Skocz do zawartości
trike3

ReefMax Marudy :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Przeglądałem forum przez pół roku i dojrzewałem do myśli, że może i ja dam radę.

Doświadczenie hmmm .... Akwarium 300 litrów z paletkami + kilkukrotne rozmnożenie w/w.

Po przeprowadzce na inne mieszkanie zmuszony do zakończenia kariery z akwarium o litrażu 300, postanowiłem zrobić krok dalej.

Na dzień dzisiejszy stanął u mnie w domu ReefMax zakupiony od kolegi z forum i powoli będę walczył aby zamieszkało w nim życie.

Zestaw ma pół roku, po przeniesieniu na większe akwarium, częściowo wyczyszczone, ale ... i tu teraz pytanie co dalej, czy powinienem rozebrać i wszystko wyparzyć, czy należy przed uruchomieniem odkazić ?? jak ??

Drugie pytanie słyszałem że powinna być grzałka w plastikowej obudowie ?? czy jeżeli mam szklaną to jest do wyrzucenia, czy się nada ??.

Z czasem pewnie będzie więcej pytań, na razie od czegoś muszę zacząć.

Aha jaką sól polecacie, nie ukrywam że liczę się z gotówka więc wolałbym wypośrodkować jakość - cena.

Pozdrawiam Marcin


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Postaram się odpowiedzieć po kolei. Koledzy pewnie uzupełnią:

Co do mycia, to ja bym zeskrobał dokładnie glony z szyb, umył i przepłukał akwarium wodą RO i wystarczy.

Natomiast wymontował bym odpieniacz z pompą obiegową i wymoczył całość w gorącej wodzie z octem.

Patyki z fizeliną trzeba wymienić na nowe i możesz zalewać.

Grzałkę dałbym jednak plastikową Aquaela, ponieważ tylko taka zmieści Ci się w Panelu. Standardowo w ReefMaxie jest grzałka z regulacją bimetaliczną, ale lubi się zaciąć, i raz o mało nie ugotowałem przez nią akwarium (taka zupa rybna wychodzi jak się sam za chwilę zorientujesz dość drogo...). Radzę więc kupić taką

Grzałka Neo Heater.

Mam od prawie roku i jest niezawodna.

Niedroga, przyzwoita sól to np.

ATI Coral Ocean Plus


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz sporo i mocno zaschniete te smieciory to nalej sobie troche do spryskiwacza i np co 15min psikaj do srodka(mozesz w miedzy czasie czytac nano:) po godzince napewno beda juz nasiakniete i wiekszosc syfku zejdzie duzo latwiej.

Pozostale rzeczy musisz zeskrobac tylko to czym bedziesz to robil musi miec ladna krawedz bo jak wezmiesz stara zyletke to mozesz sobie duze kuku w postaci rys porobic

A sol to na poczatek ja poradzil bym ci instant. jest uboga ale na poczatku to moze byc plus dla ciebie bo zbiornik nie bedzie Ci dojrzewal jak szalony czytaj wszystko w zielonych wodorostach:)

co do cena-jakosc ja dlugo czasu urzywalem Prisa i nie mialem zadnych problemow a jak zaczelem urzywac TM plus to sie okazalo ze podaje zaduzo elementow ktore korale nie przerabialy i znowu glony mi wyskoczyly :/


kryzys w baniaczku przyjme wszelkie zycie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie

Powoli do przodu rusza mój ReefMax.

Proszę o kilka odpowiedzi dotyczących przygotowania tylnego panelu. Co w nim powinno być, co muszę dokupić??

Padła propozycja żeby zaopatrzyć się w ceramikę i do przegród nawrzucać, ale jeśli chodzi o morskie to jestem zdany tylko na Was, i Wam ufam.

Proszę o porady.

Pozdrawiam Marcin


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek niczego nie musisz dokupywać, ale warto pomyśleć o małych udoskonaleniach.

Jak masz więcej skały to na początek do jednego koszyka możesz wrzucić jej kawałeczki i z czasem wywalać biobale z pozostałych koszyczków.

Warto pomyśleć o umieszczeniu w drugim koszyczku absorberów np: Chemipure elite, Purigen...

Ja tak zrobiłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli może pozostać puki co z biobalami, na czas dojrzewania i powoli dążyć do zastąpienia biobali kawałkami skały na całej wysokości ??

Na dzień dzisiejszy akwarium zalewam wodą i powolutku do przodu, skały jeszcze nie mam ale wolę już wiedzieć wcześniej na co muszę się przygotować jeśli chodzi o wypełnienie kolejnych komór.

Szukam optymalnego rozwiązania bo stawiam na zrobienie morskiego niewielkim kosztem :)

Co proponujecie w 3 komorze ?? ładować się w refugium ?? zrobić coś innego ??

