Skocz do zawartości
roczek

Witam i odrazu pytam :)

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie witam wszystkich posiadam akwarium 112 L i chciałbym w nim postawić swoją pierwszą solniczke troszeczku tu poczytałem i nima nic o tym co mnie ciekawi :) czy na początek może w niej być filtr tetratec ex600 ?? (pozostałośc po słodkim) oczywiście bedzie tez sump, komin itp. itd. i tu moje kolejne pytanie czy taki 40 L starczy do tego akwa czy może coś innego z góry dzieki za odpowiedzi pozdrawiam.


112L + ok 40L sump +14kg żywej skały (start 10.03.2013)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Ja używam Eheima 2073 w moim 96l, ale sumpa też mam.

W Polsce przyjęło się, że kubełek w morszczaku to herezja, ale z tego co widzę sporo ludzi na świecie ich używa przy mniejszych zbiornikach.

Do małego akwarium świetna sprawa (moim zdaniem) tylko jeszcze podwieszany odpieniacz trzeba kupić (albo panel wkleić), w większym nie ma prawa bytu - znikoma wydajność i w ogóle pod pojęciem filtracja kryją się inne zagadnienia niż w słodkim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Teoretycznie tego typu filtr czy filtry nadaja sie do akwarystyki morskiej,pod warunkiem ze je codziennie czyscimy a nie spotkalem sie z kims,kto na dluzsza mete bylby az taki wytrwaly...Na tym forum ogolnie przyjmuje sie ze filtry kubelkowe sie nie nadaja,ale wlasnie z wyzej wymienionego powodu,czyli czyszczenia.Spotkalem sie z ladnymi nano rafkami na filtrze kubelkowym w ktorej znajdowala sie pokruszona skala,ale zazwyczaj tak jest ze nowi pasjonaci chca wykorzystac pozostalosci po slodkowodnym a po jakims czasie buduja panele,potem sumpy,wrescie zmieniaja odpieniacz na jakis konkretny,czyli pomimo rad uwazaja ze u nich sprawdzi sie to co nie sprawdzilo sie u innych...Tez tak kiedys uwazalem i droge krzyzowa przeszedlem sam...Odnosnie pytania,sump 40sto litrowy jak najbardziej bedzie odpowiedni...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam,że mając na uwadze wielkość zbiornika,który chcesz użyć(domniemam,że po słodkim)filtr też nie jest duży,więc myślę,że w przyszłości będziesz mógł go wykorzystać jako filtr przepływowy.


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tak odnośnie kubełka. Mam w swojej pikorafce od 7miesięcy ani razu nie czyszczony filtr kubełkowy minikani 80tke zasypany w całości pokruszoną skałą. Wg mnie tylko woda wpadająca do niego musi być dobrze natleniona - nic więcej.

Co do litrażu - mam drugie akwarium podobnych wymiarów do Twojego i wkleiłem do niego panel - może zabiera miejsce, ale jest funkcjonalny i spełnia swoją rolę :)

Pozdrawiam


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką reakcję z tego co się naczytałem to mogę lecz nie powinienem stosować kubełka :) Napisze wprost to jest na jakiś czas bo sump powstanie razem z tym wszystkim nawet nie wiem czy ten filtr dotrwa do końca okresu dojrzewania ew. zaraz po będzie wymieniony i tu kolejne pytanko co byście polecili :)

ps. znalazłem taką firmę sprzedającą przeloty szczelne znacie może , dobre to czy nie?

WAVIN

taniej i rozsiane po całej polsce :)


112L + ok 40L sump +14kg żywej skały (start 10.03.2013)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki czesto czyszczony kubelek moze swoja role spelniac. Oczywiscie nie "wyfiltruje" NO3 lub PO4, ale woda "optycznie" bedzie czysta.

Podales link do firmy, rozprowadzajacej materialy budowlane ("szczelne przeloty"). W tym hobby masz do czynienia z zywymi zwierzetami i dosc agresywnym posolonym srodowiskiem z wysokim pH. Przyjelo sie, ze stosujemy wylacznie materialy, dopuszczone do celow spozywczych. Mysle, ze te przeloty (jak i inne materialy z budowlanki) maja swoje atesty, normy itp. Z pewnoscia material na te "szczelne przeloty" tez ma chemiczne dodatki chroniace przed warunkami atmosferycznymi, uv albo przeciwpozarowe. Nikt nie zagwarantuje, ze te zwiazki nie beda przez lata wyplukiwane (raczej beda), podtruwajac zycie podopiecznych.

Przy kupnie takich drobnostek, cena nie powinna grac zadnej roli, takze sam musisz zdecydowac, czy po to zeby zaoszczedzic 100 zl bedziesz ryzykowal, a wlasciwie to nie Ty, tylko zwierzeta, no ale te nie maja glosu.

Jesli mozesz, to dobieraj najlepsze dostepne materialy. To sie oplaci.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok przeloty juz mam zakupione w sklepie zoologicznym :) trafily mi sie 2 sztuki za 65 wiec i tak zaoszczedzone pare groszy :)


112L + ok 40L sump +14kg żywej skały (start 10.03.2013)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ps. zakupilem cos takiego wiecie cos o tym podobno dobre :)

6595-dsc05438.jpg

6595-dsc05439.jpg


112L + ok 40L sump +14kg żywej skały (start 10.03.2013)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja uwazam ze kubelki nie sa takie zle jechalem na 3 kublach przez 2 lata i nie mialem problemow jedyny problem bul jak trzeba bylo je trzeba czyscic ale to tylko z tego powodu ze mialem malo miejsca pod zbiornikiem i mysle ze jak dla poczatkujacego to ci wystarczy a w miedzy czasie sie podszkolisz i cos sobie nowego zalozysz .nie zapominajmy ze niektore sklepy np w anglii maja akwaria wystawowe podlaczone do kubelkow


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do kubelka to mam zamiar wywalic bebechy i dac tam skruszona zywa skale gdzie kubelek bedzie zasysal wode po odpienieniu i przeczyszczeniu w sumpie.

ps. dzieki stani za info a jak inaczej moge sie pozbyc no3 po4 ? jakies wklady ?


112L + ok 40L sump +14kg żywej skały (start 10.03.2013)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 i PO4 to nasz codzienny, opisywany na forum problem. Dobry odpieniacz i zywa skala czesto ten problem minimalizuja.

Na samym poczatku, gdy zalejesz zywa skale, zawies tez woreczek z adsorberem silikatow. On wybiera tez troche PO4...

Czadol,

wlasnie o to czyszczenie chodzi. Jak ktos lubi, to czysci, kto nie lubi to kubelka wcale nie zamontuje.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masakra jakas poszukuje kogos z koronka diamentowa do szkla fi okolo 43mm w tychach i okolicy kazdy szklaz mi mowi nieeeee na 2 otwory w dnie akwa nawet na rozklejenie i posklejanie slysze nieee zalamac sie idzie 2 tyg szukania przelotu a teraz szlak trafia :)


112L + ok 40L sump +14kg żywej skały (start 10.03.2013)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.