Skocz do zawartości
sonicus

"Cicha woda"

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do Szanownych Forumowiczów.

Od jakiegoś czasu (ze 3 latka :-)) planuje zbiornik. Zbieram powolutku sprzęt, planuje, planuje, planuje…. Kłopot w tym, że zbiornik techniczny nie będzie pod akwarium, tylko w szafce za ścianą (55 szeroka, 30 głęboka i 280 wysoka), głównie ze względu, że akwa będzie w pokoju w którym śpię :-). Otóż przyszła mi myśl (jedna z tysięcy) aby odpieniacz ("AEROFOAMER 624") pobierał wodę prosto z akwa i oddawał prosto do akwa. Odpieniacz będzie zasilała pompa ATK MP5536 (5500l/h) i pomyślałem, że ten strumień wody można by wykorzystać do cyrkulacji, ale niektórzy Forumowicze wspominali o pęcherzykach powietrza, które wydostają się z odpieniacza. Czy jest zatem jakiś sposób aby „uspokoić” wodę (bez sumpa)?

Skorzystam z okazji i zapytam się ile lamp t5 z odbłyśnikami zmieści się na szerokości 60 cm?

Z góry wielkie dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam

Rafał

-jeszcze kalkreaktor, CO2, dolewka i wszelkiej maści –metry i startuje :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam szerokość 50cm i mam 6 lamp, więc sobie policz :)

i ja mam bez sumpa i szczerze powiedziawszy że robiłbym z sumpem teraz


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

sump planuj, ale bedzie taki nietypowy bo muszę go "rozlozyć" w pionie, a odpieniacz osobno, bo tak jak napisałem szkoda mi tego strumienia aby szedł tylko do sumpa.

ps.t5. to trzeba cos będzie wymysleć aby 9-10 t5 zmieścić na 60 cm :-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u znajomego widziałem w jednym odbłyśniku 2 świetlówki, więc może nie wszystko stracone

btw te 9-10 t5 to nie za dużo ??


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwa ma mieć 650l, więc 9x80w chyba nie jest przesadą (chyba, że się przekonam do hqi), myślałem zrobić pokrywę pólokrogłą, ale jeszcze nie wiem czy nie wyjdzie jakiś kolos nad akwa ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sonicus,

kiedys gdy projektowalem swoje akwa tez mialem sto tysiecy pomyslow (wiele wzajemnie sie wykluczajacych) i po probach oraz doswiadczeniach empirycznych dochodze do wniosku ze pewne rozwiazania sa po prostu najbardziej niezawodne i najlepsze w swej uniwersalnosci.

Sump i cala reszta w drugim pokoju jest OK. Ale nie ma co "dziadowac" i "szczypac sie" aby wykorzystywac na cyrkulacje kazdy Watt energii.

Przy projektowaniu systemu zwroc uwage, ze jezeli moc pompy odpieniacza bedziesz zuzywal jeszcze na cos innego, to spadnie Ci wydajnosc a tym samym zmienia sie parametry pracy odpieniacza.

Wydajnosc kazdej pompy jest w funkcji wysokosci podnoszenia (tzn.uzyskiwanego cisnienia na wyjsciu). Im wieksze cisnienie na wyjsciu tym mniejsza wydajnosc.

Cos za cos.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do T5 i HQI...

planujesz 9x80=720W swiatla.

Przelicz sobie co ile czasu bedziesz wymienial komplet 9 rur T5 i ile bedzie Cie to kosztowalo,

a ile bedzie kosztowalo wymienienie np. 2 zarnkow HQI 400W (2x400=800W swiatla) i co ile takie zarniki trzeba wymieniac.

Najlepiej robic konfiguracje mieszane.

T5 wydzielaja malo ciepla i wiesza sie je na ogol nisko nad lustrem wody - mniejsze straty swiatla.

Polkoliscie nad akwarium ..... nie wiem, moze to i dobre.

Ale sam bym tak NIE zrobil.

Poza tym, w moim odczuciu swiatlo HQI lepiej penetruje niz T5

ale to moze tylko takie moje wrazenie.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bardzo dziękuję za odpowiedź, wybaczcie mi moją ignorancję w temacie reef, ale nadal mam wątpliwości :-)

1. co do hqi się zgodzę, że lepiej penetruje, bliki itd, ale co do kosztów wymiany nie do końca chyba, że mówisz o t5 firmy ATI, przedstawie swoje obawy co do hqi:

akwa lubię obserwować naogół ze swojej kanapy :-) i pod takim katem obawiam się, że będzie dawać po oczach, oczywiście można obudować osłaniać, ale wtedy wielka kolumbryna nad akwa będzie, nie ukrywam, że estetyka tego wszystkiego jest przy tym projekcie pożądana.

2. co do strat na odpieniaczu to nie wiem do końca, gdy odpieniacz będzie pobierał wodę prosto z akwa na wysokosci akwa, nie poniżej krawędzi i woda będze wracała do akwa więc strat będzie tyle szamo co w sumpie, tym bardziej jestem do tego się skałaniam (ale oczywiście mogę się mylić), gdyż na amercańskiej grupie czytałem, że ten typ odpieniacza ("AEROFOAMER 624") lepiej się sprawuje gdy jest umiejscowiony wyzej od poziomu wody w sumpie (wtym przypadku byłoby to akwa).

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos kiedys powiedzial ze matematyka jest krolowa nauk.

Od strony technicznej wszystko da sie przeliczyc i jezeli Ci wyjdzie ze taniej i lepiej jest zastosowac T5 to stosuj takie oswietlenie.

W kwestii estetyki nikt Ci nie doradzi.

A co do odpieniacza, zawsze mozna zrobic probe i zobaczyc czy dodatkowe obciazenie wydajnosci wplynie na jego prace.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedzi.

Chwała Bogu, że jest takie forum, na który ktoś wysłucha bolączek "konstruktora-akwarysty" :-)

Pozdrawiam

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.