Skocz do zawartości
urban15

Kostka 80 l z Augustowa

Rekomendowane odpowiedzi

teraz mnie olśniło przecież to nowe szło nowy sylikon to i troszeczkę toksyn do systemu się dostaje Jakiś kwartał temu zapinałem nowy zewnętrzny panel do akwa i sytuacja podobna korale wszystkie sflaczałe trwało 2 tygodnie nim do kupy się pozbierały może to to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OOOO to może być to może dorzucę więcej węgla aktywnego bo w końcu kupiłem świeże opakowanie specjalnie na przeprowadzkę, najważniejsze żeby wszystko wróciło do normy za jakiś czas Xenia leży ale się nie rozpuściła więc może przetrwa ten trudny czas. Pozdrawiam i dzięki za ciekawe pomysły. :welcome:


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez paniki. Daj zwierzynie chociaż kilka dni na odnalezienie się w nowych warunkach.

Zmiana oświetlenia, zmiana cyrkulacji, pełno wszelakiego syfu powstałego przez przenoszenie skał..

Poprzednio Xenie przenosiłeś do stabilnego zbiornika a teraz trafiła w środek burzy piaskowej zatem daj jej przynajmniej kilka dni nim zaczniesz szaleć :rant:

Jak mam cię na duchu jeszcze bardziej podtrzymać to powiem, że przynajmniej glony wapienne są u ciebie bezpieczne i z pewnością im zmiana światła w niczym nie przeszkodzi :rofl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po tygodniu od zalania niestety liczę straty wyginęła Xenia oraz szczepka Clavularii viridis od Tygrysa :crybaby: Dodatkowo zdecydowałem się na zlikwidowanie dużej koloni różowych zoa które od dłuższego czasu chorowały na ospę niestety nic nie pomogło więc zdecydowałem się na likwidację bo ospa przenosiła się na inne rodzaje z różowych został mi jeden mikro polip bez oznak choroby. Więc same straty z osiągnięć można zaliczyć brak oznak ponownego dojrzewania zbiornika i ustawienie odpieniacz który produkuje po kilka mililitrów ciemnej cieczy dziennie. Już 9 października jadę po LR do Białegostoku oraz baniak wody z podmianek więc skończę w końcu napełniać zbiornik i wszystko poukładam jak należy.

Mam niestety jeden problem bo mija zielona trawka jaką jest Clavularia zielona z dwa dni po przeprowadzce zaczęła się słabiej otwierać a teraz widzę że już prawie się nie odbiera. Myślę o różnych przyczynach pierwsza to skok NO3 który pewnie nastąpił, druga sprawa to zmiana oświetlenia bo lampka wisi dużo wyżej ale podkręciłem aby świeciła mocniej teraz chodzi na full ale nie razi grzybków którym wcześniej te światło było za mocne. 204aca0f8e46e41agen.jpg


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troszkę szkoda ale tak czasem bywa przy przeprowadzkach cóż zostaje życzyć aby baniak wyszedł na prostą a akwarysta nie załamywał się

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakieś podpowiedzi odnośnie calvularii


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie po podmianie zawsze dwa dni zamknięta a przed podmianą na max otwarta no3 wysokie jej służy ?

ps odpisuje na forum bo z komunikatorem są problemy pisałem do kilku osób i nie doszło

urban15 napisał:

======================================================================

WItam napisałeś w moim poście że NO 3 jej służy i znak zapytania czy to znaczy że mam za wysokie NO3 czy za niskie bo niestety nie mam testów i mogę tylko się domyślać co jej jest

Niestety podobnie jak ty gdybam bo testu na no3 też nie mam niemniej wnioskuje to po radzie kolegi z forum który stwierdził że grzybki pompują się jak no3 jest wysokie a u mnie oba zwierzaki reagują podobnie w tym samym czasie więc obawiam że to to ale pewności nie mam więc niech poradzą ci bardziej obeznani w temacie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli został ci zdrowy polip to nie obejrzysz się a będzie ich dziesięć :)

Zacznij lepiej myśleć nad nową (kto wie może LPS-ową) obsadą.

