Skocz do zawartości
S_Y_N_E_K

chce założyć morskie 500l i nic sie na tym nie znam

Rekomendowane odpowiedzi

Mam akwarium ok 500zł 153 cm długie 61 wysokie i 39 szerokie. Było ono używane jako akwarium słodkowodne .Mam po nim Fluvala 304 i EHEIM 2026 PROFESIONEL (czy jakiś taki|) oraz grzałke jagera 250 Watt i jakies dwie świetlówki. jak wiem tyrezba zrobić komin tylko jaki?? sump jest potrzebny ?? czy bardziej sie opłaca kupic jakiś zestaw filtracujny np. aqua medic reef 500?? chce zrobić do akwarium najlepiej na poczatek z jakimiś koralami ewentualnie pare ryb . Nie chce w to wkładać kosmicznych kwot!!!jaki powinien byc komin w tym akwarium i te wszystkie ryry jaki wogóle osprzęt

proszę o pomoc w dobraniu osprzętu


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

komin się przyda,sump lepiej zrobić i wsadzić tam jakiś odpieniacz, pompe i coś filtracyjnego.oświertlenie najlepiej hqi 3 albo 2 *150/250w lub kilka t5.te kubełki to tylko jako cyrkulacja albo od razu sprzedać i na jakieś pompki zamienić. cyrkulacja w morskim z koralami musi być spora . zależy czy chcesz mieć twarde czy miekkie bo do tych pierwszych przyda się mixer i reaktor.zaleeży czy w kominie mają być jakieś media filtracyjne czy nie.jeśli nie to jak naj mniejszy.do sumpa trzeba wsadzić pompe zwrotną jakieś 3500l/h.


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

błażej

chce mieć korale miekie (twrde można mieć z miękimi??)

w kominie warto dawać jakąś filtracje??

jakiego sprzętu urzyć


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spokojnie oswietlenie moze byc 2 razy 150W plus 2 T5 po 80W Tak jak Blazej powiedzial sprzedaj kubly i kup pompe glowna okolo 6000l/h, do srodka akwarium wlozysz jakas pompke cyrkulacyjna 3000l/h i bedzie dobrze Jesli chodzi o sump to jego wymiary wylacznie zaleza od tego ile masz miejsca i co chcesz w nim trzymac Mysle ze jesli chodzi o odpieniacz to mozesz kupic weipro najwyzszy model i do niego pompe AM 2500l/h z wirnikiem igielkowym albo jezeli masz pieniadze to cos lepszego Komin bym zrobil 15cm na 15cm aby pasowala plytka zraszajaca i grzebien np AM w dnie akwarium wywierc dwa otwory 1".Do tego oczywiscie jakis system dolewania wody w podlaczeniu z mixerem wapnia np od (Witka-bardzo dobrze wykonany sprzet i bezawaryjny sam taki posiadam)I oczywiscie filtr osmotyczny Grzalke masz dobra i to by bylo ze sprzetu na tyle oczywiscie na poczatek

Pozdrawiam


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiwalski

jaka jeszcze kominna być wysokość komina?? i jakiej wielkości użyć śrubunku itd.??

jakiej najodpowiedzniejszej wielkości powinien byc sump(ilo litrowy??)???


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz sie bawić w kominy to daruj se

ja moge ci doradzić. Najlepiej załóz sobie 1 bulkheada z przelotem calowym lub 2 jak ci nie wystarczy ale w zupełności 1 ci powinien wystarczyc tyle wody nim leci jak cholera. Jest on superowy tylko możesz mieć problem z dziurą ponieważ musisz odwiercic dziurę 45 mm i wtedy go bez obaw założysz ma on uszczelke więc nic nie trzeba kleic wygląda on jak srubunek lecz ma koszyczek poziom wody spada do dolnej ganicy jego wysokości i jest bezpieczny dla zwierząt żadne napewno nie powędruje do sumpa :). Kolejna sprawa jak masz sump to wykonaj go w taki sposób żebys miał balast dużej pojemności i wtedy bedziesz pewien gdy siadzie swiatło i nadejdzie ciemność .że woda spadnie do sumpa tylko w takiej ilości jaka jest możliwa. A także ta ilość wody bedzie non stop przepływać przez twojego sumpa :)


Baniak 600l stojaknierdzewka sump 300 litrów 2T8 Arcadia 7T5 3JBLMarineBLUe 2solarnatur 2solarMarineDay 2pompy7000l hailea+4000lviaqua 40 kgsolitropicmarin,testyUSA, filtrRO/DiBlueUSA 40kg Żywy Piach 120LR + 40 DeadRock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bulkheada zdjęcie masz tutaj

