Skocz do zawartości
KarinaB1

turbo ślimak , koralia nano 1600, N03 i nie wie co jeszcze:)

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam pytanie. Wpuściłam kilka dni temu do akwa ekipę czyszczącą min.2 turbo ślimaki. Mam pytanie właśnie w związku z nimi. Niby jedzą glony ale bardzo zanieczyściły mi piasek. Jest cały w ich odchodach i wygląda to bardzo nieestetycznie. Czy tak mam być i czy oczyszczać piasek? Druga sprawa dotyczy cyrkulatorów.Mam 2 koralie nano 1600 i c nie wiem czy są one wysstarczające. W starym akwa miałam jvp i wydaje mi się że był on dużo mocniejszy wszystkie korale ruszały się a teraz mam wrażenie że te koralie prawie wogóle nie działają. Z góry dziękuję za odpowiedź i proszę o wyrozumiałóść ale dpoiero się uczę a nie chcę nic zepsuć w moim mowym akwa. pozdrawiam karina

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

A masz coś, co przekopuje piach? Jesteś pewna, że to odchody? :) A może rurówki?

Co do cyrkulacji - zmień ich położenie (odpowiednie dobranie położenia to nie lada sztuka), więcej nie można pomóc przez internet.


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze 3 krabiki i małe białe ślimaczki nasariusy czy tak jakoś:). Tak jestem pewna że to odchody bo turbo zostawiają je za sobą i jest tego naprawdę dużo :( miałam je w starym akwa i jakoś nie było tego tak widać. Jak znajdę aparat to może uda mi się zrobić jakieś zdjęcia. Ale jak tak dale pójdzie to za parę dni nie będzie widać piasku:)co do cyrkulatorów zainstalowałam je po obu stronach u góry i skierowałam na skałę. Wiem że lepiej byłoby to wszystko zobaczyć niż tłumaczyć przez neta ale z tego co wiem w okolicy nie ma żadnego morszczaka a ja dopiero się uczę i jeszcze pewnie trochę to potrwa:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KarinaB1, a masz jeszcze jakieś cyrkulatory żeby dołożyć? sprawdź ustawienie pomp ku górze... woda ma krążyć i obmywać piasek, wtedy nic tam nie będzie zalegać.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jvp ale myślałam że te 2 koralie wystraczą. sierowałam je na skałe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karina piszesz o Reefmaxie ? Dwie koralie 1600 mogą byc niewystarczajace. Duzo zalezy od ułozenia skały.Ja u siebie mam Reef cyrkulator 2600 , koralie nano 1600 i koralie nano 900 i dopiero teraz jest ok .Spróbuj dać jedną do góry , a drugą skieruj na dół , ustaw je;po przekątnej , tak , zeby był obieg . Ta dolna pompka , ma zbierac z piasku zanieczyszczenia , a górna przepychać w stronę grzebienia. Zanieczszczenia zatrzymaja Ci sie na tej cieniutkiej gąbce , ktora sobie przepłuczesz .To , ze slimaki zanieczyszczaja dosc mocno to normalne.


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KarinaB1, powtórzę.... ani na piasku, ani na skale nie powinno nic zalegać. jeżeli tak jest to:

-jest za słaba cyrkulacja

lub

-źle ustawiona cyrkulacja ...

popróbuj i powalcz z tym co masz, ew. z dołóż/zamień pompę.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanie. Wpuściłam kilka dni temu do akwa ekipę czyszczącą min.2 turbo ślimaki. Mam pytanie właśnie w związku z nimi. Niby jedzą glony ale bardzo zanieczyściły mi piasek. pozdrawiam karina

Turbo nie czyści piachu, kup ślimaka strombusa on pięknie czyści piach


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam postanowiłam dodać jeszcze jedną pompę.I teraz pytanie jaką.Myślałam żeby dać ją z tyłu za skałami. Posadam jvp-1 i 2 ale wydaję mi się że są za mocne i mogą zrobić mi wirówkę. Dlatego zastanawiam się czy jako trzecia nie wystarczyłaby koralia 900. Ale mam pytanie czy oprócz magnesu ma też przyssawki ponieważ chciałabym dać ją w reefmaxie na tylną szybę. Trochę martwię się z tymi pompami powieważ problem ślimaczków nie ustał.zastanawiałam się już nawet na usunięceim ich ze zbiornika bo mam wrażenie że wszędzie są ich odchody (nie tylko na piasku ale też na skale) Poza tym nie mam innych zanieczyszczeń, bo staram się karmić mało żeby pokarm był zjadany na bieżąco. mam jeszcze pytanie w związku z ułożeniem skały. Po ułożeniu skały w środku zrobiła mi się taka jakby mała jasknia (siedzą tam krewetki). Jest tam jakiś dostęp ale jest dość ciemno i pojawia się problem z czyszczeniem. Czy sierować tam jedną z pomp aby przedmuchiwała ewentualne rersztki pożywienia. a poza tym jest wszystko ok:) pozdrawiam karina

