :p


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii oświetlenia na zbiornik 120 cm już wejdą świetlówki 54W 115 cm i 4 szt. to takie minimum.

Jakiego używasz programu graficznego ?

TUTAJ przykład ja ten komin powinien wyglądać.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli 120 cm to 4 x 54 W. Gdybys kiedys chcial korale twarde to sobie dolozysz belke 2 x 54 i po sprawie.

Raczej patrzylbym na firmy Deltec, H&S, ATI, Bubble Magus, Schuran, Tunze. W kazdym razie szukalbym takiego dla przynajmniej 600 l zbiornika. Najlepiej gdy tu jeszcze zapytasz gdybys jakis znalazl, bo niektorzy producenci podaja nawet, ze model jest do 1000 l a w rzeczywistosci bedzie do Twojego zbiornika "troche" za slaby.:p

Po co w sumpie podwojne przegrody ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kmirko używam Google SketchUp

Skoro turboflotor za słaby to co powiecie na odpieniacz Tunze DOC skimmer 9006


W przyszłości pierwsze akwarium 240l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten bylby lepszy, zreszta napisalem Ci to w prywatnych wiadomosciach.

Warto by bylo, gdybys od razu wypelnil profil, bo za chwile padna pytania jaki duzy masz zbiornik itp.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.