Skocz do zawartości
jacek2004

Zdychające ryby

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc.Mam problemy z rybkami .Parametry wody ok a ryby padają.Co kupie popływa 3-5 dni i pada . Zaczęło się od białych kopek, później zrobiły się z tego plamy a na końcu ryby wyglądają tak jakby były wybarwione na biało. W ostatnim okresie są bardzo drażliwe nie pozwalają się nawet czyścić przez krewetki oraz chowają w skałach. Podaję z jedzeniem czosnek ale to nic nie pomaga. Otrzymałem również w sklepie akwarystycznym środek o nazwie NEOSAL, jednakże nie widzę specjalnej poprawy, gdyż ryby nadal mają białe plamy i zdychają. Zostały mi już tylko 4 błazenki i 2 pokolce. Co robić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś musi być nie tak z wodą lub popełniasz błędy przy aklimatyzacji. Jakiej wielkości masz zbiornik, kiedy założony ? Jak to się stało, że zaczęły chorować, wpuściłeś jakąś nową, czy pływały jakiś czas było wszystko ok i nagle zaczęły? Co dolewasz do zbiornika? Czym karmisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik mam miesiąc ma 600 litrów .Karmie ryby mrożonką z erybki.Zaczęła chorować Dori na ospe a potem poleciały wszystkie.Padł mi koralowiec i wszystko się zaczęło.Napisz jak powinna wyglądać prawidłowa aklimatyzacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W miesięcznym akwarium pokolce i korale?

PS. Koniecznie zajrzyj do działu dla nowicjuszy !


Narodziny 29.05.2011 -- restart 20.08.2013:

akwarium - 100x65x53 sump - 80x40x40

odpieniacz - Deltec APF 600

oświetlenie - Maxspect Razor 160W

obieg - Tuzne Silence 1073.040

cyrkulacja: Tunze 6055, 6045, NanoWavebox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ubaw na całego jak czytam parametry okey,może byś się tak wysilil i podał jakie masz te parametry,tylko nie pisz ze np.po4 000 bo to by było kompletna bzdura,powyżej dostałeś już odpowiedz ze masz miesięczny zbiornik,


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I wszystko jasne :angry: Za młody zbiornik na jakiekolwiek zwierzęta, a co dopiero na pokolce. Oddaj te ryby komuś na kwarantanne i poczekaj aż zbiornik dojrzeje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

normalnie zenada i tyle co tu wiecej pisac,tak jak napisal kolega wczesniej oddaj zycie na przechowanie a Ty zacznij od poczaku najlepiej od przeczytania dzialu dla nowicjiuszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie róbcie od razu nagonki na kolegę.

vitekzawada - ja po 1,5 miesiąca miałem PO4 0,0, tak samo NO3. I jest to jak najbardziej możliwe, zwłaszcza, jak porośnie dużo glonów, które konsumują od razu cały "wolny" zapas. Z doświadczenia powiem, że najlepsze warunki w akwarium zaczynają się właśnie około drugiego miesiąca po założeniu.

W kwestii tego co możesz zrobić - lampa UV lub jeszcze lepiej ozonator, trochę wstrzemięźliwości z dokładaniem życia, dużo czytania i może wyjdziesz na prostą.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze problemem nie byl poziom PO4 lub NO3 tylko NO2 lub nawet amoniak.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@vitekzawada dlaczego uważasz, że w miesięcznym baniaku PO4 nie może być 0?

U mnie PO4 oscyluje blisko 0 praktycznie od początku założenia akwa.

Z tym, że od razu wystartowałem z peletkami, węglem i adsorberem fosforanów.

Skała była odgazowana i w miarę czysta a to też ma znaczenie.

Jak patrzę na swoje zapiski to tylko pierwszego dnia miałem 0.05 a później max. jaki był (i to jednorazowo - raczej po karmieniu - 0.04). Mierzone małą Hanką więc pomiar w miarę wiarygodny.

Tak samo najechaliście na gościa, że wpuścił pokolce do miesięcznego akwa.

Rozmawiałem z dwoma bardzo doświadczonymi osobami (i znanymi w świecie morszczyzny żeby nie było) i obydwie osoby stwierdziły, że do 5 tygodniowego baniaka spokojnie można wpuścić pokolce co zresztą zrobiłem. Od dwóch tygodni pływają u mnie 3 pokolce i w przeciągu niecałych 2 dni zrobiły czystkę z glonami nitkowymi.

