Skocz do zawartości
bleq

Waleczny Ocellaris :/

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kiedys juz wspomnialem o moim problemie, ale "tylko" wspomnialem majac nadzieje ze problem ustanie.

Mianowicie od 2-3 tyg mam 2 ocellarisy, jeden klasyczny, jeden murzynek.

Maja sie znakomicie, sa ruchliwe, przyjmuja kilka rodz pokarmu wygladaja okazale...

Jednak "pomaranczek" jak przy wprowadzce do akwa przez kilka dni byl schorowany, osowialy i nie jadl, tak po podleczeniu

zamienil sie w pana i wladce.... caly czas "nastroszony" co akurat mnie cieszy, jednak....

Jest troche wiekszy od czarnego i go dosc mocno maltretuje.... podskubuje mu caly czas pletwy brzuszne i goni przy karmieniu.

W ksiazce wyczytalem ze blazny zmieniaja plec w jedna strone, czyli z grupy samcow najwiekszy staje sie samica...

Czyzby niefartem dostalem 2 samice ????

Jednak sprzedawca w sklepie mowi ze zmieniaja plec w obydwie strony...

W takim wypadku powinne tak czy inaczej dobrac sie w pare....

Wiec jak dlugo moze to trwac ????

W sklepie czarny plywal w ochronnej buteleczce bo zostal ostatni i pomaranczki mogly go zatluc....

Co proponujecie ???

Czekac jeszcze czy ostatecznie zmiana czarnego na drugiego pomaranczka o takich samych rozmiarach ??


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie własnych studiów nad psychologią błazna, oraz rozmów z bardziej doświadczonymi osobami,

muszę Cię niestety zmartwić, gdyż nie wróżę świetlanej przyszłości temu międzyrasowemu związkowi.

Próbowałem to u siebie, i też nic z tego nie wyszło.

Największe szanse dobrania pary błazenków to:

1. Zakup dobranej pary

2. Dobranie dwóch osobników mocno różniących się wzrostem, ale tu też gwarancji nie ma...


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#345919 bleq :

Jednak sprzedawca w sklepie mowi ze zmieniaja plec w obydwie strony...

Wszelkie prawidła podają jednostronną zmianę płci czyli samiec -> samica i jest to operacja nieodwracalna. W literaturze czytałem również, że jeśli hoduje się pojedyncze sztuki, to prędzej czy później siłą rzeczy stają się "dominującym samcem" i przekształcają w samice. A jak masz dwie samice w małym akwarium, to niedługo zostanie ci jedna, bo będą agresywne wobec siebie i jest to najczęściej walka "na śmierć i życie".

Sugerowałbym kupić parkę z tego samego gatunku.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche off topic, ale jak to mozliwe ze wlasciciel wielkiego salonu z akwarystyka morska, z kilkunastoletnim doswiadczeniem twierdzi inaczej ???

Czyli mozliwe ze czarny blazen plywajac w ochronnej butelce poczul sie kozakiem bo nikt mu nic nie mogl zrobic i zmienil sie w samice ???


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#345959 bleq :

Troche off topic, ale jak to mozliwe ze wlasciciel wielkiego salonu z akwarystyka morska, z kilkunastoletnim doswiadczeniem twierdzi inaczej ???

Jak długo poczytuję o morskiej akwarystyce tak jeszcze nie słyszałem żeby płeć błazna zmieniała się w obie strony, zwyczajnie facet skłamał, lub się przejęzyczył, lub źle go zrozumiałeś. Wielokroć czytałem o tym że błazny trzymane o odosobnieniu zmieniają się w samice, bo de facto są w końcu dominującymi samcami.

Na moje odłów jednego błazna i dokup do tego co został w akwarium jakiegoś maluszka z tej samej rasy, powinno się udać :help1

Pozdrawiam!


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, ja bym uwazal wczoraj wpuscilem drugiego blazenka i "stary" lokator go zatlukl ... :/


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdyby dolozyc trzeciego ???


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arrowb

Jeśli dobrze przeczytałem ze stopki, masz akwarium o pojemności 25 l ?

Gdzie według Ciebie, miał się schować nowy błazenek przed normalną agresją ze strony dotychczasowego lokatora?

Bleq

Świetny pomysł. Najlepiej niech dołoży jeszcze 10 błazenków, będą się świetnie czuły, zupełnie jak sardynki w puszce


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, no to widac zle czytasz :help1 drugi zbiornik 60x30x35


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam to co jest napisane.

