Skocz do zawartości
Zicher88

KIlka pytań odnośnie solniczki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie jestem nowym uzytkownikiem forum i w przyszlosci plnuje zalozenie akwa morskieego o nieduzym litrazu .

W planach jest akwa o wymiarach 80x40x40 ,myslalem o szerszym ale niezmiesci sie na komode :/ .....i tu juz kilka pytan

-czy do takiego akwa moge sobie zrobic sumpa? wolal bym schowac sobie pare wynalazkow typu grzalka odpieniacz itp w sumpie niz w akwa ,glownie chodzi mio estetyke

-jesli tak to jakiej wielkosci ten sump ,duzy maly ,ile przegrod itp?

-jaki odpieniacz do takiego litrazu ?

-jesli bendzie sump to jaka pompa obiegowa?

w przyszlosci przymierzam sie do zakupu filtra RO + Di i czy taki filtr wystarczy -http://allegro.pl/osmoza-akwarystyczna-ro-3-75-filtry-zapasowe-i1795416844.html

z gory dziekuje i pozdrawiam ziche88 :)

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie jestem nowym uzytkownikiem forum i w przyszlosci plnuje zalozenie akwa morskieego o nieduzym litrazu .

W planach jest akwa o wymiarach 80x40x40 ,myslalem o szerszym ale niezmiesci sie na komode :/ .....i tu juz kilka pytan

-czy do takiego akwa moge sobie zrobic sumpa? wolal bym schowac sobie pare wynalazkow typu grzalka odpieniacz itp w sumpie niz w akwa ,glownie chodzi mio estetyke

-jesli tak to jakiej wielkosci ten sump ,duzy maly ,ile przegrod itp?

-jaki odpieniacz do takiego litrazu ?

-jesli bendzie sump to jaka pompa obiegowa?

w przyszlosci przymierzam sie do zakupu filtra RO + Di i czy taki filtr wystarczy -http://allegro.pl/osmoza-akwarystyczna-ro-3-75-filtry-zapasowe-i1795416844.html

z gory dziekuje i pozdrawiam ziche88 :)

1. nawet powinieneś zrobić sumpa

2.myślę że 50x40x40 z jedną przegrodą wystarczy

3.to już zależy ile kasy masz na wydanie. Poszukaj coś do 200l

4.NJ 1700 powinna wystarczyć, chyba że zrobisz od razu cyrkulację na loc line to NJ 2300 lub NJ3000

Filtr ro z linku starczy, tylko trzeba jeszcze di dokupić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie mam sumpa i żałuje strasznie :)

poprzeglądaj tematy sobie i zobacz jak ludzie robią może będziesz chciał mieć 3 komorowy itd :) pamiętaj ze dobrą sprawą jest też przegroda na Ro jeśli będziesz chciał mieć dolewkę :)

co do odpiernicza to mas masę sprzętu w różnych cenach i myślę że jak kolega wyżej napisał do 200 litrów wystarczy chodź kupując większy nie zaszkodzi a może w przyszłości powiększysz akwa

NJ 1700 to max chyba że jak kolega napisałem ogólnie 2000 l/h wystarczy.

Myślę ze warto przeczytać dział dla początkujących i przejrzeć dział nasze akwaria i podać jakąś konfigurację sprzętową a Ci pomożemy bo tak można pisać i wymieniać w nieskończoność a i tak wyjdzie inaczej :)

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poza tym wszystkim co wymieniłeś brakuje Ci inf. o cyrkulacji i oświetleniu...

sump, sumpem wszyscy pisza, że bardzo dobrze jak jest itd... a ja mam akwa bez sumpa (bo nie mogłem mieć- akwa stoi na murku a nie szafce) i wcale nie narzekam...

w sumie nie czuje na dziś chęci ani potrzeby żeby komplikować sobie życie dodatkową hydrauliką i rurami... mam akwa identyczne wymiarami jak Twoje i mam panel tylko dwukomorowy i sobie chwalę w jednym siedzi tunze i zamiata, a w drugim jest pompa, grzałka, absorbęty a na ściance wisi pływak od dolewki i śmiga

rozwiązań jak widzisz z tego co powyżej napisałem jest sporo! musisz poczytać i pooglądać rozwiązania jakie zamieszczone są w dziale nasze akwaria i zapewne wzbogacony wiedzą po tej lekturze będziesz znał sam odpowiedzi na zadane w tym temacie pytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oswietlenie 4x 24W planuje dwie biale i dwie niebieskie swietlowki, a co do cyrkulacji to ma juz 2x JVP 101.

dzieki za odpowiedzi i pozdro :)

wiec tak jesli chodzi o sprzet to

-akwa 80x40x40

-oswietlenie belka 4x24W

-grzalka 100W

-pomiar zasolenia JBL hydrometr

-cyrkulacja 2x JVP 101

-kaskada FZN2 z wkladami chemipure elite + purigen

-odpieniacz jesli bez SUMPA to myslalem nad weipro 2013 na pompie new jet 1700 zawieszony na sciance akwa a jesli sump to weipro 2015 na podobnej pmpie lub ciut wiekszej ->jakie opinie na ten temat bo z tego co czytalem to o weipro jest wiele roznych tych pozytywnych jak i negatywnych opini ?

