Skocz do zawartości
froolk

Tego się nie spodziewałem - Krewetka Modliszkowa!

Rekomendowane odpowiedzi

He, też mam taką francę u siebie ale za nic nie zabiję :( Stawiam dla niej osobny zbiornik. W ogóle zaczynam się zastanawiać czy nie pójśc głębiej w temat, niektóre z tych modliszkowych (czy ktoś wie jaka jest poprawna, naukowa nazwa tej grupy zwierząt?) są naprawdę przecudne. Zresztą sami zobaczcie http://www.blueboard.com/mantis/pics1.htm


Jackie www.akwaria.pl/krewetki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod tym linkiem (Thread of the Month wg. Reefkeeping.com):

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?s=&threadid=553708

Masz opisaną bardzo ciekawą historię nano-rafki która stała się ostatecznie domkiem dla jednego takiego "oszpetka".

Polecam bardzo odwiedzić ten link!, Zwłaszcza jeśli chodzi o pomysł postawienia tego niewielkiego zbiornika.

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Polecam bardzo!, Zwłaszcza jeśli chodzi o pomysł postawienia tego niewielkiego zbiornika.

Właśnie się zastanawiam nad wielkością banaiczka dla stworka. Pogrzebałam w necie, prawdopodobnie jest to Haptosquilla glyptocercus lub insza Haptosquilla. Ma ok. 5-6 cm, ale nie mam pojęcia czy jeszcze urośnie. Czy 25 litrów dla niej starczy? Mam zamiar dorzucać tam raz na jakiś czas małą molinezję czy gupika. Poza tym z tego co się orientuję zjada toto rówież ślimaki, a tych mam od groma i trochę w akwa z krewetkami słodkowodnymi. A ta cholera to poluje nawet na pokarm płatkowany :) Generalnie widać źe nie jest wybredna jeśli chodzi o jedzenie.


Jackie www.akwaria.pl/krewetki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O! Witaj Jackie w nanoreefie :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałam na samym począrku takie cudo. Przyplątało się z pierwszymi skałkami. Szybkie jak diabli było, ostrożne i wredne. Zgubiło ją łakomstwo. Tak się któregoś dnia ustawiała, żeby coś złapać, że nie zauważyła, jak się na nią mój mąż z pęsetą zaczaił. No i udało mu się. Była bardzo zdziwioma, jak ją wyciągnął. Zaniosłam paskudę do sklepu, bo nie chciałam sama dokonywać egzekucji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Qbab :

O! Witaj Jackie w nanoreefie :)

Ty nie witaj mnie, tylko moje krewetki (tym razem morskie) :)

Ja również witam, powinnam była w zasadzie w pierwszej wypowiedzi.


Jackie www.akwaria.pl/krewetki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja jest tak cwana, że szkoda gadać :)

Nadal poluję i już mam dosyć.

Coraz częściej myślę, że jak ją złapię to rozdepczę. Wiem, wiem, nie humanitarne, ale kilka dni temu zatłukła mi mojego ukochanego ślizga (był od początku zbiornika) a wydawało mi się, że tak dużej ryby nie zaatakuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc stało się!

Proszę mnie nie potępiać!

Niestety jedyną możliwością upolowania mojej "mantis" było zabicie jej.

Po miesiącu prób, straceniu kolejnych dwóch ryb i krewetki, doszedłem do wniosku, że pułapki nie zdały egzaminu i jedynym wyjściem jest próba "dekapitacji". To również nie było proste i zajęło kolejne dwa tygodnie. Moja kreweta miała norkę obserwacyjną z której uwielbiała obserwować ryby i mieszkańców domu znajdujących się w pobliżu akwarium. Nie była to jej "właściwa" norka (tej nie udało mi się nigdy zaobserwować), a tylko "wieża obserwacyjna".

Próbowałem ją złapać kleszczami podczas gdy drugą ręką na wykałaczce podawałem jej surową krewetkę. Ale to nie metoda - mantis shrimp jest szybka jak pocisk i inteligentna jak ....??? Napewno dużo bardziej jak inne bezkręgowce. Wpadła do norki, a ja kleszczami za nią. I tu popełniłem błąd - założyłem błędnie że norka ma drugie wyjscie i krewetka dawno już zwiała. Ona jednak czekała i jak tylko wyjąłem kleszcze już jej nie było. Ja jednak uzyskałem cenną informację - norka mogła stać się dla niej pułapką. Nie wróciła do norki przez kolejne kilka dni, ale przecież byla to jej ulubiona "norka obserwacyjna" i nie mogła się oprzeć.....kosztowało ja to życie.

Dlaczego to opisałem?

Z myślą o osobach próbujących złapać tego skrytobójcę. Wnioski są dwa.

Pierwszy - jeśli masz okazję ją zabić nie wahaj się - taka okazja może nie powtórzyć się już nigdy, a na pułapki moim zdaniem jest ona zbyt inteligentna i ostrożna. Super jeśli możesz wyciągnąc skałkę, ja nie mogłem.

Drugi wniosek - wrodzona ostrożność powoduje, że wybiera norki bez drugiego wyjścia aby nie dać się zaskoczyć "od tyłu".

Moje dwu miesięczne obserwacje tego stwora przyniosły takie spostrzeżenia:

- wbrew temu co piszą mądre publikacje - moja polowała w dzień,

- poruszała się tylko zacienionymi regionami więc truno ja było odnaleźć dopóki nie nabrałem wprawy w tym gdzie można ją wypatrzeć,

- jest to zwierze które nieodparcie swoim mistrzowstwem w maskowaniu, sposobem polowania i inteligencją przypominało mi "obcego" z filmu "Ósmy obcy pasażer Nostromo". Doskonałą maszynę do zabijania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopie troche temat... Czy ktos jeszcze zauwazyl u siebie w akwa, ze te krewety wybieraja nory bez drugiego wyjscia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, ale u mnie w skale jest dość duży otwór i też mieszka w nim jakiś zmyślny potwór...Wieloszczet to raczej nie jest, a że skałka jest teraz w mniejszym baniaczku w którym mieszka tylko trochę żyjątek - koralowców, ukwiałów, ślimakow, mnóstwo mysis i kiełży - to sie nim nie przejmuje. Ostatnio nawet zacząłem mu podsuwać do norki papu...ciekaw jestem, co z niej wyjdzie...może Smok Wawelski? ;_

Edytowane przez wiesiektbg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj Wiesiek, gdybys wiedzial co te krewetki potrafia nie byloby Tobie tak do smiechu (mi juz naprawde nie jest). To tak jak kolega wspomnial- to jest doskonala maszyna do zabijania. I mega inteligentna jak na tak male stworzenie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.