ps. chyba że jest ktoś z moich okolic kto ma nadmiar wolnego czasu:) i wpadłby na jakąś kawę i doradził mi parę rzeczy bo takie tłumaczenie przez neta nie zawsze jest zrozumiałe:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koralia nano 900 nie ma przyssawki a magnes (jest mała, ale za skałą może być niewystarczająca, w tej pozycji o ktorej mowisz - frontowej). Dała byś jakąś fotkę do zobaczenia, lepiej bedzie sie gadać. JVP to mocne bestie wiec kwestia jak sobie je ustawisz, a druga sprawa to obsada życia na skale i jego roznorodnosc tolerancji/zapotrzebowanie na odmuchiwanie. Deterytusem się aż tak nie przejmuj, to jest martwa przetrawiona materia - akwarium żyje i to jest część tego życia. Ślimaki jedzą to i wydalać muszą - pomyśl jak inaczej ustawić falowniki oraz zwierzakiem do przekopywania dna, zeby te zielone kupy tak Cie w oczy nie koliły :)

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki.dziś po południu wrzucę fotki. Może będzie coś lepiej widać:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam...ja bym jednak sprobowal z pompa JVP,dajac ja nisko zbiornika i skierowal do gory a pompe slabsza w dol...pompa skierowana do gory,jesli nie okaze sie za mocna,moze ladnie mieszac wode...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mogę spróbowaćz jvp-1 jest mniejsza. myślałam tylko o zakupie gabarytowo czegoś mniejszego bo jvp-2 chodzi jak traktor i mieszam nią solankę a jvp-1 tez nie należy do małych i 3 pompy w małym reefmaxie wyglądają tak sobie;( Koralie są malutkie i dalego jak ma być ta trzecia to myslałam o czym podobnym. narazie zgodnie z sugestiami dałam je po przekątnej jedną w górę i jedna w dół. wkleję dziś zdjęcia może co pomoże ale dziękuję za sugestie

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oto zdjęcia:)nie wygląda jeszcze za ciekawie ale to dzień po przeprowadzce i jeszcze nie wszystko się rozwinęło. ale czy skała może być tak ustawiona tzn. chodzi mi o pustą przestrzeń w środku i widać teraz dokładnie ustawienie pomp

post-11947-0-36914200-1310397078_thumb.jpg

post-11947-0-53296200-1310397093_thumb.jpg

post-11947-0-19286100-1310397106_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ KarinaB1, obie pompy bym dała w połowie wysokości bocznych szyb i skierowała ku górze. i np. tą na lewej szybie bliżej tyłu a tą z prawej bliżej przedniej szyby.

a skała powinna być luźno poukładana, tak by woda mogła spokojnie krążyć.

kombinuj z tą cyrkulacją tak, by "owiewało" piasek ale go nie podnosiło.

da się zrobić, uwierz :) tylko zajmuje to troszkę czasu :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Karina,ja dalbym te pompe z lewej strony jak najnizej by troche obmywala skaly od dolu a jednoczesnie robila cyrkulacje.Prawa strone bym zostawil jak jest...Teraz z innej beczki,Nika napisalas ze na skale nie ma prawa sie nic odkladac,jezeli to Ci sie udalo to gratuluje,ale jakos nie moge sobie tego wyobrazic w moim zbiorniku,nawet pomimo waveboxa.W swoim akwarium mam tylko WB i 6045 dmuchajaca z dolu w gore.Temat bardzo mnie zainteresowal i zastanawiam sie ilu z nas ma skale na ktorej nic sie nie zbiera,moze warto przejechac szczoteczka do zebow by zobaczyc ze jednak cos tam jest...Inna rzecza jest ze ja mam LPS'y i miekkie,wiec pralki jak kiedys nie moge zrobic...moze warto by bylo stworzyc ankiete,komu skala sie brudzi a komu nie...Byc moze robie blad w sztuce...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, mogę z autopsji powiedzieć że mi się udało :) ale zajęło mi to ze 3 m-ce i n-kombinacji z liczbą i mocą pomp.

ale efekt osiągnęłam i :

-piasek owiewało ale nie było burzy a miałam 10 worków tego najdrobniejszego,

-na skale nic się nie osadzało, świetnie to było widać w trakcie karmienia, wszystko co spadło zaraz podwiewało

-korale też miały dobrze... i sps-y i dla lps-ów miejsce się znalazło.

przy moich wymiarach 100x70x55 i skałą ułożoną po całości dna na środku (nie dotykała żadnej z bocznych szyb) i kombinacji 2x6045 +6025 + wavebox + dwa lockine z obiegu.... dało się .