Przy tak drastycznych zmianach nie ma co oglądać się wstecz. Grunt to uczyć się na błędach.. teraz wiesz, że jak będziesz przerzucać się na większy baniak to przez jakiś czas warto utrzymywać dwa zbiorniki :)

A z cieszeniem się z braku dojrzewania jeszcze bym się wstrzymał.

PS. Warto rozszerzyć ekipę czyszczącą bo te trzy ślimaki to jednak nieco przymało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urban,

akwarium jest nowka, co tydzien cos zmieniasz, dolewasz, no to nie ma co obserwowac korali.

Jak zalejesz cale akwarium, ustawisz skale, oswietlisz korale i przestaniesz je poszturchiwac zeby szybciej rosly, sprawdzisz odpieniacz i cyrkulacje, to po wyjeciu rak z wody odczekaj pare tygodni i dopiero wtedy mysl o koralach.

Clavularia moze byc nawet kilka tygodni zamknieta, ale jak postoi w stabilnych warunkach i kraby nie bada po niej co kilka minut przebiegac, to sie rozwinie :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po długiej przerwie wracam byłem w weekend na Politechnice i przy okazji wpadłem po skałę do Tofika któremu bardzo dziękuję skałka bardzo fajna i świetne gratisy choć nie mam dla nich idealnych warunków to zabrałem ze sobą bo i u Tofika krucho z czymkolwiek zw pustym akwie. Najpierw zdjęcia skały doszło prawie 6kg i teraz mam już ponad 10kg dostałem także 20 litrów wody z podmianki.

a5b71ebd18c5a7dbgen.jpg

po bokach

z prawej

680edcde50045c29gen.jpg

z lewej

37562035b286b5fdgen.jpg

Pierwsza zdobycz czyli mój pierwszy NP Pseudo Gorgonia

dd7dddd78f869522gen.jpg

40a3ad54099572e8gen.jpg

No i kolejny gratisek którego się bałem brać ale wygląda że da radę po wsadzeniu był to biały szkielet ale już zaczyna się otwierać.

To pierwszy mój SPS Montipora digitata

5ed8ac10c31cac32gen.jpg

No i moja mała szkoła zoa niektóre odmiany odhodowałem z 2-3 główek

cfe694dbec7002dbgen.jpg

I na koniec ciekawa sprawa mam zoasy i wszystkie mordki w koloni są takich samych kolorków tylko jedna mordka od małego ma zielony środek:

b0dd6311817143fagen.jpg

Co powiecie o skale i o ułożeniu?


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojechałeś z grubej rury: SPS, NP... Poczekamy i zobaczymy jak się zwierzyną zaopiekujesz :coffee:

Co do skały to sporo jej wrzuciłeś i jak na mój gust zbyt blisko szyby. Miejsca na piasek też nie zostawiłeś a jak dobrze pamiętam tym razem piasku miało być sporo :harhar:

Pomimo jednak, że ze skałą na twoim miejscu jeszcze bym pokombinował to i tak niebieskie zoa jak zwykle czarują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skały jest aż nadto choć już trochę wrzuciłem w panel, co do zwierzaków to były w gratisie więc zostawiłem. Co do piasku to jak teraz na to patrzę to albo kupię najmniejszą paczkę albo zrezygnuję z niego za to porozkładam skałę na całym dnie i poczekam aż zarośnie, zobaczymy jak to będzie na razie czekam na sól i będę odpalał panel filtrujący bo widok grzałki i kaskady na brzegu mnie dobija.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skały jest aż nadto choć już trochę wrzuciłem w panel, co do zwierzaków to były w gratisie więc zostawiłem. Co do piasku to jak teraz na to patrzę to albo kupię najmniejszą paczkę albo zrezygnuję z niego za to porozkładam skałę na całym dnie i poczekam aż zarośnie, zobaczymy jak to będzie na razie czekam na sól i będę odpalał panel filtrujący bo widok grzałki i kaskady na brzegu mnie dobija.

Tylko jak przykryjesz dno skałą to jak będziesz usuwał detrytus. Zalegające pod skałą resztki skutecznie utworzą strefy beztlenowe.

