Skocz do zawartości
Gość kawa93

Zoanthusy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kawa93

Witam. Mam problem z zoanthusami - praktycznie nie chcą rosnąć, tylko stoją w miejscu :/ Nic ich nie podjada, w pełni się otwierają, wyglądają zdrowo i są bardzo ładnie wybarwione. Reszta korali bez problemów rośnie.

Oświetlenie: około 0.7W/l

Parametry:

Mg - 1450

Ca - 490

pH - 8.0

No3 - różnie, zwykle około 15

zasolenie - 1.024

Dozuję 0.7ml Grotech VitAmino M 3x w tygodniu, raz na jakiś czas ReefBooster, witamina C 1 kropla w tygodniu. Raz w tygodniu po podmianie (5 litrów) na zmianę BioDigest i Bioptim. W akwa na stałe podwieszony woreczek z 50ml purigenu i 30ml węgla Rowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Akwarium mam od 11.01.2010r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi zoa najlepiej rosną w dużym świetle, sądzę że to może być mało te 0,7W - gdzie masz zoa umieszczone? A parametry nie skaczą ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu wyjąłbym węgiel, albo zmniejszył jego ilość, wg mnie zbyt wyjaławia wodę, a tego nie lubią zoa...napisz jeszcze jakie masz kh


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niezła rozbieżność zdań między pierwszą odp a ostatnią...

@kawa93 mogę się pocieszyć, że mi z 4 odmian zoa jedna zanikła a pozostałe 3 szaleją... i żeby było ciężej to rosną obok siebie w jednym rogu akwa...

może zwiększ im ilość światła jednak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestańcie z tym światłem, mam od ponad 3 miesięcy 0,5w/l, rośnie mi wszystko łącznie z sps, a zoa są wniebowzięte, rosną na różnych wysokościach w baniaku...

o węglu i utrzymaniu zoa można poczytać na reefcentral.com...jest napisane wprost, że agresywne odpienianie oraz wegiel bardzo mocno wyjaławiają wodę...co do przyrostów to przyrost zoa może rozpocząć się nawet po pół roku od umieszczenia w baniaku (miałem taki przypadek...zakupiona szczepka przez ponad 8 miesięcy wegetoawała, przestawiałem wyżej/niżej w rożne cyrkulacje...dopiero jak im dałem spokój...w jednym miejscu po prostu je zostawiłem na 3 miesiące i zaczęły rosnąć)


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe to, co mówicie. Ja nigdy fanem zoa nie byłem, kiedyś przy zakupie mitraxa pewien człowiek wrzucił mi ze 3 główki, jako gratis. Po tym jak trafiły do baniaka i cyrkulacja zawiała je w miejsce niewidoczne zapomniałem o nich - do dnia kiedy nie przestawiałem korali. A tu szok. Z 3 główek miałem ze 30 (okres ok 4mcy). Obecnie, po roku, jest pod 100 sztuk... Silnie odpieniam, mam cały czas wegiel, swiatła raczej mało, rosną przy dnie w cieniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Odpieniacza nie mam, tylko sam węgiel, więc woda raczej nie jest zbytnio wyjałowiona. Skoro pod 0,7 W/l rośnie monti talerzowa albo Euphyllia to zoa tym bardziej powinny rosnąć ;) kh nie mierzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować podwoić dawkę witaminy C (ale wtedy mierz ph często,bo może polecieć w dół), albo wywal węgiel na jakiś czas (pomimo braku odpieniacza to jest i tak mały zbiornik, więc węgiel może robić swoje nawet za bardzo)...albo daj je niżej i...czekaj cierpliwie...zoa potrzebują czasu aby się przystosować do zmiany oświetlenia (moc/rodzaj światła) i warunków a akwa...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wlać mleka, ja zalewałem raz w tygodniu 0,25 ml mleka 3,2% na 30l, dodatkowo witamina C kilka kropel, przyrosty były bardzo wyraźne i szybkie.

Jeśli odpienianie byłoby za silne to nie otwierałyby się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Dałem dodatkową kroplę witaminy C i wyjąłem węgiel, chociaż wątpię że to od węgla - woda nie jest wyjałowiona, bo karmię ryby, leję to co w pierwszym poście i mam dość wysokie No3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe to, co mówicie. Ja nigdy fanem zoa nie byłem, kiedyś przy zakupie mitraxa pewien człowiek wrzucił mi ze 3 główki, jako gratis. Po tym jak trafiły do baniaka i cyrkulacja zawiała je w miejsce niewidoczne zapomniałem o nich - do dnia kiedy nie przestawiałem korali. A tu szok. Z 3 główek miałem ze 30 (okres ok 4mcy). Obecnie, po roku, jest pod 100 sztuk... Silnie odpieniam, mam cały czas wegiel, swiatła raczej mało, rosną przy dnie w cieniu.