:)

edit: dodam tylko, ze przy awarii jednej z pomp cyrkulacyjnych, gdy niby w to samo miejsce wstawiłam zamiennik (ale jednak słabszej mocy) i ustawiłam tak samo, od razu widać było różnice w krążeniu wody.

na gorsze oczywiście... i na skale w niektórych miejscach było to widać.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Nika,skoro sie da to bede z tym musial cos zrobic.Fakt ze detryrus nie osadza sie wszedzie,ale w pewnych miejscach tak...boje sie tylko tych dodatkowych pomp,potrafia tak zepsuc efekt...Dzisiaj rano troche czyscilem zbiornik i troche tego brudu wylecialo ze skaly...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, ja w momencie "szczytowym" miałam: 2xjvp + 2x6025 + 6060 + koralię 4 i jeden wylot z obiegu (zwykła rurka). w zasadzie w akwa były same pompy a ... i tak się osadzało miejscami...

mi bardzo pomógł wavebox , mogłam wyeliminowac część pomp /część zmienić i wreszcie NAPRAWDĘ USTAWIAĆ cyrkulację. no i udało się, ale... też myślę pomogły dwa lockline na "powrocie".

wg. mnie (oczywiście w zależności od wymiarów i kształtu akwa) lepiej trzy słabsze pompki niż dwie mocniejsze. i ja jestem fanką "prądu odbitego" od tafli wody/szyb :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przy moich wymiarach 100x70x55

Buuujasz, oglądałem zdjęcia z ostatniego zlotu i żadnej niewiasty w takich wymiarach nie było :hrhr:

;)

Karina, kombinuj tak, żeby prąd wody spychał cały syfek w kierunku spływu do panelu. Nie jestem przekonany, czy uda Ci się to z dwoma pompami, ale próbuj :)

Życzę wieeele cierpliwości, bo ustawienie właściwej cyrkulacji w RM-e naprawdę nie jest łatwe i potrafi napsuć krwi.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaką pompkę doradzalibyście jako trzecią zamiast jvp bo jakoś jestem do nich uprzedzona i gdzie ją ewentualnie zamocowac lub gdzie dac tą jvp (jeśli już musi byc)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw pokombinuj z tym co masz, faktycznie warto spróbować z pompami niżej dmuchającymi do góry. Może przy okazji uda się je częściowo zasłonić skałami.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KarinaB1, ja się na reefmaxach nie znam. pomagałam koledze przy jednym i my zrobiliśmy inaczej.

w środku w akwa były dwie pompki aquaela . pompa odpieniaczowo/obiegowa została tylko dla odpieniacza a jako obieg daliśmy AB 2000 z dwoma locklinami na dłuższych wężykach. dzięki temu mogliśmy nadać taki kierunek "dmuchania" jak chcieliśmy i w sumie było na tyle fajnie, że jednego aquaela ze środka można było wyrzucic a woda ładnie krążyła.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam to jeszce raz ja. Piszę tutaj bo nie chc zakładać nowego wątku. Teraz mam nowy problem tzn. wysokie N03. praktycznie od początku jest 25 i nie spada.no2 jest 0 a kh było 8 spadło do 7. Wczoraj trochę ruszałam w akwarium i może trochę namieszałam w parametrach ale n03 jest takie praktycznie od samego poczatku. Wywaliłam biobale, włożyłam żywą skałe ze starego awka i purigen a no3 nie spada. Zastanawiałam się jeszcze na zmianą ułożenia skały tzn.po jej ułożeniu na środku zrobiła mi się taka jaskinia tzn. mam dość dużą przestrzeń w środku (po bokach skałą przykryta kawałkiem skały -widać na zdjęciu) siedzą tam krewetki. Może tam zbierają się zanieczyszczenia i n03 się podnosi (słaba cyrkulacja) ale za bardzo nie wiem jak maiałabym tą zmianę dokonać chyba że ewentualnie dokupić kwałek skały i włozyć w lukę (chociaż aktualnie usłożenie podoba mi się i raczej nie chciałabym nic ruszać) prosze o jakieś rady i z góry za nie dziękuję pozdrawiam karina

ps. co myslicie o tym ułóżeniu skały ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no akuratnie ułożenie skały jak mało kiedy w RM b mi sie podoba. Nie zatykaj tej dziurki! Jest super. Ważne, że NO2 masz zero, teraz usiądź w fotelu, popatrz spokojnie na baniak i powiedz sobie: jest dobrze! Jak tak Cie drapie to NO3 ktore przy tym zestawie zycia jakie masz nie jest tragiczne to pomyśl powoli nad VSV i zjedziesz sobie spokojnie z parametrami. Powtórzę jeszcze raz, piekne ułożenie skały, nie przeżywaj tyle, krewetki, ślimaki i co tam masz wysprzątają zakamarki skały z tego co miałoby psuć parametry wody. Zobacz jak pracuje odpieniacz, staraj sie ogarnąć jego pracę (oryginalny działa, ale bez autodolewki wody wymaga stałego uzupełniania poziomu wyparowanej wody dla prawidlowej pracy). Ja mam 4 małe falowniczki i nie jest za duzo gabarytowo. JVP ktore masz sa duze, ale taki JVP 100 ma wymiary 7x7x9 wiec maly i wydajny. Jest w czym wybierać. pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.