Skocz do zawartości
rpp

Sand dollar vs rozgwiazda piaskowa

Rekomendowane odpowiedzi

Kompletuję ekipę czyszczącą piasek i mam ogromny dylemat co wybrać.

Zastanawiam się czy lepiej brać rozgwiazdy piaskowe czy może jeżowce (sand dollar).

Podstawa akwa (już pomiędzy szybami) to ok. 110 x 64cm. Skała postawiona na środku więc jest sporo powierzchni do czyszczenia. Na początek chciałem wziąć 2 sztuki danego rodzaju ale mam totalny mętlik w głowie.

Z jednej strony polecają mi jeżowce - z drugiej odradzają bo podobno idą jak czołg i wszystko wywracają.

Z tego co zauważyłem rozgwiazda potrafi łazić po piasku więc może lepiej czyści wierzchnią warstwę? Czy jednak tak nie jest?

A może na początek wziąć po prostu jedną rozgwiazdę i jednego jeżowca?

Do tego oczywiście kilka ślimaków ale to raczej już jako dodatek niż główna ekipa czyszcząca.

Co o tym sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2 rozgwiazdy i sand dollara. Sand dollar potrafi na plecach przewiezc biedna fungie po calym baniaku. Rozgwiazdy zdecydowanie mniej rozrabiaja i przy normalnym (nie DSB) podlozu spokojnie daja rade wedlug mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie przed tym mnie ostrzegano - Sand dollar potrafi zrobić niezłe zamieszanie w baniaku.

Ale w takim razie czy są jakieś zalety sand dollara względem rozgwiazdy?

Piasek mam zdecydowanie dekoracyjnie (1.5-3cm w zależności jak zniosła cyrkulacja).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem 2 rozgwiazdy i jeśli chodzi o sam efekt to uważam, że są lepsze niż sand dollar bo nawet jak się zakopią to po jakimś czasie wychodzą na zewnątrz i przemieszczają się po piasku więc przynajmniej je widać :-)

Tylko jednak będę musiał coś dokupić kopiącego głębiej bo rozgwiazdy raczej za głęboko się nie zakopują (chyba, że na razie znajdują jedzenie w górnej warstwie piachu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.