Skocz do zawartości
glaenken

Reaktor + świecenie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie,

Jakie sa Wasze "ustawienia" co do czasu wlaczen i wylaczen reaktora oraz oswietlenia?

Wlaczacie reaktor podczas swiecenia czy tez inaczej (w nocy)

Dzieki za odpowiedzi.

glaenken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

A w jakim celu chcesz wylaczac reaktor ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o reaktor to nie wolno go "on-of" musi pracować ciągle(chodzi o utrzymanie stałych parametrów w reaktorze i jego odcieku)


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reaktor oczywiscie chodzi non-stop (pompka w srodku). Mialem na mysli podawanie CO2.

Ja np. wlaczam 2x T5 aktyn. o 08:00 i wyl. o 17:30

2 x HQI 150W wl. o 9:00 i wyl. o 16:15

reaktor wl. 12:30 i wyl. o 16:00

pH po wyl. reaktora 8.05 (mierzone elektroda)

dlaczego pytam? interesuje mnie jaka wartosc pH utrzymujecie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że dozowanie CO2 odbywa się u Ciebie bez udziału komputera? Powinieneś zapewnić tyle bąbelków, żeby pH utrzymywało Ci się w przedziale 6,15-6,5 w zależności od rodzaju zastosowanego wkładu.

Moim zdaniem nie powinno się odłączać reaktora. Powoduje to falowanie głównie kH i Ca w zbiorniku, nie mówiąc już o tym, ze po wyłączeniu reaktora robisz w nim zamknięte środowisko - wszystko żywe co tam wlazło zdycha, zmierz sobie poziom NO3 i PO4 w odcieku po włączeniu reaktora o godz, 12:30.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

reaktor oczywiscie chodzi non-stop (pompka w srodku). Mialem na mysli podawanie CO2.

Ja np. wlaczam 2x T5 aktyn. o 08:00 i wyl. o 17:30

2 x HQI 150W wl. o 9:00 i wyl. o 16:15

reaktor wl. 12:30 i wyl. o 16:00

pH po wyl. reaktora 8.05 (mierzone elektroda)

dlaczego pytam? interesuje mnie jaka wartosc pH utrzymujecie...

Kolego z tego co piszesz widze, ze nie masz bladego pojecia jak dziala reaktor

Jesli sie myle to mnie popraw

Jakim wkladem masz zasypany reaktor ?

Jakie masz Ph w reaktorze ?

Jakie masz CA na odcieku z reaktora ?

Itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że dozowanie CO2 odbywa się u Ciebie bez udziału komputera? Powinieneś zapewnić tyle bąbelków, żeby pH utrzymywało Ci się w przedziale 6,15-6,5 w zależności od rodzaju zastosowanego wkładu.

Moim zdaniem nie powinno się odłączać reaktora. Powoduje to falowanie głównie kH i Ca w zbiorniku, nie mówiąc już o tym, ze po wyłączeniu reaktora robisz w nim zamknięte środowisko - wszystko żywe co tam wlazło zdycha, zmierz sobie poziom NO3 i PO4 w odcieku po włączeniu reaktora o godz, 12:30.

Dozowanie CO2 odbywa sie za pomoca komputera. Kiedy pH w reaktorze podniesie sie do wlasnie 6,50 wlacza CO2 (histereza ustawiona na 0,09)

Reaktor to Calciumreactor Aqua Medic KR 1000 (standardowy wklad-Aqua Medic hydrocarbonat)

Co masz na mysli nie odlaczac reaktora? Chodzi Ci o pompe cyrkulacyjna wewnetrz reaktora? (ona chodzi 24h)

Kolego z tego co piszesz widze, ze nie masz bladego pojecia jak dziala reaktor

Jesli sie myle to mnie popraw

Jakim wkladem masz zasypany reaktor ?

Aqua Medic hydrocarbonat

Jakie masz Ph w reaktorze ?

aktualnie 6,50, po dozowaniu CO2 przez komputer spada do ok.6.35-6.40

Jakie masz CA na odcieku z reaktora ?

