Skocz do zawartości
Eliot100

wentylator od komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów!

Mam pytanie dotyczące chłodzenia w akwa morskim.

W upalne dni temperatura wody w akwa skacze mi powyżej 27 stopni. Słyszałem że można wykożystać do chłodzenia wiatraczek od komputera. Czy ktoś z was stosuje to rozwiązanie? Jak zamontować to ustrojstwo? Nie jestem orłem z techniki, ale pare rzeczy do morskiego już sam zrobiłem.

Z góry dziękuję za rady.

Pozdrawiam!


być może powracam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem mocowanie ze spienionego PCV. Do niego przykrecilem wentylator 80mm. Tloczy on powietrze pod katem okolo 45st. na powierzchnie wody. Mocowanie jest nasuwane na obramowanie akwarium tak tez zakladam wentylator tylko w upaly. Dziala on tylko wtedy kiedy wlaczone jest oswietlenie.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wentylatory 12V w moim przypadku były tylko dodatkiem, a było ich 5, głównym był wentlator na 230V, skierowany miedzy lampe HQI a powierzchnię wody, wszystko znajdowało się w aluminiowej duzej obudowie i spełniało swoją funkcję, ale pisze było bo nie ma już pokrywy nie ma juz wentylatorów i nie ma problemów z temp.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu chyba większość je ma. :)

Ja mam pokrywe ze spienionego PCV, wyciąłem od góry odpowiednie 2 dziury i na to nakleiłem przy pomocy zwykłego siliconu akwarystycznego wentylatorki 12V (nie wiem, czy do komputera, kupiłem je w sklepie elektronicznym). Do tego w tym sklepie kupiłem sobie KIT do regulacji napięcia i moge regulować ich prędkość (czytaj: hałas) w zależności od potrzeb.

Moje wiatraczki wdmuchują powietrze pod pokrywy, ale większość chyba robi odwrotnie (albo jeden pcha, drugi wyciąga).

P.S. Silikon podobno puszcza po pewnym czasie z innych materiałów niż szkło. Ja się będe martwił jak puściu. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeden wdmuchujacy i 2 wyciągajace przy HQI a i pokrywa nie jest szczelna.Ten wdmuchjący to jednak powinien być mocny bo taki od kompa przy długości akwa 150 cm bardzo słabo sobie bedzie radził. Lepsze są te na 230 V


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te od kompa to sie nadają, ale nie wspomne do czego...Przy moim 500 l to sobie mogę wychłodzić ale rozum..:) Po kiego licha to robiłem NIC nie są w stanie zrobić .Lecz nadmienie iż posiadam sporo sprzetu w sympie i to stanowi główny problem z temp-a akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak na marginesie: ilość powietrza wtłaczanego i wyciągającego bedzie zawsze taka sama przy szczelniej obudowie (chyba że chcecie robić w akwarium pociśnienie lub nadciśnienie). Więc w sumie 1 nawiew i 2 rewizje grawitacyjne powinny wystarczyć. zamiast 1 nawiew i jeden wywiew.

tak mi się wydaje...i tak planuje zrobić...


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lewy-a: dokładnie powietrze się samo nie zrobi z niczego, jeden wentylator starczy


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.