Najważniejsze, żeby nie było amoniaku i NO2. NO3 w stężeniu nawet 10-20 nie jest zabójcze dla ryb. Szczególnie, że przecież wiele działających bardzo długo baniaków często ma NO3 nie na poziomie bliskim 0 tylko właśnie 10-15.

Mój zbiornik ma właśnie 7 tygodni od włożenia skały. Wczoraj robiłem testy i PO4 mam na poziomie 0.02 a NO3 < 1.

@jacek2004 - napisz co dokładnie mierzysz i jakie masz wartości. Pisanie "parametry wody ok" to nie do końca dobre wyjście. W większości przypadków jakie obserwuję na forum okazuje się, że ktoś zmierzył tylko np. pH i Ca/Mg a nie mierzy pozostałych parametrów.

Najlepiej podaj wartości: pH, kH, Ca, Mg, NO2, NO3, amoniak, zasolenie.

Ja bym raczej zastanowił się nad miejscem zakupu ryb. Czy ryby były prosto z frachtu czy były po faktycznej kwarantannie (a nie tylko powiedzeniu sprzedawcy, że są po kwarantannie)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie znawcy i specjaliści co najeżdżają na kolegę, że wpuścił ryby do miesięcznego zbiornika, skąd macie takie informacje, że to na 100% wina młodego zbiornika. Moim zdaniem to co piszecie to bzdura, miesięczny zbiornik nadaje się do wpuszczenia ryb, nie linczujcie kolegi jak nie macie pojęcia.

Mój nowy zbiornik ma niewiele ponad miesiąc są w nim trzy pokolce i kilka innych ryb i są w świetnej kondycji.

PO4 mierzone dużą Hanna 0,02

Wracając do ryb to moim zdaniem tak jak napisał Stani to nie jest kwestia azotanów czy fosforanów.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO, kolega wprowadzil z hepatusem ospe i teraz mu sie ziornik na pasozytach kreci, a ze nie wyleczy tylko wpuszcza nowe, to kolko sie zamyka... koral padl, bo pewnie lal leki do akwa :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

:thumbsup: i co wszystko żyje :harhar:

ja mam po rozwałce w nowym baniaku

NO3 -Max wg.Sali.

PO4 też wysokie

NO2 nawet się pojawiło :( minimalne

zasolenie 41% wg.KNOP - jakies1.031 ale spada :)

Mg -1800

Ca - 1500+

KH -10 - za wysokie jak dla mnie

i co wszystko idzie :) ku dobremu najpierw glonki potem powoli kolorki wyciągnę i tyle

nawet cjano się pojawiło ale też mnie mnie to nie przeraża

ryby spoko - pokolce , krewetki też żyją :)

i co powoli do przodu

pewnie jakaś bakteria,pasożyt

poczytaj o ospie i tyle

nie dodawaj żadnych ryb przez chwile

a najlepiej zapodaj foto :) i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie tyle mitów powtarzają, że naprawdę :rofl:. Mój baniak miał 2 dni jak włożyłem korale. I zaraz będzie nagonka. Ale trzeba najpierw zapytać, czy woda może była z dojrzałem zbiornika, skała...bo właśnie u mnie tak było - baniak mały więc wszystko poszło z dużego więc wg Was baniak świeży? Bo odpieniacz nie chodził wcześniej, bo szkło prosto od szklarza :w00t:

Zapytajcie najpierw o jak najwięcej informacji a potem atakujcie. Bo właśnie takie ataki wiele osób zraża nie tylko do tego forum, ale i do akwarystyki.

Tyle OT

A rozpisywać się nie będę - jak koledzy wyżej - prawdopodobnie pasożyty + stres + możliwe nałożenie się kilku chorób i zgon gwarantowane.

Edytowane przez cherry_ukasz
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Ludzie tyle mitów powtarzają, że na prawdę :rofl:. Mój baniak miał 2 dni jak włożyłem korale. I zaraz będzie nagonka. Ale trzeba najpierw zapytać, czy woda może była z dojrzałem zbiornika, skała...bo właśnie u mnie tak było - baniak mały więc wszystko poszło z dużego więc wg Was baniak świeży? Bo odpieniacz nie chodził wcześniej, bo szkło prosto od szklarza :w00t:

Zapytajcie najpierw o jak najwięcej informacji a potem atakujcie. Bo właśnie takie ataki wiele osób zraża nie tylko do tego forum, ale i do akwarystyki.

