Skocz do zawartości
czadol81

ozonizator

Rekomendowane odpowiedzi

witam ponownie.mam do was pytanko,czy ktos z was stosuje ozon chodzi mi o O3 nie wiem jak ten sprzet sie nazywa w polsce ,ale angielska nazwa to ozoniser.co o tym myslicie bo planuje zakup a wiem ze bardzo fajnie czysci wode.z gory dziekuje


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc

ja stosuje ozonator ,jest dobry w zwalczaniu drobnoustrojstwa :) ale trzeba uwazac bo jak przedawkujesz to może być ciężko

ozon potrafi poparzyć zywe stworzenia ,więc przyda Ci się takze sonda do pomiaru redox

ja dawkuje na minimum codziennie około 30 min na dawce minimalnej ,ale pewnie koledzy bardziej doświadczeni mogą się więcej wypowiedzieć na ten temat


375 L zbiornik 95 L sump / 480 W światełka - start -kwiecien 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie, posiadam mały generator ozonu do czyszczenia klimatyzacji, taki z allegro za 400zł. Nada się on do akwa czy będzie za mocny? Ma wydajność 300mg/h, gdzie inne ozonatory ze sklepów morskich mają przeważnie 10-100mg/h, a najwieksze do akwa 3000l mają 300mg. Ale gdyby uruchamiać go na pare minut zamiast pół lub całą godzine, zdałby egzamin? Przecież to wydajność na godzine, a więc mój osiągnął by te 12,5mg (przy akwa 125l) po 2,5min.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównując sytuację z ozonem do mlotka. Jeśli uderzysz/stukniesz w palec 10 razy delikatnie młotkiem to czy tak samo będzie bolało/dokonasz zniszczeń gdy uderzysz jeden raz sumując siłę 10. uderzeń?

Dlatego, obawiam się, że to nie działa jak piszesz. Ozon to fajna ale niebezpieczna sprawa. Dlatego stosuje się filtr z węgla aktywnego by wiązać ozon "nie zużyty". Wkład węglowy trzeba wymieniać raz w miesiącu. Jeśli uważasz inaczej to połącz instalację z ozonem zwykłymi zielonymi wężykami. Te rozlecą się po kilku dniach. Silikonowy po 2. tygodniach. W przypadku tego ostatniego oznaką zużycia jest stwardnienie i zmiana barwy na ciemną.

Przy stosowaniu instalacji ozonowania w odpieniaczu trzeba wziąć pod uwagę czas styku ozonu z wodą. Tak by nie wydostawał się na zewnątrz. Jest on szkodliwy dla organizmów białkowych po obu stronach szyby akwarium, nie wyłączając ludzi, i nie należy o tym zapominać. A tak na marginesie to zdjęcie twojego awatara bardzo dobrze odzwierciedla sytuację człowieka, który nieumiejętnie obchodził się z ozonem :) . Niemiej mi tego za złe ale jakoś tak mi się nasunęło to porównanie samoistnie.

Dlatego "podczyszczanie" małymi dawkami jest zdecydowanie nie tylko sensowniejsze ale i bezpieczniejsze jak "walenie" na oślep kosmiczną dawką.

Poza tym ozon "wypala" czyli unieczynnia także sporo użytecznych mikroelementów, których gdyby nie było tej instalacji nie ubywało by tak szybko. Musimy dlatego trochę więcej suplementować. Jestem zwolennikiem niewielkiego podczyszczania tak by zarówno sama zmiana potencjału redox jak i szybkość tej zmiany były niewielkie.