75_1_b.JPG

jest to śrubunek 3 calowy wewnatrz ale możesz takowy dostać w aquariusie 1 calowy a to obok srubunku z bulkheaa to koszyczek o którym mówiłem :)

Kolejna sprawa to cały system filtracji na czym chcesz polegać lub na czym chcesz iść widze ze u góry pisałeś o filtracji mechanicznej czyli pro reef 500 AM. Lecz ja bym ci proponował naturalne refugium w pierwszej komorze odpieniacz następnie jakaś gaza gąbki lub biobale , następnie komora refugium która najlepiej żeby była jak największa i z jak najwiekszą różnorodnością glonów, kolejna komora to z dozowaniem jakieś pierwiastki a ostatnia komora to pompa z powrotem do zbiornika i to wszystko na temat refugium ja bynajmniej na moje 600 litrów mam 300 litrów refugium


Baniak 600l stojaknierdzewka sump 300 litrów 2T8 Arcadia 7T5 3JBLMarineBLUe 2solarnatur 2solarMarineDay 2pompy7000l hailea+4000lviaqua 40 kgsolitropicmarin,testyUSA, filtrRO/DiBlueUSA 40kg Żywy Piach 120LR + 40 DeadRock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następna sprawa to co chcesz mieć w baniaku i ile jak najwięcej żywej skały tym lepiej ale 1/3 objętości akwa to max według mnie bo ryby puzniej nie mają gdzie pływac i wszystko gdzie rosnąć :) Teraz konfliktowa sprawa piasku w akwarium czy jest on żywy czynie :) najlepiej idż do sklepu i sie przyjrzyj piaskowi pochodz na wysokości tego piasku i przyjzyj sie czy w nim nie m takich scieżek jakby zrobionych przez dżdżownice. Jeśli sa to znaczy że jest ok czyli jest zywy a nie moczony suchy piach. Jestem zwolennikiem tego iż w naturze występuje wszystko to i u ciebie powinno też np niektórzy tępią aiptasie a ja ja zostawiam bo ma prawo żyć jak inne wierzęta na raie ponieważ i tak sa częścia pokarmowa łańcucha :)


Baniak 600l stojaknierdzewka sump 300 litrów 2T8 Arcadia 7T5 3JBLMarineBLUe 2solarnatur 2solarMarineDay 2pompy7000l hailea+4000lviaqua 40 kgsolitropicmarin,testyUSA, filtrRO/DiBlueUSA 40kg Żywy Piach 120LR + 40 DeadRock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światło to kolejna sprawa wszystko zależy od głębokości akwa twoje jest 61 cm to nie masz wyjścia i musisz mieć hqi coś za coś i to nie jedna lecz 2 amoże nawet 3 :) kolejny bonus który jest bardzo drogi. W swoim baniaku mam wysokość akwarium 60 cm lecz 10 centymetrów zanizyłem poziom wody używając bulkheada i w to miejsce wstawiłem świetlówki które przykręciłm do szklanych belek napisałem ze zanizyłem poziom do 50 cm a według teorii świetlówki stosuje sie do głębokości 45 cm właśnie taka mam głębokość ponieważ 5 cm u mnie miejscami stanowi piasek i mam jszcze bardzo duzo swiatła firmy JBL wiec niczym się nie martwię :D Decyzja nalezy do ciebie co chcesz zrobić :) i w jaki sposób :D


Baniak 600l stojaknierdzewka sump 300 litrów 2T8 Arcadia 7T5 3JBLMarineBLUe 2solarnatur 2solarMarineDay 2pompy7000l hailea+4000lviaqua 40 kgsolitropicmarin,testyUSA, filtrRO/DiBlueUSA 40kg Żywy Piach 120LR + 40 DeadRock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak cos cie jeszcze gnebi to pytaj a napewno ktoś ci odpowie :D


Baniak 600l stojaknierdzewka sump 300 litrów 2T8 Arcadia 7T5 3JBLMarineBLUe 2solarnatur 2solarMarineDay 2pompy7000l hailea+4000lviaqua 40 kgsolitropicmarin,testyUSA, filtrRO/DiBlueUSA 40kg Żywy Piach 120LR + 40 DeadRock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spybot

a do mnie jakiej wielkości dać sump??

dlaczego nie polecasz komina????


