Skocz do zawartości
tygrys

RM - tygrys z kitą w solance ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od lat zafascynowany jestem akwarystyką morską a od kilku miesięcy skrupulatnie (jak mi się wydawało) planowałem odpalenie własnej solniczki.

Oprócz sprzętu uzbroiłem się w cierpliwość i przyrzekłem sobie zachowanie spokoju, oraz cierpliwości w prowadzeniu zbiorniczka tak by nie uśmiercać niepotrzebnie zwierzaków.

Na starcie zaopatrzyłem się w:

- zestaw reefmaxa

- dwie pompki cyrkulacyjne Karolina nano 1600

- trochę ponad 9 kg żywej skały

- 13,5 kg żywego piasku (obecnie do akwarium wsypałem jakieś 11)

- sól Aquarium Systems Instant Ocean

- bakterie

- filtr RO o porażająco małym przepływie

- spławikowy miernik zasolenia

- chemi pure elite - wrzucę do komory z filtrami za kilka dni.

Na początek kilka fotek z obecnych potyczek:banghead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzbroiłem się w cierpliwość i czekam na zieloną "trawkę".

Nie zamierzam męczyć zwierząt wpuszczając je do tak młodego systemu, ale jak widzę takie świństwa jak poniżej to ręka mi świerzbi:whip

1302547836.jpg

1302547808.jpg

Myślicie, że zanim nie wpuszczę krewetek, które zajmą się intruzami mam sam wyrywać to paskudztwo?:) (mija piąta doba od odpalenia a ja już namierzyłem czterech kandydatów do usunięcia):cursin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyjmij skałę jesli to proste, wydlub z kawalkiem skały aiptasie i skale polej osmoza. pierwsze zdjecie jak rurówka, na drugim aiptasia. A denerwowac sie nie denerwuj, bo aiptasie tak czy siak przywleczesz do baniaka - to nieodzowny niemalże element tej zabawy. wundermani przy takich malych kwiatkach to tylko glodowac Ci bedzie :) wiec sobie mozesz teraz darować hehe. pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Też tak miałem i nic z tym nie robiłem i nie robię.Jak na razie mam 1 dużą i może 5-6 małych ale poza tym tak sobie żyją a są ze mną od sierpnia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#343740 dieter25 :

Też tak miałem i nic z tym nie robiłem i nie robię.Jak na razie mam 1 dużą i może 5-6 małych ale poza tym tak sobie żyją a są ze mną od sierpnia :)

no to harataj to ile wlezie bo Ci sie odechce później solniczki jak sie okaze nagle ze masz lasek pod grapą :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mnie pocieszyliście...

Moja iluzja idealnego (idealnie kontrolowanego) kawałka ekosystemu właśnie legła w gruzach, ale tym różni się praktyka od teorii :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25
#343745 luft :
#343740 dieter25 :

Też tak miałem i nic z tym nie robiłem i nie robię.Jak na razie mam 1 dużą i może 5-6 małych ale poza tym tak sobie żyją a są ze mną od sierpnia :)

no to harataj to ile wlezie bo Ci sie odechce później solniczki jak sie okaze nagle ze masz lasek pod grapą :)

o.k może masz rację i kupię wunderki ale myślisz że one to zjedzą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha ha , jakbym czytała siebie sprzed 8 miesięcy .:) Też wydawało mi się , ze stworzę idealny , kontrolowany ekosystem .

Rzeczywistość okazała się niezwykle brutalna . Z kazdą szczepką , koralem przynosi się do zbiornika, nieproszonych gości . Oj bolesna lekcja dla perfekcjonisty :)


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem Wam tak :) jak przynosze nowy koral i da sie podstawke odczepic to odczepiam i wrzucam ją na chwilkę do mikrofali i potem na "czystą" podstawkę kleje na nowo i wtedy mozna bezpiecznie myslec o wlozeniu szczepki do baniaka. Co do krewetki i brzydala to one rozwiazuja problemu definitywnie, takze jesli jest szansa by samemu cos wyciąć z kawalkiem skaly poza baniakiem to jest to najskuteczniejsze. aiptasia jak czuje zagrozenie to wtedy sie rozsiewa.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hahaha coś czuję że to będzie niezwykłe doświadczenie i nauczę się POKORY

Już na starcie zapowiada się, że będę musiał zmienić plany dotyczące obsady:(

Dobrze, że tu jesteście i sprowadzacie na ziemię takie niepokorne dusze jak ja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wundermani widziałem wiele postów za i przeciw w walce z aiptasią, z mojego doświadczenia słabo widać zmiany, trochę było i nie bardzo ją ruszają. Sam radzę sobie sokiem z cytryny i rzeczywiście coś daje, tzn zabija tą ostrzynkniętą. Ale chyba najlepszy sposób jaki tu czytałem na forum to zasypanie skały piaskiem i sama wyjdzie i zbiory jak na jesieni, ale robotyyyy:clowning

Powodzenia ze zbiornikiem !!! Trzymam kciuki i jak możesz wrzuć fotki całości od przodu, chciałbym zobaczyć z ciekawości ułożenie skały.

Pytanko jeszcze, oryginalne świetlówki czy zmieniałeś ?


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała na żywo nie wygląda tak tragicznie jak na fotce.

W rzeczywistości jest lepiej wybarwiona i gdzieniegdzie porościęta życiem :)

Wiem, że nie jest jej wiele, ale właśnie taki styl mi odpowiada.

