Skocz do zawartości
harnas

Blazenkarium

Rekomendowane odpowiedzi

Zafascynowani widokiem naszych nemo w ukwiale, rozwazamy aby w nastepnym wiekszym akwarium trzymac tylko blazenki.

Stad pytanie, czy w akwarium 500l moza trzyac okolo 10-15 rybek tj. 4 rodziny blazenkow (np sabae, frenatusy, ocellarisy i czarne) i dla kazdej z rodzin jeden ukwial ?

Czy ukwialy nie beda ze soba walczyc ?


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Harnaś, o ile dobrze wiem, spokojnie będziesz mógł trzymać 20 błazenków, ale pytanie ile chcesz mieć tam skały i jak chcesz to wszystko filtrować.

mnie się wydaje że to nienajlepsze rozwiązanie zakładać błazenkarium 500l, gdyż ławica błaznów nie będzie się rzucać w oczy, po prostu lepiej mięc 150-350l, żeby to wszystko było bardziej widoczne

PS: co do ukwiałów to raczej na pewno nie będą się zabijać ani krzywdzić, w końcu się nie poparzą nawzajem a innej bronbi od parzydełek nie mają


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Kolegow, od kilku miesiecy nie pojawiam sie niestety na forum za czesto bo mam sporo pracy, moze wyjdzie cos ciekawego, tylko nie wszystko od razu. Ale tak mnie kusilo zeby napisac cos jak czytam takie bzdury. Adrian powiedz mi kto nauczal Cie tej wiedzy akwarystycznej? Jak dla mnie nie chodzi tylko o tego posta bo rowniez w innych pier**lisz czlowieku same glupoty...


akwarystyka-magiczny azyl...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ależ dochier, nie zaczynaj tak ostro, mi chodziło tylko o to że w akwarium nie byłoby oczekiwnego efektu ławicy, po prostu błazny by się rozdzieliły i to by było zbyt normalne jak na błazenkarium


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adrian, nie wiem czy wiesz ale blazenki rosna do 10-15 cm. Moj duzy blazenek (okolo 8cm) jest jedna z brdziej widocznych rych w akwarium. Podobnie 7cm frenatus.

Ale odbiegamy od tematu, czy ktos tutaj ma w akwarium wiecej niz 2-3 ukwialy ? ...nie liczac aptazji :)


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli zbierasz magazyna akwarium to w jakimś starym numerze było o założeniu błazenkarium, ja mam ten numer i tam jest napisane że: "trzeba dopasowywać ilośc ukwiałów do ilości błazenków" to chyba można trzymać kilka na raz, nie?

poza tym, jak już napisałem, ukwiały nier sparzą się parzydełkami bo mają je pokryte tym samym śluzem co amfipriony, a innej broni nie mają


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dochier: wyluzuj z językiem - jak na razie to forum może byc przykładem ze po polsku mozna się spierać bez brzydkich wyrazów więc niech tak zostanie :)

tzn możesz komuś pisać że mie ma pojęcia otym co napisał ale pisz tak żeby nie trzeba było wprowadać czerwonego kwadracika w rogu strony. :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że się tak wtrące... W 500l banda błazenkow będzie wyglądać, moim zdaniem świetnie, choć czytałem gdzieś, że mogą ginąć optycznie w tak wielkim baniaku. Uważam jednak, że to nie prawda. Każda "rodzina" określi swoje terytorium w okół swojego uwiała i nie będą pływac w całej toni, dzięki czemu utworzą się widowiskowe "ławice":)

Można trzymac parę ukwiałów jednym baniaku. Ja tego osobiście nie sprawdziłem, ale czytałem o tym gdzieś na sieci. (w tej kwestii się nie wypowiem)

Co do języka...kurcze....ludzie...choćby Adrian miał 5 lub 65 lat to i tak nie powód żeby go bluzgać...:Dozingoff Jak sie nie umiesz wyrażać dochier, to nie bierz udziału w dyskusji. A jak chcesz coś powiedzieć, to sprawdź każde słowo w słowniku, czy nie ma tam adnotacji "wulg."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@harnas:

na reefcentral w czesci sig o blazenkach i ukwialach pojawiaja sie takie pytania i jak pamietam odpowiedzi byly rozne.

nie mam w tej chwili czasu przeszukiwac tamtejszego forum, ale jak pamietam ludziom udawalo sie trzymac wiele ukwialow w jednym zbiorniku ale chyba byly to ukwialy jednego tylko gatunku. i na pierwszy rzut oka jest w tym jakas logika.

co do trzymania wiecej niz jednej _pary_blazenkow_ (samiec i samica dobrane od dluzszego czasu razem w jednym zbiorniku i na swoim ukwiale) wypowiedzi byly rozne. ale chodzilo bardziej o dodawanie nowych ryb do zboirnika w ktorym taka para byla zasiedziala od dluzszego czasu. jak zrozumialem blazenki nie ograniczaja swojego terytorium tylko do ukwialu, ale znacznie szerzej i moga ostro zwalczac pojawienie sie nowych ryb.

ale jesli mialyby byc dodane w tym samym momencie w duzej grupie wszystkie w podobnym wieku to moze zaakceptuja to ,ze sa w lawicy.

tylko tak sie zastanawiam:

jesli bedzie mniej ukwialow niz par ktore moga sie utworzyc to co bedzie z tymi dla ktorych ukwialow zabraklo ?

czy nie bedzie to owocowalo ciaglymi walkami o zajecie ukwialu ?

@dochier:

rzadko zagladasz na forum ? to dobrze.

jak masz sie tak wyrazac to nie zagladaj wcale.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja swojego czasu gadalem o ukwialach ze sprzedawca z Welke i potwierdzil mi to o czym pisal Kaziko - trzymanie roznych gatunkow na raz to tak jak z dokladaniem pokolcow - moze, ale nie musi sie udac. Mowil ze mial w akwarium dluugo jednego ukwiala ktory pieknie sie rozwijal do momentu kiedy dolozyl drugiego innego gat. Mowil ze byly daleko od siebie, nigdy sie nie dotknely a jednak ten stary zaczal degenerowac i po pewnym czasie kipnal.

@Harnas, kup sobie quadricolor, sam Ci sie rozmnozy w baniaku i problem z "kompatybilnoscia" sie rozwiaze :)

a tak mini off topowo - ile najdluzej czekaliscie az blazny wam wleza do ukwiala ? ja mam moje juz ladnych kilka miesiecy a nad ukwialem to ciagle tylko przeplywaja i nawet do spojrzeniem nie zaszczyca. byly kupione b. malutkie, teraz trochu podrosly, moze sa po prostu ciagle za male ? poradzcie cos bo jeszcze troche to je kijem od szczotki przegonie po baniaku zeby sie zagrozone poczuly :D


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja z innej beczki

500 l - przemyśl <podmiany wody sprzent oświetlenie skała) duże koszty

15 -20 błazenków a każdy ma inną osobowość.


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.