Skocz do zawartości
ratpol

Martwa skała

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kupiłem we wrześniu skałę od pewnego użystkownika forum. Wydawała się być ok. Była niestety "gnijąca"

Przypuszczam, że leżała gdzieś w sumpie bez cyrkulacji. Mniejsza o to.

W każdym badź razie nawet glony nie chcą na niej rosnąć. Tak więc teraz chciałbym zapytać co zrobić?

Nasuwa mi się myśl, aby wywalić skałę i wrzucić nową z frachtu już odgazowaną. Nie widze innej mozliwości, bo moje akwarium śmierdzi jak na śmietnisku. Pytanie tylko czy nic się tej skale i życiu nie stanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny raz "używana" skała zebrala swoje żniwo... Sam sobie odpowiedziałeś, wywalić i kupić prawdziwą żywą skałę. A skała nawet leżąca w sumpie bez cyrkulacji, nie zaśmiardnie, więc nie wydaje mi się żeby to było powodem. To był napewno uzytkownik forum, czy allegro?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No był kiedyś taki topic, Grzesiek Dyzma pisał że zamknął żywą skałę w jakimś pojemniku hermetycznym, skała leżała w szafce, więc 0 cyrkulacji, i o dziwo po otworzeniu po dłuższym czasie okazało się że woda jest czysta, nic nie śmierdzi, a skała ma się dobrze :clowning


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Nie wyobrazam sobie wkladania martwej skaly bez odpowiedniej preparacji...czym jest martwa skala...?...wyciagnij kawalek zywej,przeplukaj,wysusz na sloncu i rozbij,zobaczysz jaki tam syf i smrod,gdyz to co z zewnatrz mozna wyczyscic,gorzej z wolna dekompozycja tego co w srodku...Ja robie to tak,daje zywa skale,bezposrednio do roztworu chloru,skala bieleje,ale chlor spenetruje ja wszedzie...wlasnie na balkonie mam dwa kawalki,gdyz wkrotce bede usmiercal calosc ze wzgledu na przeprowadzke a z wyczyszczonej martwej skaly chce zrobic bonsaia...slyszalem tez o zapiekaniu skaly ale dla mnie to tylko chlor przez pare dni,potem suszenie na sloncu,chlor wyparuje w kilkanascie godzin a skala bedzie idealnie czysta,ewentualnie mozna ja namoczyc jeszcze w RODI po tej operacji ale ja bym sie nie bawil...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Iceberg,juz pisales kiedys o parowaniu chloru z Purigenu, sparawdzilem i :clowning smierdzial chlorem przez caly czas,dopiero antychlor usunol zapach chloru.Takze teoria ze wyparuje ze skaly tez raczej sie nie sprawdzi.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#347823 Peniek :

@Iceberg,juz pisales kiedys o parowaniu chloru z Purigenu, sparawdzilem i :clowning smierdzial chlorem przez caly czas,dopiero antychlor usunol zapach chloru.Takze teoria ze wyparuje ze skaly tez raczej sie nie sprawdzi.

...Dziwne Peniek bo ja dawalem do chloru zarowno skale jak i purigen i po nocy na kaloryferze nie bylo sladu zapachu chloru...cholera,moze sa jakies inne chlory.Ten we Francji nazywa sie Javel i mozna go kupic w takim stezeniu ze zacznie skale toczyc,co czasami daje ciekawe kawalki...Po prostu trudno mnie uwierzyc...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do poki autor postu nie rozszerzy swej wypowiedzi, najlepiej z fotkami etc., dalsze gdybanie wydaje sie mocno na sile i malo celowe

wrecz obrazoborcze dla prawdziwej/dobrej jakosciowo suchej skaly. poki co temat niczemu nie sluzy, chyba, ze stwierdzeniu 'tylko zywa skala°


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Masz racje Luft...ktos kto w przyszlosci bedzie chcial cos wiedziec o martwej skale i natknie sie na ten watek,niewiele sie dowie...A podobnie jak dobra zywa skala,istnieje tez martwa,dobra zywa skala,tylko w ta trzeba wlozyc troche pracy...Pisalem o chlorze i ten sie sprawdzal zawsze u mnie.Rozmawialem tez z moja Pania,ktora twierdzi ze Domestos czuc jeszcze przez pare dni po sprzataniu...w takim razie nie jest to ten sam chlor,ktory ja uzywam...Mysle ze najblizszy temu bedzie chlor sypany do basenow,choc teraz glownie wode sie ozonuje.Wyjalem kawalek skaly,ktory stal pare dni w chlorze,wysuszylem i rozbilem...srodek skaly idealnie czysty,jednak zostaly wilgotne miejsca,dlatego tutaj tak naciskaja na to by skala po takim czyszczeniu pozostala na sloncu czy kaloryferze az sie zeschnie na suchy pieprz...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.