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z czego powinien sie składać sump??

zadaję tyle pytań ponieważ chcę się jak najwięcj się dowiedzieć !!!

prosiłbym aby dostarczono mi jak najwieksza ilosc informacji


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówisz jaki sump są akwaria z koralami twardymi wielkosci 80 litrów w których znajduje sie z 50 gatunków korali a sump jest wielkości 160 - 300 litrów czyli :) ładny numerek lecz jak masz 500 litrów poleciłbym ci 200 litrów które w zupełności powinno ci wystarczyć jesli masz ramę pod akwarium napewno pod spodem znajdzie sie miejsce na zbiornik o takich samych wymiaach jak twój tylko że nizszy bo też musisz mieć gdzie włozyć ręce :D

Komin to dużo zabawy masz szklarza w pobliżu który odwierci ci otwór ok zapłacisz 15 zł w Trójmiescie bynajmniej taki sobie odwiercałem w szybie do sumpa a w akwa sam sobie zrobiłem wiertłem łopatkowym do szkła i brzeszczotem do glazury i szkła i mnie wyszło też 15 zł tylko pamiętaj weż ramke do brzeszczota i odrysuj sobie otwór :) bo mozesz zepsuć robote więc poleciłbym tobie szklarza :D z kominem jest dużo zabawy i nieładnie wygląda a bulkheada praktycznie nie widać a komin sterczy w akwarium i zajmuje w h.. miejsca gdzie sie nie powinno w widocznym akwarium niczego z filtracji pokazywać bo psuje wyglad akwa.


Baniak 600l stojaknierdzewka sump 300 litrów 2T8 Arcadia 7T5 3JBLMarineBLUe 2solarnatur 2solarMarineDay 2pompy7000l hailea+4000lviaqua 40 kgsolitropicmarin,testyUSA, filtrRO/DiBlueUSA 40kg Żywy Piach 120LR + 40 DeadRock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a propos sumpa podam ci rozmiary mojego i co robiłem pokolei :) kolejność komór 20|5|70|35|20 1. komora wlew wody z zbornika oraz odpieniacz 1 x midiflotor 2. Komora przepływ pomiędzy 1 a 2 włozona gąbka u gór pomiędzy biobale a zakończone siatką z plastiku zwiniętą w rulon 3. Refugium zbiornik z kilkoma skałek które sie pokrywły życiem w identycznym stopniu jak te u góry 8 gat glonów 3 świetlówki do glonów 4. Komora dla mnie mój eksperymentalnik wlew wody kalkwaser uzupełnienie wody odparowanej suplementacja phmetr grzałka termometr 5. Komora powrotna pompa eiheim 7000 l/h podwieszona na sznurkach ponieważ gdy do tykała gumowymi przylepami dna przekazywała drgania szkle i buczało wszystko popodwieszeniu brak hałasu. Sump chodzi od samego początku lecz na samympoczatku mój sump miał 80 litrów 60 cm długości 3 komory. pierwsza odpieniacz 2 refugium 3 powrót :D wszystko wykonane przez USA kupiłem go 2 lata temu doakwa 100 Gal i sie sprawdzało do czasu gdy nie miałem wiekszej obsady :) I zmieniłem na ten które teraz mam i sie sprawdza iesamowicie przy zmianie refugium zała,ało mi się srodowisko nic nie straciłem :D jedno szczęscie i wtedy złapałem temat akwa w 100% na naturalce czyli glony power :) mój system sie od tamtej pory przestawił na refugium gdzie nie używałem odpieniacza o dziwo nic sie nie działo zadnych strat skała nisamowicie pięknie obrosła mi algami koralowymi nie miałem takiego mocnegoświatła bo w tym czasie miałem tylko włączone aktyniczne 3 świetlówkiktóre wspaniale pomagały algom coralowym obrosnać skałę. Teraz właczyłem odpieniac lecz go wyłączam poniewaz dokonałem zbyt dużegokarmienia i pełno syfu mi pływało w wodzie pojemniczek wpadł do wody :)