Tyle OT

A rozpisywać się nie będę - jak koledzy wyżej - prawdopodobnie pasożyty + stres + możliwe nałożenie się kilku chorób i zgon gwarantowane.

i to by było na tyle :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AnT,

wiedzialem, ze jestes dokladny

w testowaniu :thumbsup:

Normalnie Cie widze jak liczysz kropelki. :harhar:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nadal twierdzę, że wpuszczanie do świeżego zbiornika tak delikatnych zwierząt na pewno na dobre im nie wyszło. Oczywiście są różne szkoły, każdy ma swoja, komuś tam się udało że nic nie padło po wpuszczeniu do dwudniowego baniaka itd. Moim skromnym zdaniem jednak akwarium powinno trochę "pochodzić" aby się ustabilizowało, pojawiły się glony wapienne itd. Nawet jeżeli woda była z działającego baniaka, skała odgazowana to i tak nie nieunikniony jest skok parametrów. Ale każdy robi jak uważa, tylko zwierząt szkoda :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy zbiornik jest inny w jednym po miesiącu ryby będą ok w innym padną nie wpuszcza się ryb bez badania wody to jest podstawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę, że kolega Jacek swoim postem " Zbiornik mam miesiąc ma 600 litrów .Karmie ryby mrożonką z erybki.Zaczęła chorować Dori na ospe a potem poleciały wszystkie.Padł mi koralowiec i wszystko się zaczęło.Napisz jak powinna wyglądać prawidłowa aklimatyzacja." zasłuzył na takie potraktowanie.

Obym się mylił.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ospa może dopaść rybę czy ryby w rocznym zbiorniku nie tylko miesięcznym

mam już trzeci baniaczek i każdy przechodził inaczej ostatni praktycznie bez dojrzewania większego po 4 tygodniach pływały ryby nawet były twardziele na próbę przetrwały bezproblemowo więc jeżeli po badaniach woda jest ok to nie ma podstaw aby nic nie wpuszczać chyba że jest dojrzewanie zbiornika spore to lepiej nie obciążać systemu bo to nie na dobre wyjdzie prawdopodobnie

Jeszcze jedna uwaga ryby kupione w e rybce długo trzeba aklimatyzować tam jest niskie zasolenie 1020 wiec gdy pokolca na szybko w puścisz to masz wysypany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wszystkie pokolce miałem z erybki i żaden nie był wysypany :) A aklimatyzację zawsze trzeba dopasować do aklimatyzowanego zwierzaka i zmiany warunków.

PS - bryczek, edytuj / łącz posty :)


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wszystkie pokolce miałem z erybki i żaden nie był wysypany :) A aklimatyzację zawsze trzeba dopasować do aklimatyzowanego zwierzaka i zmiany warunków.

PS - bryczek, edytuj / łącz posty :)

Ok ok słuszna uwaga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ospa może dopaść rybę czy ryby w rocznym zbiorniku nie tylko miesięcznym

Na swoim przykładzie - pokolce pływają 2 tygodnie. Do tej pory było z nimi wszystko ok.

To co mnie mocno zdziwiło to nawet Hepatus uważany za bardzo wrażliwą rybę nie dostał ani jednej kropki po wpuszczeniu.

Za to Strigosus przez pierwszy tydzień pływał ok. W zeszłym tygodniu robiłem podmianę i dostał parę kropek ale zaraz zniknęły.

W sobotę robiłem kolejną podmianę i wczoraj Strigosusa wysypało dosyć mocno. Dzisiaj rano po kropkach ani śladu (a nie podawałem żadnych lekarstw, nie zwiększałem temperatury ani nie podawałem czosnku).

Po tej sobotniej podmianie na Hepatusie zauważyłem tylko dwie kropki na końcu płetwy ogonowej i to trzeba było się bardzo mocno przyjrzeć.

Zastanawia mnie tylko jedna kwestia - czy te kropki to faktycznie taka sama ospa jak ta co potrafi zdziesiątkować ryby? Czy może takie kropki to objaw stresu niekoniecznie mający coś wspólnego z ospą (albo jakiś inny szczep ospy)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

AnT,

wiedzialem, ze jestes dokladny

w testowaniu :thumbsup:

Normalnie Cie widze jak liczysz kropelki. :harhar:

jestem dokładny tak ja ty :harhar:

jeśli chodzi oto testy to zawsze robi mi inna osoba

sam nie robię od X czasu aby nie podciagac po ideał :)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.