Skocz do zawartości
to1mas

Przepływ wody przez złoże Zeolit

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem w trakcie wprowadzania metody Zeovit. Czytałem instrukcje KZ na temat zastosowania i wprowadzenia tej metody i mam pytanie odnośnie przepływu wody przez złoże zeolitu,

tz chodzi oto co sie stanie jeżeli bedzie zaduży przepływ przez złoże. Mam w tej chwili orginalny filtr do zeolitu Grotecha i tam jest orginalnie zamontowana pompa Hailea HX-6520, 1000 l/h i tu mam dylemat bo według grotecha pompa jest dobrze dobrana do przepływu wody przez złoże a według instrukcji KZ to ma być max 400l/h. Co z tym zrobić, czy zamontować dodatkowy zawór czy wymienić pompę na mniejszą. Co powoduje zbyt duży przepływ wody przez zeolit.


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamontuj jakiś zawór na pompie, zbyt silny przepływ przez złoże może prowadzić do "odklejania" się tkanki od SPS'ow.

Z doświadczenia powiem że lepszy jest zbyt wolny niż zbyt szybki przepływ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tz że jest coś uwalniane z kamyków do wody i to powoduje przy zbyt dużym przepływie odklejanie tkanki ?


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie raczej chodzi o zbyt agresywne pochłanianie jonów amonowych i zbyt szybkie wyczyszczenie wody.

A taki skok parametrów (nawet w dobrą stronę) może powodować utratę tkanki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czyli to co podaje instrukcja KZ odnośnie przepływu to optymalnie jest od 200 do max 400l/h. ?

Grotech w takim razie przesadził z tym swoim filtrem i przepływem bo identyczny filtr z KZ ma taką samą pompę i dodatkowo zawór na pompie do regulacji przepływu.

No chyba że ten filtr grotecha jest przeznaczony do zeolitu z grotecha a nie z KZ, ale mi sie wydaje że nie ma różnicy w tych kamykach czy są one z Grotecha czy z KZ


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to może dlatego mam taką odpowiedz na temat tego filtra grotecha że pompa ma optymalny przepływ wody przez filtr i nie jest potrzebny dodatkowy zawór.

Poczytam jeszcze na temat zeolitu grotecha co tam piszą dokładnie


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeże troche temat na temat przepływu woy przez zloże, mianowicie w instrukcji zeo napisane jest aby na poczatku wprowadzania metody przepływ wody był na przemian tz np 3 godziny przepływ 3 godziny brak. Ma to na celu wytworzenie różnych środowisk dla bakterii. Czy wprowadzenie ciągłego przepływu wody przez złoże zwiększy działanie zeo ? Mineło już ze cztery miechy kiedy zacząłem tą metodę i zastanawiam czy wprowadzenie tej zmiany bedzie miało jakies skutki uboczne. Co dokladnie nam daje różnica w ciągłym przepływie a przepływie na zmianę ?


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli sie nie myle to na 1L materialu w filtrze idealny przeplyw powinien miec ok 400L/h przeplyw z dolu do gory.


500L OptiW.12mm +sump112L

Odpieniacz BubbleKing mini200.Pompa obegowa New Jet 4500L/h , cyrkulacja 2xTunze6095 + multicontroler7096+JEBAO RW15 .oswietlenie Giesemann Infinity 2x250W+4xT5 ok 35kg skaly + 20kg Livesand+ Sera Siporax 3l.Automatyczna doleweka i inne duperele + TM Bio NP Pellets sie kreca.Reaktor Wapnia ala Dastaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.