540 mg/l (przy pH w reaktorze 6,50)

Itd

:question:

ja juz zglupialem. Przyznam, ze reaktor mam nie od dawna ale tzn, ze odciek ma chodzic 24/h? :question:

w instrukcji jest napisane

(http://aquamedic.pl/support/kalkreaktor1000.pdf)

"Idealny w ustaleniu dobrej ilości dozowanego CO2 jest pH Controller lub pH Computer z zaworkiem magnetycznym (zaworek tez posiadam) – niezawodnie ustalając wartość pH. Wartość ta powinna być ustawiona w reaktorze na 6.0 – 6,8. Powrót wody wzbogaconej w kwaśny węglan wapnia akwarium lub innego zbiornika powinien być bezpośrednio kierowany do miejsc o silnym ruchy wody.

Z powodu niewielkiego przepływu wody przez reaktor pH w nie powinno być niestabilne. Wartość pH w zbiorniku wystarczy sprawdzać od czasu do czasu. Należy powstrzymywać się od częstych zmian ustawień, po zmianie należy odczekać minimum 24 - 48 godzin."

Moze napisze inaczej jak dziala u mnie w/w reaktor:

Tak jak wspomnialem posiadam Calciumreactor Aqua Medic KR 1000 (standardowy wklad-Aqua Medic hydrocarbonat), pH Computer + oczywiscie elektroda + zaworek magnetyczny + oczywiscie butla CO2 + pompka SP3000 Aqua Medic'a.

pH komputer jest ustawiony na HIGH 6,60 , histereza 0,09, wiec:

kiedy woda z sumpa bedzie tloczyc sie przez SP3000 do reaktora i pH osiagnie poziom w reaktorze 6,60 wlacza sie zaworek magnetyczny ktory "tloczy CO2" . Kiedy poziom w reaktorze spadnie do 6,50 zaworek sie wylacza. Zazwyczaj po kilku sekundach po zamknieciu zaworka pH w reaktorze spada do 6,30-6,40. Pompka cyrkulacyjna wewnatrz reaktora dziala 24/h.

Natomiast odciek z reaktora nastepuje tylko w godzinach od 12:30 do 16:00.

pH w zbiorniku tuz po dawce wodoroweglanu z reaktora wynosi ok. 8.03-8.05

Mam nadzieje, ze zrozumiale opisalem i reaktor dziala "prawidlowo" ?

Też tak kombinowałem i doszedłem do wniosku że kilka godzin pracy reaktora (czyli PH w okolicach 6,1-6,5) to nie to samo co praca ciągła.

Lepiej jest odpalić reaktor 7x24 i dodać 2-gą kolumnę. Wtedy masz stałe KH i CA (u mnie jeszcze MG) i łatwiej zapanować nad ustawieniami i jest stabilniej.

no to juz mi daliscie WIELE odpowiedzi za ktore WIELKIE dzieki. Mam natomiast pytanie - o co chodzi "...i dodać 2-gą kolumnę" ?

Tak napisałeś zrozumiale. Ale nie znalazłem nic w instrukcji, żeby było napisane, ze reaktor ma chodzić w jakichś ramach czasowych.

Wg mojej wiedzy reaktor (tak jak i pompka wewnątrz reaktora) powinny chodzić 24h na dobę. Pompka perystaltyczna powinna działać w interwale czasowym -np 1min działa-4min nie działa - ale do tego musisz sam dojść testując Ca i kH w wodzie w akwarium

A oprócz tego jeszcze Ci powiem, że mało masz Ca w odcieku - nie masz problemów z tym pierwiastkiem albo kH w akwarium ??

Napisales "...Pompka perystaltyczna powinna działać w interwale czasowym -np 1min działa-4min nie działa..."

tylko jakim czasomierzem to wyregulowac? :question:

co do Ca i kH w akwarium - nie mam problemow - Ca ~495 mg/l kH 8

Odciek zmierze jeszcze raz jutro bo dzisiaj mierzylem juz po pracy reaktora przy pH ~6,58. Poczekam az CO2 zbije pH i zmierze...podam tez wartosci NO3 i PO4

Rozumiem, że dozowanie CO2 odbywa się u Ciebie bez udziału komputera? Powinieneś zapewnić tyle bąbelków, żeby pH utrzymywało Ci się w przedziale 6,15-6,5 w zależności od rodzaju zastosowanego wkładu.