Pozdrawiam Marcin

P.S. Dlaczego wentylator chłodzenia wody jak się załączy to sam już nie wyłącza się ;(


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

ja mam w pierwszej komorze skałę + chemipure i purigen.

3 komora to dalej patyki fizelinowe ale włożyłem też tam glony spagetti i nieżle się trzymają z tymi paytkami. Trochę tylko upierdliwe przy czyszczeniu lub wymianie.

Kolejna modernizacja w moim akwa jaką mam w planach to dołożenie oświetlenia - może jakiś pasek ledowy i oczywiście odpieniacz.

AD Ps. u mnie problem nie występuje.


ReefMax - od V.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy odpieniacz zastosowany w reefmax jest za słaby ??

Dlaczego zamierzasz zastosować inny odpieniacz ??

Co do 3 komory, dobrze zrozumiałem planujesz zrobić tam refugium ??

Pozdrawiam Marcin


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz w ReefMax wcale nie jest za słaby!

Rzeczywiście panuje tu na forum moda na jego krytykowanie i kombinacje z wymianą

ale moim zdaniem to lekka przesada.

Cudo techniki to nie jest, ale jak się prowadzi zbiornik z głową - zupełnie wystarczy.

Ja mam 7 ryb, karmię prawie dwie kostki mrożonek dziennie - NO3<0,5, PO4 nie wykrywalne testem Seachem-a.

Więc jak widać działa.

Jedyne co moim zdaniem warto zrobic, to wymienić pompę obiegową na NewJeta 1200, bo ta fabryczna, po jakimś czasie traci wydajność - skutek - brak piany. U mnie dodatkowo się zacinała, i nie chciała startować po wyłączeniu np. na karmienie.

Co do oświetlenia, to w ReefMaxie mamy zainstalowane 72W świetlówek na ok. 80 l wody w części "ekspozycyjnej".

Wychodzi prawie 1W na 1 litr - czyli zupełnie OK.

Więcej oświetlenia mogłoby Ci być potrzebne do hodowli bardziej wymagających SPS-ów, ale na to, zapewniam Cię - masz jeszcze duuuużo czasu.

Patyki z fizeliną w 3 komorze mają za zadanie wyłapywać bąbelki wody za odpieniaczem i drobne zanieczyszczenia. Lepiej, żeby zostały tam, gdzie są jeśli nie chcesz mieć jacuzzi w zbiorniku.

Biobale z koszyków w pierwszej komorze - jak najbardziej do wywalenia. Tu akurat nie ma co się zastanawiać.

Na ich miejsce - gruz z żywej skały

I tyle.

Nie ma co za dużo kombinować - trzeba startować!

PS. Wentylator w nowej serii ReefMaxów tak właśnie ma. Sam się nie wyłączy. W starych ReefMaxach się wyłączał, ale potem podobno były problemy ze startem - stąd zmiana.


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalaj zbiornik i szybko sam zobaczysz co warto przy nim zrobić.

W zależności od zasobności twojego portfela z czasem będziesz wprowadzał udoskonalenia.

Przez dwa miesiące nie masz co się martwić ani odpieniaczem, ani świetlówkami.

Nie zapominaj tylko o czyszczeniu fizeliny – ja przypominałem sobie o tym po 2 tygodniach :)

Po wystartowaniu będziesz miał masę syfu w wodzie, który osadzi się właśnie na fizelinie i warto ją wyczyścić jak tylko woda stanie się klarowna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#347546 tygrys :

Odpalaj zbiornik i szybko sam zobaczysz co warto przy nim zrobić.

W zależności od zasobności twojego portfela z czasem będziesz wprowadzał udoskonalenia.

Przez dwa miesiące nie masz co się martwić ani odpieniaczem, ani świetlówkami.

Nie zapominaj tylko o czyszczeniu fizeliny &


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Czy ten materiał nadaje się jako filtracja ??

http://allegro.pl/ovata-tapicerska-100g-m2-wloknina-owata-antyki-i1565507203.html

Granulacje są od 100 do 300 jaką kupić ??

Pozdrawiam


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie taka ovata, a grubosc wg uznania. mam i 200 i 100. Weź 100 na poczatek bedzie Ci latwiej kombinowac. Pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#347528 trike3 :

Czy odpieniacz zastosowany w reefmax jest za słaby ??

Dlaczego zamierzasz zastosować inny odpieniacz ??

Co do 3 komory, dobrze zrozumiałem planujesz zrobić tam refugium ??

W zasadzie żle się wyraziłem o odpieniaczu - nie chodzi mi o jego przebudowę a wymianę pompy na NJ 1200 i chyba wystarczy. A oświetlenie chcę dołożyć by była lepsza niebieska barwa.