Nawet najlepsza cyrkulacja tego nie wydmucha ze szczelin pod skałą.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu jest pies pogrzebany bo syfu ze skały leci masa przy podmianach będę chciał odsysać ale z czasem może być to problematyczne, czas pokaże co wymodzę na razie czekam i coś czuję że ponowne dojrzewanie mnie nie ominie ale w razie czego ślimaki śmigają po skałkach jak dzikie a dla kraba najwidoczniej też się spodobały nowe tereny i przestrzeń.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam dopiero dziś dolałem resztę wody i mogłem odpalić panel trochę to trwało ale niestety musiało trwać choć i tak dojrzewanie ponowne mnie nie minie mam nadzieję że przejdzie przynajmniej bezboleśnie troszkę glonów mnie nie przeraża.

Najpierw pochwalę się frontem

ffe2bf4a0b1114c0gen.jpg

Moje piękne koraliki zawsze uśmiechnięte

f0d1710670be7ab6gen.jpg

Dostałem kiedyś w gratisie małego małża i jak widać pędzi on wodę, zawsze jak jest plaga glonów on pierwszy obrasta zieleniną

41cc166ed31d426egen.jpg

I na koniec widok całości jak widać w moim akwie brakuje życia ale mam zamiar to nadrobić i ruszyć z akcją skupowania korali lecz zacznę od wizyty u kolegi z okolic a jak tam nie znajdę wszystkiego to wrócę na forum po więcej :geek:

5a70e906167a4e8dgen.jpg

Nastąpiła pozytywna zmiana mojej psychiki a to za sprawa eksmisji kraba do panelu teraz jedyne co robię to skrobanie szyb i wymiana waty, jeśli nie będzie wielkiej plagi glonów to krab trafi na targowisko.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z obsadą nie szalej i poczekaj na dojrzewanie.

Pamiętaj, że im więcej nowych zwierzaków wprowadzisz tym pewniej znowu powrócą zielone pastwiska..

Zwłaszcza z wprowadzaniem ryb jeszcze się wstrzymaj bo sam sobie kuku zrobisz.

Wolne miejsce na skale wygląda zachęcająco i po ukryciu za panelem sprzętu wszystko zaczyna nabierać odpowiedniego kształtu :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko fajnie i gratulacje ale te sps i lps w takim akwa....???nie wroze im dobrze...wiem z doswiadczenia...a to ze gratis??hmm..za darmo mozna cieszyc oko przez kilka dni...nic nie tracisz...ale to nie najlepsze podejscie.. pisze to tylko dlatego ze popelnialem te same bledy..czlowiek sie na wszystko napalal i wszystko chcial miec bo fajne...ale niestety nie wszystko sie nadawalo do panujacych warunkow...oczywiscie zycze jak najlepiej...


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie jak na moje oko przejdzie łagodniej niż wcześniej z wielu powodów przede wszystkim większość wody i skała z dojrzałego akwa, co do rybek to temat odległy i mi się nie spieszy może coś sprowadzę w tym roku ale najpewniejsza data to styczeń choć jak zacznę remont to ryby poczekają do następnej jesieni i kto wie gdzie wtedy stanie akwarium i czy te same różnie może być niczego nie wykluczam. Co do SPSa to wyciąga polipy i coś tam tkanki widać zamiast wyrzucać do wc wolałem spróbować czy przeżyje u mnie jeśli umrze to trudno może będzie to mniej bolesne, co do LPSów to mam Euphylię i ma się dobrze nawet niedawno podzieliła mi się jedna główka na trzy i widzę małe główki po 2mm na podstawce planuję jeszcze dołożyć caulastree curvate miałem wcześniej i koral miał się świetnie więc wiem że sobie poradzę. Pewnie będę systematycznie dokładał jakieś łatwe miękasy i tak sobie będzie płynąć solanka. Z marzeń to na pewno talerzówka i Favia ale z tym mi się nie spieszy na razie miękie klimaty i na pewno jakieś grzybki czerwone niebieskie oraz rico. Pozdrawiam


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kopę lat mnie tu nie było ale powróciłem do mojego wątku na życzenie pewnej osoby i od razu na wstępie troszkę zdjęć mojego dobytku. Na początek mój mroczny pasażer który ostatnio miewa się średnio a propo jest to jeden z pierwszych moich korali:

1f754d21ac2e4392gen.jpg

Wczoraj po odbytym zjeździe na Politechnice odwiedziłem Rafala19 i jak to zwykle bywa nie wyszedłem od niego z pustymi rękami dostałem pięknego grzybka fioletowego:

e1a971ebf97b7ff6gen.jpg

Kolejny zwierz od Rafała to Rico której nie mogłem odpuścić:

17b3103fa862d893gen.jpg

I na koniec cały szef mojej rafy potężny Sarco który także jest od wczoraj i już muszę stwierdzić że choć się nie otworzyły z niego polipy to jest piękny.

c848a626e3acaf8dgen.jpg

Na koniec ciekawostka kupiłem kiedyś od Nemezisa kilka polipów zoa luzem jakaś mieszanka miały być to czerwone ale w gratisach znalazły się aż 4 rodzaje niektóre rozmnożyłem od jednego polipa ale są piękne uśmiechnięte mordki.

bb950b1703c801eagen.jpg

Jako że zbiornik całkowicie się zachwiał po dolaniu d0 50l dojrzałej wody 40l świeżej solanki, powoli wychodzi na prostą aby glony mnie całkiem nie zjadły zrezygnowałem z podmian na prawie 4 tygodnie glony są w odwrocie ale i woda dla korali jest już uboga więc dziś pierwsza podmiana na razie 7% objętości, teraz zamierzam robić 10% tygodniowo i zobaczę czy sytuacja się poprawi. Mam małą hodowlę fito ale z braku testów na razie boję się lać fito do zbiornika chociaż zooplanktonu mam mnóstwo na szybach.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prrrrrrrrrrrrrr

z podmianką wstrzymaj się kilka dni.

Niech nowe zwierzaki się zaaklimatyzują.

Poza tym nieco bogatszej wody ci przyszło wraz ze zwierzyną - zwłaszcza wapna i magnezu :whistle:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż się człowiek chce pochwalić jak sytuacja w akwie się prostuje glony w odwrocie i od razu widać jak to dobrze wpływa na mieszkańców wszystko nabiera kolorków i się ładnie pompuje rico ładnie się rozkłada a sarco wystawił polipy zrobiłem małe przemeblowanie i euphylia zmieniła miejsce na środek akwa dzięki czemu lepiej się pompuje i kolejna główka zaczyna się dzielić jupii na dzień dzisiejszy musze powiedzieć że obsada jest prawie kompletna jedyne co bym dołożył to silunarie albo cladiell oraz calvularia zieloną, ale to z czasem jak się trafi ktoś kto mi to w komplecie sprzeda. Myślałem trochę o wpuszczeniu pierwszych w życiu morskich rybek ale nie wiem co zapodać chciałbym błazna ale lepiej od razu dwa i się trochę boję czy zaraz nie zaczną targać niektórych korali, a może coś innego może ma ktoś jakieś propozycje?

Zwierzaczki:

b3dbd9733b0209f7.jpg

Sarco obecny król zbiornika:

b9fcb65cb8606772.jpg

Oto mój LPSik w trakcie podziału:

038aa74359282de1gen.jpg

kolejna głodna istotka dostaje solowca raz w tygodniu i wydaje się że można ją karmić codziennie

766995fd563e6cf8.jpg


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ostateczny pomysł obsady rybnej masz jeszcze czas bo nim glony całkowicie nie znikną ryby możesz mieć jedynie w planach;)

U mnie błazny nigdy nie zamieszały w ukwiale a i obecność Euphylli kompletnie ich nie wzrusza. Wolą pluskać się przy lustrze wody czasem ocierając się o pompę cyrkulacyjną ;)

Zamiast rybek w tak gigantycznym litrażu może lepszym rozwiązaniem będzie Lysmata debelius?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetka ciekawy pomysł muszę poczytać kto wie ale kiedyś muszę zdobyć się na rybkę bo mam akwarium niecały rok a rybek żadnej, zaczynam powoli tęsknic za ruchem w zbiorniku jak miałem paletki to cały czas coś pływało przed oczami, przy morskim spędzam więcej czasu na obserwacje bo jest ciekawsze ale czegoś mi brakuje. na razie zastanawiam się nad bogatszą solą. Pozdrawima


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.