Nie podobają mi się "gruzowiska" stylizowane na naturalnej rafie, więc musicie mi wybaczyć ten pozorny niedobór skały :)

Świetlówki jeszcze mam oryginalne a plan działań jest następujący:

- przed czerwcowym urlopem dorzucam automatyczną dolewkę

- po urlopie zmieniam oświetlenie

- w połowie czerwca wpuszczam ekipę czyszczącą - w tym wcześniej nie przewidywaną wurdemanni :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też podoba się taki "styl" tzw. minimalizm :) ale czy nie obawiasz się "nie stabilnego" środowiska, w końcu skała jest głównym filtrem dla całego akwa. Chodź trzeba brać też pod uwagę że dojdzie ze szczepkami :)

Jaka dolewka będzie i dlaczego ? sam się nad takową zastanawiam.


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wprowadzeniu pierwszych ryb oryginalny odpieniek pójdzie w odstawkę. Przez cały czas planuję jechać na absorberach, więc mam nadzieję, że dam radę utrzymać system bez większych wahań - takie moje marzenia :)

W planach jest dolewka TUNZE 3155 - zobaczę jednak co wyjdzie w praniu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogąc spać w nocy dopadłem z latarką w ręku do akwarium.

Ucieszył mnie widok tłuściutkich kiełży hasających po skałach, ale przy okazji tej nocnej inspekcji wytropiłem kolejne o zgrozo dorodne aiptasie :cursin

Nie chciałem zbyt szybko wpuszczać do akwa zwierzaków, ale skoro aiptasiom warunki tak bardzo sprzyjają to i innym stworom nie powinno się nic stać.

Do zbiornika trafiły zatem dwa wurdemanni i pięć turbo ślimaków.

Wurdemanni oczywiście natychmiast schowały się w najgłębszych skalnych zakamarkach, ale mam nadzieję, że nocą wyjdą z ukrycia i rozprawią się z niepotrzebnymi "chwastami" :help1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no no, widzę tygrys że nie wytrzymałeś i z czekania na dojrzały zbiornik dla zwierząt nici ;)Oby u Ciebie wundermani jadły aiptasie. Nie przestrasz się jak w ciągu 2-3 dni wundermani zrzucą "skorupę" ja myślałem że mi zdechła i wyłowiłem, jak się wieczorem okazało wylinkę. Zauważyłem, że robią to regularnie, po podmianie wody zrzuciły już 3 razy w ciągu miesiąca :help1


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie wygląda zetknięcie teorii z praktyką.

Wystarczy kilka maleńkich ukwiałów i człowiek już zmienia swoje postanowienia a jego cierpliwość ląduje tam gdzie woda z podmianki :help1

Krewety są bardzo ruchliwe i póki co udają nietoperze wisząc pod skałkami (nie licząc chwili karmienia kiedy to jak oszalałe biegały po całym zbiorniku). Czy zasmakują w aiptasiach okaże się za kilka dni. Jak krewety pomimo swojej żarłoczności zawiodą to będę kombinował z innymi naturalnymi metodami.

PS. Dzięki za ostrzeżenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wundermani są pocieszne przy dłuższej obserwacji, np jedna z moich je mi z ręki jak wolno ją włożę, dyndanie jak nietoperze to standard, jeszcze z falą kiwają się na nogach, jakby w wodzie jakieś % pływały.


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że sprawa cierpliwości wygląda tak u większości osób :help1 Ta nieodparta chęc zobaczenia życia u siebie w baniaku czasem się opłaca. Wylinki zostaw w baniaku i ich nie wyławiaj. Pewien doświadczony morszczak mi tak powiedział i od tamtej pory czy to krab zrzuci pancerzyk czy krewetki wszystko zostaje w akwa. "warto to zostawić w zbiorniku bo jest to cenne źródło wapnia i chityny przy tworzeniu nowego pancerzyka"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#346192 gesco :

Zauważyłem, że robią to regularnie, po podmianie wody zrzuciły już 3 razy w ciągu miesiąca :help1

Wydaję mi się że u Ciebie wylinka jest spowodowana zmianami parametrów wody a nie tym że rosną

pozdrawiam


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak najbardziej tak może być, u każdego kto nie dozuje nic ekstra, zawartość pierwiastków i minerałów wzrasta z dolaniem świeżej solanki.

Pozdrawiam


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna krewunia miała wylinkę w sobotę a dziś po jej pancerzyku nie ma śladu :)

Na szczęście obie biegają już po całym zbiorniku i wytępiły (albo skutecznie wystraszyły) aiptasie których już nie widać a wiadomo: co z oczu to z serca :D

Czas myśleć nad ekipą czyszczącą do piachu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozgwiazda piaskowa i pięć ślimaków do piasku trafiły do zbiornika :)

Tuż przed wrzuceniem zwierzaków testy wykazały:

KH: 9

Mg 1275

Ca 430

PO4 0,25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz NO2, NO3?


Mój baniak: ReefMax 60

Cyrkulacja 2x Koralia nano 1600, Tds i parę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy nie mam testów NO2 i NO3. Jak na laika przystało uznałem, że wystarczą KH, Mg, Ca i PO4.

Czy naprawdę trzeba robić WSZYSTKIE testy i jak często takowe robić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.