Mam reefmaxa juz od 2 lat i ciągle działa praktycznie bez żadnych przeróbek (oprócz tych o których napisałem)

A w 3 komorze mam obok patyków włożony 1 litr glonów spagetti, i widzę że się ładnie tam trzymają - oczywiście oprócz nich jest tam jeszcze ciekawe małe życie i mnustwo małych rurówek.


ReefMax - od V.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A w 3 komorze mam obok patyków włożony 1 litr glonów spagetti, i widzę że się ładnie tam trzymają - oczywiście oprócz nich jest tam jeszcze ciekawe małe życie i mnustwo małych rurówek.

@luk102

Jaką masz obsadę twarde/miękkie ? Jakie NO3/ PO4 z tymi glonami?

Zastanawiam się nad absorberami a taki biologiczny może być najlepszy :clowning


Mój baniak: ReefMax 60

Cyrkulacja 2x Koralia nano 1600, Tds i parę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Franki

odpowiem Ci na pv, żeby nie zaśmiecać wątku

A

le jak to się mówi - skoro w naturze są absorbery to dlaczego nie możemy z tego skorzystać. A i skoro one tam żyją i się dobrze mają to mają z czego brać :-)


ReefMax - od V.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Jaka ilość żywego piasku jest potrzebna do tekiego ReefMaxa

Za chiny nie wiem ile tego tam wsypać

Zastanawiam się ile minimum tego ma się tam zmieścić żeby był sens wsypywać :clowning

Pozdrawiam Marcin


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może byc i zero piasku

moze byc z 5 kg jesli planujesz jakas babeczke kopiącą

wielu ludzi sypie cale 9 kg, jak dla mnie sporo, zwlaszcza jesli nie planuje się żadnej "koparki" ktora bedzie ten piach dobrze mieszac.

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 9 kg żywego piasku (standardowe opakowanie) i jest OK, ale ja mam dość mało skały.

Możesz spróbować dać tylko 4,5 kg (też tak sprzedają) przy większej ilości skały, ale

boje się, że ruch wody od cyrkulacji będzie przesypywał piasek, i będzie Ci się odsłaniać dno.

Koniecznie - najpierw ułóż skałę, a dopiero potem syp piasek!


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znając życie po wrzuceniu skały będzie jeszcze pare przemeblowań :clowning

Jeśli planujesz rozgwiazdę piaskową proponuje wsypać 9kg


Mój baniak: ReefMax 60

Cyrkulacja 2x Koralia nano 1600, Tds i parę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na dzień dzisiejszy akwarium "ruszyło", tzn zalane jest wodą i wsypane zostało 9 kg żywego piasku.

Teraz to jest mleko w akwarium, ale musiałem ruszyć ponieważ dzięki uprzejmości pana ze sklepu w Zabrzu dostałem całą wódę z podmiany na start. Nie chciałem trzymać w baniakach, niech lepiej się miesza w akwarium.

Skała ma trafić do mnie mam nadzieję po długim weekendzie, to wtedy wrzucę fotki do weryfikacji :clowning

Może jakieś sugestie na tym etapie??

Aha ważna sprawa, czy na dzień dzisiejszy mam akwarium oświetlać ??, jak długo ??

Pozdrawiam Marcin


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze kroki i pierwsze błędy za tobą :clowning

najpierw powinieneś włożyć skałę po której ułożeniu dopiero powinieneś wsypać piach - taka kolejność zapewnia lepszą stabilność układanej skale.

Jak już trafi do zbiornika skała to zacznij świecić. Na początek możesz świecić 3h i każdego dnia zwiększać czas świecenia o kwadrans :waving

Jak będziesz miał już skałę to wrzuć fotki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam jeszcze jedno pytanie, jak powinna być ustawiona pompka w akwarium ?


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi Ci o cyrkulację to na skałę jak będziesz ją miał żeby wydmuchała syf cały:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Mam Żywą skałę w ilości 7 kg, do tego dostałem ok 6 kg martwej skały.

Teraz moczy się w RO (martwa skała), ale planują ją dołożyć do tego co już mam.

Pytanie pierwsze:

Na skale żywej znalazłem Ajptasje 7 sztuk. Wiem że załatwić ją można Kwaskiem cytrynowym, ale nie do końca wiem jak.

Czy kwasek ma byc mocno rozcieńczony? podam do dzioba potworkowi i co dalej, czy mogę skałę z Aiptasją wrzucić do akwarium, czy jakoś osobno do kwarantanny. Chodzi mi o to czy kwasek, albo umierające Ajptasje mogą zaszkodzić ekosystemowi.

Drugie pytanie:

Czy to co na zdjęciu może być martwą skałą?? Nie widziałem jeszcze takiej struktury, ale wiele jeszcze nie widziałem.

:clowning

Pozdrawiam Marcin


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.