Skocz do zawartości
Hara

Propozycja

Rekomendowane odpowiedzi

A może warto by było zrobić jakieś FAQ? Jest dział "Pierwsze kroki" ale chyba nic pod linkiem na razie?

Początkujący szybko i bez "zawracania głowy" mogli by znaleźć podstawowe informacje na często zadawane pytania...

z czego szafka?

Co pod dno akwa?

Co na dno pod skałę?

Jak okleić/pomalować tylną ścianę akwarium?

Z pokrywą czy bez?

Co to jest SUMP i czy trzeba to mieć?

Jaki sprzęt muszę mieć, żeby zacząć?

Czy Jak i czym karmić koralowce?

itp itd... pytania można mnożyć...

Wydaje się, że warto mieć to w jednym miejscu...


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przydało by się . z czasem zapewne to powstanie, i wmiare możliwosci wspomogę


pozdrawiam Małgorzata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym dodał możliwość kasowania z PM większej liczby wiadomości na raz, bo tak po skasowaniu 3-6 zaraz wywala mi "brak takiej strony"

zabrałbym komuś uprawnienia (zredukował do klubowicz) bo trochę przecholował

i skasował temat "akwa Olka" bo zaraz będzie kolejna kłótnia a temat i sam jego pomysł zbędny (żeby nie napisać paru innych rzeczy)

2 ostatnie propozycje niekoniecznie zrealizować, ale tą 1. musowo :)


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popieram zdanie AlMastera :):yes:yes:yes

temat ten jest całkowicie nie potrzebny zaraz zaczną się kłutnie

P.S a ta fotka akwarium olka to chyba z czasów dojrzewania więc niema sie czego dziwić :D


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hara

To jest dobry pomysl.

Na Korallenriff.de mozna wlasnie znalezc cos takiego jak dosc rozlegle FAQ dla poczatkujecych. I u nas mozna byc cos takiego zrobic. Moim zdaniem jest to dosc pomocne.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to Panie i Panowie,

czas przestac gadac a zabrac sie za pisanie FAQ :)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:-) Cieszę się, że pomysł się podoba.Z tym, że ja dopiero zaczynam, więc nie jestem w stanie autrytatywnie na te pytania odpowiedzieć. Powinien to zrobić ktoś z doświadczeniem... może nawet w tym wątku, a potem któryś z szanownych redaktorów mógł by złożyć to w ładną, spójną całość.


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hara Jeśli zaczynasz to właśnie jesteś najlepszy do pisania FAQ, a przynajmniej do zadawania pytań i szukania odpowiedzi do nich.

Pierwsze pytanie to zwykle

1).Ile kosztuje morskie akwarium?

Proponuję odpowiedz

Zwykle w cenie samochodu (od zdezelowanego malucha do nowego klasy średniej) :D

No to do roboty i na poważnie.

Może pytania w kolejności +/- zakładania akwarium


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TMK

No więc pytania zadałem - na część już znalazłem odpowiedź, ale można powiedzieć, że wszystko jeszcze przede mną :D Jutro przyjeżdża szkło!


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie odpowiedzi? to znaczy ta część co już znalazłeś. Jeśli zaczniesz coś pisać to się dołącze, bo w związku z zakładaniem większego akwa jestem na bieżąco .....z pytaniami.

Pewnie też już wybrałeś wielkość akwa? napisz dlaczego taką a nie inną.Ja mogę coś dopisać i będziemy mieli pierwsze pytanie :D)) z głowy


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkość mojego akwarium została podyktowana, w głównej mierze, warunkami lokalowymi :)

Na początku długo się zastanawiałem gdzie je postawić i w końcu znalazłem najodpowiedniejsze, moim zdaniem, miejsce.

Długość akwarium dopasowałem do czerokości ściany, przy której będzie stało (135cm).

Wysokość zbiornika 50cm. Wg mnie jest w sam raz - nie powinno być problemów z oświetleniem.

Szerokość (głębokość) chciałem zrobić początkowo 50cm, jednak koledzy przekonali mnie, że nawet niewielkie zwiększenie głębokości zbiornika (odległości między przednią a tylną ścianą) potęguje znacznie wrażenie "głębi" i ułatwia układanie skał wewnątrz. Maksymalnie mogłem "rozciągnąć" ten wymiar do 55cm.

Zdecydowałem się na zbiornik z "kominem" i sump. Głównie dlatego, że taka budowa umożliwia usunięcie z akwarium całego sprzętu i ukrycie go w szafce pod spodem.

Szafka:

Skoro pod akwarium miał stanąć sump, więc szafka powinna mieć jak najwięcej miejsca, bez zbędnych komór i przegród. Najodpowiedniejszym rozwiązaniem (wg mnie) jest rama z metalowych profili obudowana płytą meblową, na górze blat kuchenny. Niektórzy twierdzą, że zastosowanie profili stalowych do budowy stelaża nie jest dobrym pomysłem, jako że stal w kontakcie z morską wodą jest bardzo wrażliwa na korozję. Ja swój stelaż dokładnie pomalowałem i wydaje mi się, że zda to egzamin.

Dodatkowym argumentem jaki przemawiał u mnie za takim rozwiązaniem jest to, że mogę mieć dostęp do wnętrza z dwóch stron szafki: od frontu zamontowałem drzwi przesówne, dodatkowo otwiera się bok szafki. Na zdjęciu widać dlaczego - akwarium stoi za kanapą i dostęp jest tylko z boku. Do poważniejszych prac trzeba odsunąć kanapę.

Pod dno akwarium daję steropian 2cm. Zniweluje drobne nierówności blatu.

Na dno wewnątrz akwarium, pod skałę, daję plastikową kratkę. Ochroni dno przed uszkodzeniem i umożliwi swobodny przepływ wody pod skałą.

Tylną ścianę okleję niebieską folią (zaraz gonię po nią do sklepu)

Na razie tyle... nie wiem czy to nadaje się do FAQ. Ja tak mam.


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej niż folią wstawić płytę PCV?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie wiem... a dlaczego płyta lepsza?


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

folia i solanka to INHO niezbyt trwałe


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.