Skocz do zawartości
rpp

Ślimak fosforyzujący na pomarańczowo

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem jakiegoś stwora - na 90% to jakiś ślimak. Niestety próby zrobienia mu zdjęć totalnie się nie udały.

Generalnie stwór ma ok. 1cm długości i jakieś 0.5cm szerokości (kształ owalny). Jest dosyć płaski (nie ma skorupy).

To co mnie mocno zdziwiło to to, że w niebieskim świetle dookoła ciała ma takie jakby wypustki (bardzo krótkie), które fosforyzują na pomarańczowo.

Początkowo myślałem, że coś mi wyrasta ze skały ale jednak to coś przemieszcza się po skale (bardzo wolno ale przemieszcza).

Jakieś pomysły co to może być? Czy dla bezpieczeństwa korali lepiej to zlokalizować i eksmitować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie - to nie taki ślimak

raczej przypomina coś takiego:

http://www.seaslugforum.net/find/acanbrun

tyle, że ten mój ma jakby mniej tych czułek na środku (bardziej mi to przypominało 2-3 rzędy takie dookoła całego ciała a na "grzbiecie" to raczej prawie płasko). No i te najbardziej zewnętrzne rzędy właśnie świeciły na pomarańczowo (przy białym świetle stwór jest taki jasno-szary, prawie biały).

No i nie zauważyłem za bardzo tej wystającej "czujki".

EDIT: ewentualnie to:

http://www.seaslugforum.net/find/lailcock

w miarę go przypomina tylko u mnie przy świetle białym te końcówki nie były pomarańczowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to Nudi (pazożyt zoasów)

Nudis

Kolorem przypominają konkretną odmianę zoa, na której żerują.


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hubert - raczej nie. Ten mój nie miał takich grubych "macek" tylko dużą ilość takich drobnych i był bardziej owalny (bez wyraźnego przodu/tyłu).

Postaram się go dzisiaj jeszcze raz zlokalizować (mam nadzieję, że za daleko nie przeszedł) i być może uda mi się zrobić zdjęcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.