A u mnie zoa wysoko pod HQI rosną pięknie a niżej, przy dnie to się męczą... Mam ponad 1W na litr.

Ile baniaków tyle spostrzeżeń..


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to może mimo wszystko za wysokie to NO3...

patrząc na twoje akwa wszystko wydaje się być "na miejscu" może wystarczy najbardziej pożądana wartość w akwarystyce morskiej - cierpliwość!

Ja bym na siłę nie kombinował i nie dodawał teraz wszystkiego na gwałt tym bardziej usuwając węgiel... to może doprowadzić do jednego - zachwiania warunków i klapie wszystkiego... tym bardziej, że gorącz mamy straszny...

kawa93 zostaw to w spokoju, będą rosły!

pisałem tylko o świetle bo ja mam bardziej na twardziele ilość światła i zoa rośnie fajnie... co prawda jeden róg i blisko lub wręcz na piachu są ale jednak "słoneczko" im świeci całkiem słusznie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy nie dajesz mało vit.c skoro jej używasz.

jeśli używasz JuvitC - to jeden mililitr w.g producenta zawiera 100mg witaminyC,

jeśli dobrze liczę to Twój zbiornik to jakieś 6 galonów USA - więc wg tegokalkulatora http://www.saltwater...itamin-C-Dosing powinieneś dozować około 30 kropli (1ml) 2x dziennie opierając się np. nazaleceniach z tego postu http://reefcentral.c...6&postcount=818

choć z kolei z ciekawości : stosowałem większą dawkę niż 5ppm w swoim akwarium i ani pozytywnych, ani negatywnych skutków nie zauważyłem ;)(no dobra, może i odpieniacz lepiej pienił - może ;) )

ps. zoa na zdjęciach masz bardzo ładnie pootwierane, choć może troszkępowyciągane, ale to nie jest istotne ;)

przeanalizuje bieżące i archiwalne zdjęcia, może masz przyrost, tylko niezdajesz sobie z niego sprawy ;)

ps.2. sprawdziłby ktoś te moje wyliczenia ?

hint:polecaną metodą przyspieszenia wzrostu zoa jest robienie frag'ów ;) - na RC gdzieś jest to nawet fajnie opisane ;)


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja trochę zamieszam w wątku :p Kiedyś wrzuciłem do baniaka bordowe zoa. Zamknęły się prawie na rok czasu. Kiedy rzeczywiście zadbałem o parametry wody a baniak dojrzał zoa się otworzyły. Teraz mam ok 5 rodzajów i wszystkie dają radę. Chyba zoa lubią stabilne, dojrzałe baniaki :)


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@spirou jak najbardziej można spróbować zwiększyć dawkę, ale przy zbiorniku 30L trzeba bardzo uważać, bo wit C to kwas i ph może bardzo szybko polecieć...

co do światła...zoa dostosują się do każdego rodzaju oświetlenia (HQI, T5, PC), ale potrzebują czasu...to co powiedziałem na temat węgla...to moje spostrzeżenia i ja bym tak zrobił...ale nikt z nas nie zna tego zbiornika lepiej niż kolega @kawa93, więc do niego należy decyzja+obserwacja i będzie dobrze...cierpliwości życzę...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Dzisiaj poszły 3 krople wit. C jednocześnie z 0,2ml PurpleUp żeby choć troche zneutralizować kwas. Już nie mam pomysłu czemu nie rosną - światło raczej odpada, bo nawet bardziej wymagające korale pod nim rosną. Jaki wpływ ma kH na zoanthusy? Teoretycznie powinno być wysokie, bo Mg i Ca są na wysokich poziomach. Może węgiel wyłapywał pierwiastki śladowe potrzebne zoanthusom? Bo było go 30ml 24/7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokie no3 hamuje wzrost . Ogranicz karmienie .


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy masz inne odmiany zoa w baniaku?

mam podobne zjawisko a tyczy tylko jednej z 20 odmian .wygląda ładnie a od 8 miesięcy zero przyrostu nie pomaga zmiana miejsca ani nawet przeniesienie z podstawki na skałę(podejrzewałem niechęć do betonu) Pozostałe ładnie rosną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze pokusić się o zrobienie szczepek, niektóre odmiany po takim zabiegu dostają kopa i zaczynają przyrastać...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.