Moim zdaniem nie powinno się odłączać reaktora. Powoduje to falowanie głównie kH i Ca w zbiorniku, nie mówiąc już o tym, ze po wyłączeniu reaktora robisz w nim zamknięte środowisko - wszystko żywe co tam wlazło zdycha, zmierz sobie poziom NO3 i PO4 w odcieku po włączeniu reaktora o godz, 12:30.

woda po reaktorze: NO3 0 mg/l , PO4 max 0.03 mg/l lub nawet 0 (trudno okreslic salifertem-takie same wartosci NO3 i PO4 sa w akwarium), Ca 580 mg/l, kH 26

Zastanawia mnie dlaczego mam zanizone parametry wyplywu Ca i kH z reaktora...

pozdrawiam!

Edytowane przez glaenken
pkt. 6 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja juz zglupialem. Przyznam, ze reaktor mam nie od dawna ale tzn, ze odciek ma chodzic 24/h? :question:

w instrukcji jest napisane

(http://aquamedic.pl/support/kalkreaktor1000.pdf)

"Idealny w ustaleniu dobrej ilości dozowanego CO2 jest pH Controller lub pH Computer z zaworkiem magnetycznym (zaworek tez posiadam) – niezawodnie ustalając wartość pH. Wartość ta powinna być ustawiona w reaktorze na 6.0 – 6,8. Powrót wody wzbogaconej w kwaśny węglan wapnia akwarium lub innego zbiornika powinien być bezpośrednio kierowany do miejsc o silnym ruchy wody.

Z powodu niewielkiego przepływu wody przez reaktor pH w nie powinno być niestabilne. Wartość pH w zbiorniku wystarczy sprawdzać od czasu do czasu. Należy powstrzymywać się od częstych zmian ustawień, po zmianie należy odczekać minimum 24 - 48 godzin."

Tak napisałeś zrozumiale. Ale nie znalazłem nic w instrukcji, żeby było napisane, ze reaktor ma chodzić w jakichś ramach czasowych.

Wg mojej wiedzy reaktor (tak jak i pompka wewnątrz reaktora) powinny chodzić 24h na dobę. Pompka perystaltyczna powinna działać w interwale czasowym -np 1min działa-4min nie działa - ale do tego musisz sam dojść testując Ca i kH w wodzie w akwarium

A oprócz tego jeszcze Ci powiem, że mało masz Ca w odcieku - nie masz problemów z tym pierwiastkiem albo kH w akwarium ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak kombinowałem i doszedłem do wniosku że kilka godzin pracy reaktora (czyli PH w okolicach 6,1-6,5) to nie to samo co praca ciągła.

Lepiej jest odpalić reaktor 7x24 i dodać 2-gą kolumnę. Wtedy masz stałe KH i CA (u mnie jeszcze MG) i łatwiej zapanować nad ustawieniami i jest stabilniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli już,to dozowanie co2 powinno wyłączyć się razem z oświetleniem ,chodzi o wahania pH ,wciągu dnia w reakcji fotosyntezy pobierany jest z wody dwutlenek węgla w nocy to nie następuje i spada pH ,tyle ,ze musiał by to być mocno przewymiarowany reaktor który w ciągu 12 godzin jest w stanie utrzymać parametry w zbiorniku ,przeważnie wahania pH nie są na tyle duże by zawracać sobie tym głowy ,jestem tego zdania ,ze przy reaktorze powinno się używać mocnego odpieniacza który dodatkowo będzie stabilizował pH

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wiadomosci:

Wlasnie zmierzylem Ca w zbiorniku (godz.8:30) 480 mg/l

Zapomnialem takze dodac iz mam na razie mala obsade z twardych - 1 goniopora sp. , 1 favia sp. do tego ~50LR ktora tam gdzie nie ma glonow rosna glony wapienne (fiolet glownie-dzieki strontowi zawdzieczam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.