Skocz do zawartości
Gość kapitan

Pierwsze korale miękkie u nowicjusza - wciągnięte polipy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kapitan

Witam,

akwarium wystartowało jakieś 5 tygodni temu, 10 dni temu wpuściłem kraba pustelnika i ślimaka turbo.

Wczoraj wpuściłem dwa małe ocelarisy i dwa korale miękkie, jeden Sarcophyton i drugi jeszcze niezidentyfikowany (taki płaski porastający skałę).

Sarco wciągnął polipy jak go wyjmowali w sklepie, ten drugi też.

Przyniosłem je do domu i robiłem aklimatyzację przez około godzinę, następnie umieściłem je w akwarium.

Ten płaski lekko wystawiał polipy, ale tak 1/4 długości, potem pod wieczór schował, jeszcze nie wystawił dzisiaj.

Sarco za to nie wyciagnął ich wcale, a jego kielich jakby obkurczył się i przekrzywił w stronę przedniej szyby akwarium.

Testy mam takie:

pH: 8,1

NO2: 0

NO3: 0

kH: 10

zasolenie - 1,024

Sól Tropic Marin Bio Actiff, kilka razy lałem Cycle i nic więcej nie robiłem.

Czy to normalne zachowanie i mam im dać czas, czy po prostu moja woda im szkodzi i mam je ewakuować z akwarium?

Ewentualnie jakie parametry wody miałbym jeszcze przetestować, lub co tam wlać? To szybko polecę do sklepu na zakupy, myślałem o tym, żeby dziś kupić test na Ca i PO4 i jakiś preparat "kalkwasser".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj napisz cos wiecej na temat akwa-najlepiej w stopce(litrarz,cyrkulacja,oswietlenie,jaka filtracja)to pdstawowe rzeczy ktore pomoga innym w doradzeniu ci...czy wode miales z dojrzalego zbiornika?jaka skala?moim zdaniem troche krotki okres dojrzewania-pisales ze akwa wystartowalo 5 tygodni temu-mysle ze jest za swieze,aby cos w nie jeszcze wsadzac.jakimi testami mierzysz parametry?wrzuc fotki akwa.


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#343305 dziuso27 :

moim zdaniem troche krotki okres dojrzewania-pisales ze akwa wystartowalo 5 tygodni temu-mysle ze jest za swieze,aby cos w nie jeszcze wsadzac.

Tutaj się nie zgodzę,

nie którzy na forum (tez początkujący),

Wpuszczali większość zaplanowanych korali, ryb, skorupiaków i mięczaków,

i im większość zwierzątek przeżyła (o ile nie wszystkie).

Więc w tym nie tkwi problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam baniak zalany tez 5 tygodni temu i jest juz ok 20 korali..wszystkie rosna i maja sie dobrze:) dzis chce zrobic pierwsza podmianke..parametrow nie sprawdzam:)kazdy baniak jest inny i moim zdaniem ciezko w tej kwestii doradzac...u mnie sarco tez byl zamkniety jakis czas a teraz ma sie dobrze...nieprzejmuj sie bedzie git:);):)pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

@qba25 dobrze napisał każdy zbiornik jest inny

Kuba miał trochę wody z dojrzałych baniaków skała już się chwile moczyła wcześniej to też mógł sobie pozwolić na takie manewry ;)

@kapitan - nie żebym negował ale zmien na starcie sobie sól TM BA jest ciut za bogata do takiego zbiornika ,może kent albo preis lub IO po tej będziesz miał wysyp ale to moje zdanie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#343312 AnT :

qba25 dobrze napisał każdy zbiornik jest inny

Kuba miał trochę wody z dojrzałych baniaków skała już się chwile moczyła wcześniej to też mógł sobie pozwolić na takie manewry ;)

no w pelni sie z tym zgodze koledzy.niemniej jednak kapitan nic na ten temat nie napisal....dlatego zalozylem ze wszystko ma swieze...


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

też zakładam że @kapitan ma świeży zbiornik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Akwarium jest tutaj (96l) i je później zaktualizuję i dodam zdjęcia tych korali.

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36747

Świecę 2x sylvania aquastar 10.000k + ati blue plus 14.000k + ati actinic 14.000k - wszystkie T5 24W

Jako obiegu używam filtra kubełkowego eheima, w nim mam okruchy LR i węgiel. Dzięki deszczowni powoduje pewien ruch wody w akwarium (1050 l/h), do tego pompka cyrkulacyjna 3000 l/h. Razem całkiem nieźle kręcą wodą (chyba starczy).

Sump 60l, w nim na razie tylko odpieniacz i grzałki.

Trochę mnie zdenerwowało, jak zobaczyłem rano że Sarco puścił trochę jakichś galaretowatych wydzielin, które rozpuściły się w wodzie. Pomyślałem, że może Sarco się rozpuszcza, więc jak coś to pojadę po wodę do sklepu gdzie go kupiłem i go przechowam w mniejszym pojemniku.

Też tak patrzyłem na forach, że inni wcześniej kupowali życie, więc postanowiłem zaryzykować po 5 tygodniach.

Skałkę miałem z dojrzałego baniaka, ale i tak porosła glonami zielonymi u mnie (jakieś 15kg).

Tydzień temu wysypałem żywy piasek.

Zdjęcia dorzucę popołudniu.

Nie robiłem jeszcze podmianek, tylko dolewam RO co odparowało. Testy JBL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

No to chyba eksperyment z włożeniem pierwszych korali na próbę uznam za zakończony ;p i poczekam jeszcze kilka tygodni zanim włożę kolejnego na próbę.

Tak wygląda ten Sarco po 6 dniach

http://www.youtube.com/watch?v=Yb1lAKGTsf0

On jest martwy i mam go wyrzucić, czy poczekać jeszcze i zobaczyć co będzie? Wygląda jakby się cały łuszczył i rozpadał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Nie śmierdzi, ale wygląda jakby się warstwa po warstwie rozklejał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.