Zanim zastosowałem tę technologię sporo poczytałem o tym jak robią to inni. Niektórzy nawet nie stosowali elektrody redox na stałe lecz stosowali metodę czasową. Dostarczając niewielką ściśle określoną/ustawioną dawkę ozonu przez ściśle określony czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za obszerną wypowiedź ;) Pomyslałem o wykorzystaniu mojego generatora w akwa po przeczytaniu tego wątku, także nie był to jakiś "planowany" od dawna zabieg. Wyjaśniłeś co trzeba i odkładam generator z powrotem na półkę ;)

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie tak. Instalacja ozonujaca np. w zbiorniku rybnym gdzie jest duże obciążenie białkami jak najbardziej się przyda. Z ozonem jest jak z kalkwasser. Jak byś spuścił całą dawkę dobową do zbiornika na raz to także dokonałbyś spustoszenia ale czy to oznacza, że mamy zarzucić podawanie kalkwaser?! Zdecydowanie, moim skromnym zdaniem, nie. Po prostu musisz tak z kalkwasser jak i z ozonem odpowiednio przygotować instalację nie zapominając o stosownych zabezpieczeniach. Choćby podstawowym jakim jest "niedowymiarowanie". Nawet w przypadku uszkodzenia czujnika/zaworu w zbiorniku nie nastąpi wtedy gwałtowna zagłada lecz łagodna zmiana parametrów, na którą zareagują z pewnością mieszkańcy akwarium informując cię zachowaniem, że coś jest nietak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym ozonem to mała przesada, akwarystyczne ozonizatory maja bardzo mała moc ,chyba ze mamy zbiornik kilkanaście tys. litrów i stosowny generator wtedy trzeba stosować filtr z węglem ,kontrolery Mv i tak dalej ,jednak przy dawkowaniu ozonu powiedzmy od 5-25 mg/h nie ma takiej potrzeby jest to zupełnie bezpieczne, nawet nie wyczuwamy charakterystycznego zapachu naszym celem jest jedynie podniesienie potencjału redox co za tym idzie lepsze utlenianie i lepsza jakość wody ,a nie sterylizowanie systemu. Używam ozonizatora od kilku lat,testowałem go tez na małym zbiorniku 150 L stopniowo podkręcany ,pracował tygodniami przez cały czas na wartości 20mg/h co prawda na słabym odpieniaczu ale zapach był już wyczuwalny pod pokrywą akwa ,nie zauważalnym żadnych zmian w zachowaniu ryb i korali jedynie znaczna poprawę w jakości wody .Jednak ozonizator bez płynnej regulacji mocy nie nadaje się do akwarystyki tak jak wspomniał kolega, zbyt duża dawka na raz

Edytowane przez krzlew
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki wielkie za wszystkie posty


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

planuje podłączenie ozonatora, wczoraj zakupiłem elektrodę redox aqua medica...mam aqua reef meter i mimo moczenia przez cała noc przeraziłęm sie....redox mam 78...coś nie halo czy to możliwe

akwarium jest młode ok 4 tyg, zaglonione...odczyt wg was może byc prawdziwy

wczoraj jak włożyłem do r-ru kalibracyjnego 230mv czujnik po chwili wskazywał już 238....


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miedzy innymi dlatego nie powinno sie uzywac sondy do sterowania ozonem. Mozna sobie ja cos tam jedynie mierzyc. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jak sterować ozonatorem?


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącznik czasowy. Małe dawki na początek 3-4 razy na dobę a na ARM obserwuj redox. U mnie z początkowych 230 mam po 3 tyg 350 a ozon mam podawany ok 25mg.

Wysyłane z mojego HTC EVO 3D X515m za pomocą Tapatalk 2


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 MG/DOBĘ czy na dawkę? nie chce przesadzić a jakże, a patrząc na długooooooośc czasu reakcji elektrody redox..... można chyba przesadzić z ozonem na poczatku

jak długo jednorazowo dozujesz ozon? 5-10 minut czy np godzinę?


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój organizator na maksa daje 50mg skręcił go na 59% mocy i włącza się chyba na 3 razy po pół godziny co jakieś 8 godzin. Tylko ją jeszcze nie mam żadnego życia oprócz skały.

Wysyłane z mojego HTC EVO 3D X515m za pomocą Tapatalk 2


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozonizator oczywiście:)

Wysyłane z mojego HTC EVO 3D X515m za pomocą Tapatalk 2


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.