Skocz do zawartości
Piotr Jan Rogalski

Wysokosc akwa nad podloga - dylematy.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Modernizujac system robie nowa szafke (i wiekszosc innych rzeczy tez) i zastanawiam sie na jakiej wysokosci nad podloga ustawic akwarium.

Zbiornik ma wysokosc 50 cm. (300 litrow)

Nad akwa bedzie pewnego rodzaju "pokrywa" tzn. tylko front pokrywy.

Zastanawialem sie nad 3`ema opcjami.

1.Na siedzaco: dno akwa troche (ok 10-15cm) ponizej wysokosci oczu, malo widac to co na dnie, dobrze skaly i pofalowana powierzchnie wody "od dolu"

Zalety - latwo siegnac do dna, latwa obsluga oswietlenia.

Wady - obsluga oswietlenia i tego co w akwa odbywa sie na stojaco i trzeba sie chylac aby ogladac efekty. To co pod akwa trzeba obslugiwac na kolanach. Malo miejsca w szafce.

2.Na stojaco: lustro wody troche (5-10cm) ponizej wzroku. Doskonale widac dno i skaly. Aby zobaczyc pow. wody od dolu trzeba sie schylic.

Zalety - mozna w pelni ogladac akwa bez "zasiadania" przed nim, co jest fajne w przypadku gosci a i samemu latwiej podejsc i zerknac na chwile niz przysuwac fotel. Bardzo duzo miejsca w szafce pod akwa.

Pies (ogar polski) nie zostawia nosem sladow na szybie akwa :-))))

Wady - do obslugi oswietlenia i czego kolwiek w akwa potrzebny stolek (albo mini drabina)

Duza wysokosc tloczenia (mniejsza wydajnosc) pompy obiegowej.

"klamotowaty" mebel w pokoju.

Dluzsze "seanse" przed akwa malo wygodne na stojaco.

3.Wariant posredni: mniej wiecej polowa roznicy wysokosci poprzednich opcji.

Zalety - kompromisy sa podobno dobre,

Wady - ale ja zawsze uwazalem ze kompromis jest wtedy gdy obie strony sa jednakowo NIE ZADOWOLONE z osiagnietego rezultatu.

Poza tym - na siedzaco zadarta glowa i widac glownie powierzchnie wody. Na stojaco to trzeba sie mocno przychylic aby bylo widac cos wiecej niz tylko dno.

Koniecznosc dokupienia /stolkow barowych/ aby nie stac w niewygodnej pozycji lub nie siedziec z zadarta glowa.

Ja tak to widze.

A Panstwo?

Prosilbym o wybor opcji z argumentacja przemawiajaca ZA,

albo przynajmniej wlasne typy tez chetnie z uzasadnieniem.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyzej nie jak 70 bo 70+50 tj 120 i jak bedziesz robic jakies poprawki albo inne czynnosci pielegnacyjne na stolku zeby sie polamac chyba ze masz 2m wztostu:D:D:D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie planowałem szafkę zrobić 70cm wysoką bo wtedy akwa jest na dobrym poziomie, choć według mnie jak by szafka miała z 90cm też by nie było źle

ogólnie górna krawędź akwa na wysokości stojącego człowieka to już max


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej szafka o wys. 80cm, będzie łatwo grzebac w sumpie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wysokosc szafki 80cm i wydaje sie ok akwa ma 50cm co daje mi 1,40 wysokosci no i wszystko fajnie mozna schowac w tej szafce


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R@f@L jezeli 80 +50 daje tobie 1.40 to idz do szkoly:lampka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam szafke 70, moze 74 cm i zbiornik 65 wysoki. Podstawienie krzesla na czas pracy w akwarium nie jest problemem.

Czesciej obserwuje akwarium siedzac na kanapie. Oczy mam wtedy mniej wiecej na 1/3 akwairum liczac od dna. To jest wygodny punkt to obserwacji ale byloby lepiej gdybym mial szafke 10 cm nizsza. Wszystko zalezy od tego jak wysoka masz kanape.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja szafka ma 85, ale my (znaczy moja rodzinka) to wysocy ludzie, a dzieciaki będą miały za wysoko, żeby paluchy pchać do wody.


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rafal pomylilem sie mialo byc 1,30 bardzo cie przepraszam ze sie pomylilem :D tylko zeby cie glowa nie bolala od nauki w tej szkole


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.