Baniak 600l stojaknierdzewka sump 300 litrów 2T8 Arcadia 7T5 3JBLMarineBLUe 2solarnatur 2solarMarineDay 2pompy7000l hailea+4000lviaqua 40 kgsolitropicmarin,testyUSA, filtrRO/DiBlueUSA 40kg Żywy Piach 120LR + 40 DeadRock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a propos sumpa podam ci rozmiary mojego i co robiłem pokolei :) kolejność komór 20|5|70|35|20 1. komora wlew wody z zbornika oraz odpieniacz 1 x midiflotor 2. Komora przepływ pomiędzy 1 a 2 włozona gąbka u gór pomiędzy biobale a zakończone siatką z plastiku zwiniętą w rulon 3. Refugium zbiornik z kilkoma skałek które sie pokrywły życiem w identycznym stopniu jak te u góry 8 gat glonów 3 świetlówki do glonów 4. Komora dla mnie mój eksperymentalnik wlew wody kalkwaser uzupełnienie wody odparowanej suplementacja phmetr grzałka termometr 5. Komora powrotna pompa eiheim 7000 l/h podwieszona na sznurkach ponieważ gdy do tykała gumowymi przylepami dna przekazywała drgania szkle i buczało wszystko popodwieszeniu brak hałasu. Sump chodzi od samego początku lecz na samympoczatku mój sump miał 80 litrów 60 cm długości 3 komory. pierwsza odpieniacz 2 refugium 3 powrót :D wszystko wykonane przez USA kupiłem go 2 lata temu doakwa 100 Gal i sie sprawdzało do czasu gdy nie miałem wiekszej obsady :) I zmieniłem na ten które teraz mam i sie sprawdza iesamowicie przy zmianie refugium zała,ało mi się srodowisko nic nie straciłem :D jedno szczęscie i wtedy złapałem temat akwa w 100% na naturalce czyli glony power :) mój system sie od tamtej pory przestawił na refugium gdzie nie używałem odpieniacza o dziwo nic sie nie działo zadnych strat skała nisamowicie pięknie obrosła mi algami koralowymi nie miałem takiego mocnegoświatła bo w tym czasie miałem tylko włączone aktyniczne 3 świetlówkiktóre wspaniale pomagały algom coralowym obrosnać skałę. Teraz właczyłem odpieniac lecz go wyłączam poniewaz dokonałem zbyt dużegokarmienia i pełno syfu mi pływało w wodzie pojemniczek wpadł do wody :)


Baniak 600l stojaknierdzewka sump 300 litrów 2T8 Arcadia 7T5 3JBLMarineBLUe 2solarnatur 2solarMarineDay 2pompy7000l hailea+4000lviaqua 40 kgsolitropicmarin,testyUSA, filtrRO/DiBlueUSA 40kg Żywy Piach 120LR + 40 DeadRock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to sa biobale i Refugium

Jakie tło jest najlepsze do morskiego??


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refugium to filtr glonowy-poprostu np w sumpie robisz miejsce wkladasz glony makro itp. dajesz oswietlenie i to pochlania fosforany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bart dzięki

a co to jest jescze Refugium

Jakie tło jest najlepsze do morskiego??


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wlasnie napisalem co to jest refugium a biobale to zloze filtracyjne w postaci takich hmm chyba walcow z szprkami:D. Skalki beda zaslaniac tyl takze tlo nie jest konieczne jak chcesz to mozesz sobie dac niebieskie tak wiekszosc chyba robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy w szafce trzeba sobie zostawić dużo miejsca ja mam do dyspozycji pod akwa 97 długości 33 szerokości i 60 wysoką


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiwalski

chodziło ci o ten odpieniacz weipro Model SA-2014

???


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm masz 97 dłuości 33 szerokosci i 60 wysoką wykorzystaj wszystko na maxa czyli zrób taki sump że zajmie to całe miejsce nad refugium powiesisz 2 lub 3 świetlówki roslinne i bedzie gites nie martw sie tym że bedzie małomiesjsca to jest ok jeśli tak to wykonaj to w ten sposób. Mów co chesz mieć w tym sumpieto ja ci dopasuje do niego sprzęt jak oczywiście chcesz :)


Baniak 600l stojaknierdzewka sump 300 litrów 2T8 Arcadia 7T5 3JBLMarineBLUe 2solarnatur 2solarMarineDay 2pompy7000l hailea+4000lviaqua 40 kgsolitropicmarin,testyUSA, filtrRO/DiBlueUSA 40kg Żywy Piach 120LR + 40 DeadRock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A propos wykonania nie rób czasami refugium wysokości 60 cm ja w to miejsce bym wsadził coś a la mój sump pierwsza komora 20 na odpieniacz o ile masz wewnetrzny jak mój Midiflotor 2 komora to już refugium a 3 to powrót czylizrób kaskadę w sensie każda komora leży nizej od poprzedniej z czego pierwsza jest najwyzsza :) Powieś nad refugium lampkę z żarówkami na glony i powiedz aufviedersehen azotany :) mówię ci namawiam cie do zastosownia takiego czegos bo nie ma sensu bawić się w jakieś śmieszne komory złoża zraszane chociaż zastanawiam się nad wykonaniem takiego złoża na częściach od zmywarki do naczyń :)


Baniak 600l stojaknierdzewka sump 300 litrów 2T8 Arcadia 7T5 3JBLMarineBLUe 2solarnatur 2solarMarineDay 2pompy7000l hailea+4000lviaqua 40 kgsolitropicmarin,testyUSA, filtrRO/DiBlueUSA 40kg Żywy Piach 120LR + 40 DeadRock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no napisz jak byc zagospodarował sump co jak by było i ile miał by każda komora


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.