Edytowane przez nika
pkt. 6 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do weipro to się nie będę wypowiadała... ja je skreśliłem po "chwili" zastanawiania się

co do cyrkulacji - jak dla SPS/LPS

oświetlenie jak dla miękasów....

coś tu nie gra...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec co proponujesz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żebyś określił co chcesz tam trzymać i do tego dobrał sprzęt! i będzie ok... na prawdę poczytaj forum i pooglądaj akwaria innych forumowiczów.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie czytania i ogladania forum ,dokladnie wszystko sie wyjasni jak przyjdzie komoda ,odezwe sie niebawem pozdro:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie czytania i ogladania forum ,dokladnie wszystko sie wyjasni jak przyjdzie komoda ,odezwe sie niebawem pozdro:)

jeżeli już masz tą JVP 101 to dobierz mocniejsze światło np 6x24W i odpieniacz np delteca mc3000 lub mc6000 i zrezygnuj z kaskady lub druga opcja kup reefpacka tego małego i tez masz od razu poza odpieniaczem miejsce na absorbenty i spokój z kaskadą... no i spokój z sumpem jeśli tego oczywiście chcesz...

nie zapominaj o automatycznej dolewce koszt niewielki a "radość" dla wszystkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jesli mial bym sumpa i tam dal absorbenty + odpieniacz (jeszcze niewiem jaki) i zrezygnowal bym z kaskady??

Moze to glupe pytanie ale dlaczego mocniejsze swiatlo?? ma to zwiazek z kyrkulacja?

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyrkulacja ma związek z typem oświetlenia i jego siłą...

jeżeli zrobisz pralkę:

- 2x 3000l/h

- kaskada FZ2 800l/h

- ewentualnie wypływ z odpieniacza zewnętrznego typu weipro jeśli chciałeś

- ewentualnie zamiast kaskady wyrzut z pompy z sumpa tak jak napisałeś 1700 l/h

pralka w której miękiasy mogą się źle czuć

z drugiej strony 4x24W w sam raz dla miekkich a za mało na cokolwiek innego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absorbery możesz wrzucić do sumpa, ale kup od razu JVP 102 bo te wkłady, które kupiłeś potrzebują dużego przepływu wody, nie musisz mieć koniecznie kaskady do nich. Kaskada byłaby potrzebna gdybyś chciał akwarium bez sumpa.

Światło jest ok dla miękasów i większości LPS, moim zdaniem nic nie zmieniaj, przynajmniej nie teraz gdy dopiero startujesz.

Obiegówkę daj New Jet 2300, jest dosyć mocna, ale ma regulację przepływu, więc będzie też dodatkowym wzmocnieniem cyrkulacji.

Jeśli chodzi o odpieniacz to na dobrą sprawę wystarczy nawet coś w stylu miniflotora, w takim litrażu i tak podmiany są podstawą,a ryb z odpieniaczem, czy bez i tak nie wrzucisz więcej niż 4-5 sztuk wielkości błazenka.

JVP 101 mają niby 3000 l/h w praktyce dmuchają słabiej niż Tunze 6025, wielkiej pralki przy 80cm długości te pompy nie zrobią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy taki odpieniacz jak miniflotor mozna umiescic w sumpie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy taki odpieniacz jak miniflotor mozna umiescic w sumpie ?

czemu nie, nawet lepiej bo poziom wody stały ułatwia ustawienie odpieniacza na określony rodzaj pracy na mokro lub na sucho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A myslicie ze wystarczy do takiego kwa 120l ???

Plany sie zmienily zdobylem akwarium o wymiarach 81x43x43 (jakies takie dziwne nietypowe ktore na szczescie zmiesci mi sie na komode :) ) i zastanawiam sie czy oswietlenie 4x24W T5 wystarczy czy musial bym jeszcze dolozyc cos ?? chcialbym utrzymac w akwarium zarowno korale miekie jak i twarde LPS oraz SPS w miare mozliwosci.

A co do sumpa to mam tylko do wykorzystania jedno pomieszczenie w komodzie o wymiarach okolo 50dl x 40gle ....mysle ze wystarczy ale byl bym wdzieczny za jakies uwagi ,propozycje w tym temacie ...pozdrawiam :)

Mam takie pytanie czy do sumpa potrzebna jest automatyczna dolewka ?

Edytowane przez nika
pkt. 6 i 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez automatycznej dolewki to nie wyobrazam sobie akwarium morskiego.

4 swietlowki dla sps'ow to za malo.

Miniflotora sobie daruj,to zabawka dla dzieci nie odpieniacz.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Peniek juz napisal:

-6 swietlowek

- chcesz w przyszlosci rowniez korale twarde to miniflotor, Weipro itp z tej polki zapomnij. To namiastki odpieniaczy i nabieranie ludzi

- bez automatycznej dolewki bedzie kiepsko. Reczne dolewanie wody kilka razy dziennie, bawi jedynie przez pierwszy miesiac. :wallbash:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzylem na dolewki i zdecydowalem ze wezne automatyczna dolewke AquaTrend, a co do odpieniacza to musze sie zastanowic ale do tego jeszcze daleko :) Co do swietlowek proponujecie 6 wiec w jakich proporcjach i jakie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie wracam z pytaniem o komin ...wiem ze bylo duzo tematow na foum ale niedaje mi spac jedna sprawa , chcialbym zbudowac komin w prawym rogu akwa o wymiarach ok 10 x 15 oraz wywiercic otwory na TYLNEJ!!! szybie tego akwa bo jesli zrobil bym w dnie zbiornika to musial bym takie same otworki wywiercic w szafce na ktorej stanie akwa i to mnie troszke martwi .....Wiec jak myslicie mozna zrobic cos takiego ??

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.