Skocz do zawartości
Qlfon

Komin, spływ i sump - pomoc potrzebna.

Rekomendowane odpowiedzi

Powitać, w moim wątku coś nikomu się nie chciało pomóc ;) Więc tutaj spróbuję, najwyżej Skoczek mnie udusi:)

Do rzeczy: mój komin wygląda tak:

0d53efd3eef79dc4m.jpg

i teraz pytanie: czy jest sens bawić się w durso czy po prostu tę rurkę z nacięciami wstawić pionowo do śrubunku i już? Mam zawór bramowy do spływu więc z regulacją poziomu powinno być łatwiej. Jeśli mój pomysł jest OK to czy nie będzie nic siorbało itp? Pompa obiegowa to na razie Eheim Compact 3000+. Na jakiej wysokości od krawędzi grzebienia powinna się znaleźć krawędź rurki-sita?

Druga rzecz o której już pisałem: sumpa wymyśliłem takiego: Wymysliłem coś takiego:

9d0e710bb3ac00a7m.jpg

Jak widać zapas wody na ew cofnięcie z komina i rur jest spory więc powinno hulać - ale z tym zwracam się do większych speców hydraulicznych. Opisy powinny być czytelne, gdyby ktoś miał ochotę to służę projektem do ew. poprawek w sketchup:). Czy ten sump ma sens? Czy którąś z przegród podnieść, opuścić itp?

Pomóżcie dobrzy ludzie - do końca sierpnia muszę zalać:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sito spływu (np.: AM) wsadził bezpośrednio w przelot (śrubunek), durso sobie daruj, nie jest potrzebne a jak dobrze ustawisz poziom wody w kominie to nie będzie "siorbało". Co do rewizji było już wałkowane wielokrotnie, utnij rurkę pod ukosem tak, aby dolna krawędź po ucięciu była 1-1,5cm poniżej grzebienia, następnie ustaw poziom wody w kominie tak aby woda przelewała się przez rewizję delikatnym strumyczkiem i po sprawie. Co do sumpa ja tam jakimś specjalistą nie jestem ale wg.mnie dość dziwaczny, aczkolwiek może się sprawdzić. Nie wiem natomiast czy nie prościej zrobić klasyczny 2-3 komorowy, ale to Twoja decyzja;%29.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Hoody za odp. Sum jest "klasyczny" 3 komory własnie - zrzut, powrót i komora odpieniacza. Jest wydzielona komora na zrzut bo zastanawiam się nad rozwiązaniem jakie widziałem u Skiby: nad tą komorą jest "pokrywka" z przelotem dla zrzutu i dzięki temu (oraz temu, że wyloty rur są pod wodą) jest ciszej.

Co do rewizji to taki mam plan, wyczytałem to wcześniej:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie funkcjonuje takie rozwiązanie:

http://nano-reef.pl/topic/33003-dobor-materialu-pod-stelaz/page__st__40

Aktualnie sump jest zmieniony na dokładnie taki sam "typ" w sensie ogólnej budowy jednak troszke inne wysokości komór bo w poprzednim szklarz się machnął i woda nie była spiętrzana tylko stała na jednakowym poziomie. Pompa powrotu jest bezpośrednio pod kominem dzięki czemu nie mam "strat" na wydajności pompy, a rury spływu i rewizji kończą się pod wodą w 1-szej komorze. To rozwiązanie u mnie (i kilku innych osóB) sprawdza się idealnie. A zrobisz jak uwazasz;%29.gif Powodzenia;%29.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak przeczytalem i popatrzylem to nasuneloo mi sie ze :)

jak nie chcesz zeby chlupalo w kominie to zawsze mozesz wlozyc gabke lub gabke z grubymi otworami typu mesh

+ taki ze masz dodatkowa filtracje

- taki ze co jakis czas musial bys to wywalic i dac nowe

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

zapomnialem na zlocie dac Monice zaswiadczenie o dyslekcji :D

sry za ortografie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.