Nazwa glonarium sugeruje, że trzymasz tam glony a nie błazenki :help1

Ale wracając do rzeczy, to nadal tylko 63l. Błazek to ryba wyjątkowo terytorialna, atakuje wszystko

co się pojawi nowego na swoim terytorium łącznie z ręką właściciela.

Nie inaczej potraktuje nowego małego intruza, który pojawi się "na dzielnicy".

One już tak mają, najpierw wp****ol, a potem zadawanie pytań.

Na szczęście zwykle (ale nie zawsze) po jakimś czasie, zaczynają traktować nowego, jak stały element krajobrazu i albo niechętnie tolerują, albo dobierają się w parę.

Kilka dni temu sam przerabiałem ten temat, bo dokupiłem małego błazenka, dokładnie jak Ty, i chociaż mam trochę większe akwarium, przez pierwszą dobę miałem tzw. dysonans postdecyzyjny patrząc na to co się dzieje.

Na szczęście gaszenie światła gasi też agresję, mój nowy błazenek przetrwał horror pierwszej doby, po kilku dniach obie ryby już zgodnie pływają obok siebie, ale czy dobiorą się w parę, pewności nie mam.

Reasumując. Na Twoim miejscu spróbowałbym takiej metody.

Pzeniósł bym dużego na parę dni do małego akwarium.

W tym czasie do "glonarium" wpuścił nowego, małego, żeby się zadomowił.

Po kilku dniach wsiedlił spowrotem dużego.

Dobrze by było też poprzestawiać w glonarium skałę, żeby stary (stara?), po powrocie, nie czuł się w nim zbyt pewnie.

No i obserwować co się dzieje. Jak zaczną się znowu tłuc, pewnie nie będziesz miał innego wyjścia, niż pozbyć się dużego błazenka i kupić drugiego małego.


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, dzieki za odpowiedz :help1 niedlugo bede podlaczal sumpa, wiec zrobie zmiane wystroju i twedy wpuszcze drugiego, przy tej zadymie powinny zaakceptowac - zobaczymy, tym razem zrobie to w weekend tak, zebym byl caly dzien w domu i mogl szybciej zareagowac.

Mam nadzieje, ze sie uda :).


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche poplątaly sie wątki....

Ja, czyli "bleq" mam 60 l + 20 sump

sa w nim tylko te 2 blazny + bezkregowce

Blazny kupilem obydwa na raz, wiec nie dokladalem nowego do " starego "

Moj wiekszy ocellaris w sumie nie "tlucze" a raczej temperuje mniejszego. Jedyne szkody to podskubane pletwy brzuszne.

Co do 3go blazna - tylko takie pytanie/propozycja majaca na celu usuniecie problemu. Bez tego powodu nawet nie pomyslalbym o wsadzeniu tam jeszcze jednego blazna. Czekam na 2 mini babki ( 3cm ) i to bedzie na tyle ryb w moim baniaczku.

Nic, narazie poczekam.... jak agresja sie nasili bede dzialac


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Niestety walka moich blaznow nasilila sie..:/

Duzy pomaranczek caly czas atakuje czarnego . momentami wyglada to jak 2 koty na kreskowce...

Lapie malego za pletwe i kolowrotek po calym akwarium.....

Chyba zostaje niestety podmiana jednego z nich......

Pytanie tylko czy podmienic obitego czarnulka - z tym ze obawiam sie ze nowy w miejsce tego moze dostac jeszcze weksze becki...

Czy moze zostawic czarnulka a wywalic kozaka.

Co o tym sadzicie ????

Pozdrawiam


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bleq.

Jeśli do tej pory błazenki nie zaczęły się tolerować, to na 100% nic już z tego nie będzie.

Musisz interweniować, i to jak najszybciej.

Szansa, że błazenki 2 różnych odmian kolorystycznych w obrębie tego samego gatunku dobiorą się w parę jest niewielka.

Sam próbowałem, i nic z tego nie wyszło.

Masz małe akwarium i każda agresja (która jest zachowaniem jak najbardziej naturalnym) może się u Ciebie skończyć tragicznie dla słabszej ryby.

Musisz zdecydować się na jedną odmianę.

Myślę, że w Twojej sytuacji bezpieczniejszym rozwiązaniem jest pozbycie się bardziej agresywnego, pomarańczowego osobnika i dokupienie drugiego czarnego.

Nie ryzykowałbym na Twoim miejscu zamiany czarnego na nowego pomarańczowego, bo sytuacja z agresją najprawdopodobniej się powtórzy.

A jeśli chcesz mieć pomarańczowe błazenki - musisz obu starym znaleźć nowe oddzielne domy, i zakupić nowe ryby, nalepiej pływajacą razem parkę.


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.