Skocz do zawartości
7220481

Systematyczny wzrost NO3

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczęło się kilka tygodni temu. Gmerałem trochę w skałach do tego pompa mi się odkleiła od szyby i wzbiły się tumany piachu. Od tamtego czasu walczę z NO3 i przegrywam. Nigdy, przenigdy nie miałem problemu z NO3 a teraz bardzo powoli rośnie, Aktualnie wynik wynosi około 4-5. Leję prodibio biodigest, lałem bakterie microbe-lift, podmianki 10-15%, praktycznie nie podaję mrożonek ale nie przynosi to rezultatów. Nic nie zdechło- cała obsada ma się dobrze (jeszcze...) Kupiłem purigen (zrobił się różowy) i nic. Mam tylko 4 ryby i trochę spsów i Lpsów. A'propos LPS się cieszą z takiego obrotu spraw ale boje się, że niedługo przekroczę granicę. Do tego wszystkiego mam rozchwiane parametry Ca oraz Mg ale walczę...

Pojawiło się także na piachu coś jak brązowe falujące gluty w miejscu gdzie jest b. mały ruch wody.Coś takiego miałem przy dojrzewaniu zbiornika. Odpieniacz oczywiście na mokro od 3 tyg. ale odpienia tylko śnieżno białą pianę.

Najlepsze jest że jak zrobiłem test salifertem wody z kubka odpieniacza to NO3 było na tym samym poziomie co w reszcie akwarium ???? tak jakby nie pozbywał się NO3

Macie jakieś pomysły co jeszcze mogę zrobić ???

Może skała nie filtruje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Leję prodibio biodigest, lałem bakterie microbe-lift, podmianki 10-15%,

Pojawiło się także na piachu coś jak brązowe falujące gluty w miejscu gdzie jest b. mały ruch wody.Coś takiego miałem przy dojrzewaniu zbiornika.

Odpieniacz oczywiście na mokro od 3 tyg. ale odpienia tylko śnieżno białą pianę.

Macie jakieś pomysły co jeszcze mogę zrobić ???

Może skała nie filtruje ?

ogranicz podawanie bakterii,

te brązowe falujące gluty to najprawdopodobniej pierwszy objaw przedawkowania, popraw cyrkulację

Gooo....coś tam (aleś sobie nicka wybrał, palce idzie połamać ) dobrze podpowiada, pomyśl o wódce

i żadnych gwałtownych ruchów wszystko na spokojnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W żadnym wypadku nie lej wódki.

Te brązowe gluty to jak się domyślam dino, to bakterie jak dasz wódki to zaczną się rozrastać i możesz mieć po koralach.

Ja bym robił tak jak robisz, odpieniacz na mokro, nie podmieniaj wody bo jałowisz zbiornik z bakterii,daj absorbery na parametry które poleciły(no3,po4) i czekaj.

Pozdrawiam


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zdecydowanie poprawił cyrkulację przy tafli wody. To znaczy spowodował większe falowanie. Przy okazji pH poskoczy troszkę. Lepsza wymiana gazowa przy powierzchni to prawie połowa sukcesu.

Swojego czasu stosowałem z pozytywnym skutkiem założony na pompie przy powierzchni deflektor (czy jak to zwał), czyli takie coś, co pod wpływem wypływającej wody z pompy obraca się. Na to założyłem gąbkę dość sporą, okrągłą, którą zanurzyłem w połowie w wodzie. Obracając się poprawia wymianę gazową. Dość skutecznie to eliminuje NO3...

Purigen jest skuteczny, ale zauważyłem, że zależy to od przepływu wody oraz szybkości wzrostu NO3. Powyżej pewnej wartości NO3, Purigen mniej "wyrabia". Dlatego dodatkowe półśrodki wskazane.

Aha i jak kolega wcześniej słusznie zauważył podmianki sprawy nie załatwią oprócz wypłukania bakterii. Powalcz tak jak Ci radzimy :D

Aha, a ile masz skały w tym 400l? Bo nie doczytałem... To istota filtracji.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skały mam mało bo około 30kg

Dzisiaj NO3 wyraźnie spadło co mnie ucieszyło. Jest jakieś 0,1 jeśli dobrze odczytuję.

Wydaje mi się że bakterie prodibio zaczęły działać bo one potrzebują jakiś czas na rozkręcenie się a wrzuciłem je w zeszły poniedziałek. Tak, cyrkulację muszę poprawić - właśnie czekam na nową pompę, która znacząco poprawi tą kwestię.

Czyli co na razie z podmianki zrezygnować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.