Skocz do zawartości
wiera

Mean well ELN 60-48P

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie do znawcow tematu led czy majac dwa zasilacze jak w temacie moge podlaczyc do nich diody do jednego 14 niebieskich a do drugiego 10 bialych w temacie budowy lampy bylo po 12 na jeden zasilacz

http://nano-reef.pl/topic/26852-lampa-led-powered-by-cree/page__p__244903__hl__%2Blampy+%2Bled+%2Bcree__fromsearch__1#entry244903

ale wszyscy twierdza ze musi byc stosunek 6x4 nawed sam tworca lampy stwierdzil ze jak by robil drugi raz to by wlasnie tak zrobil. Chce uzyc led cree

XP-E ROYAL BLUE 425mW/350mA sa jeszcze 500mW/350mA znaczy mocniejsze wiec moze jak by dac te to mozna by dac stosunek 1x1

XP-G COOL WHITE 130Lm/350mA

Z gory dziekuje za odpowiedzi nie chce zeby stworzyl sie z tego nowy watek na temat ledow bo jest tego duzo na forum chyba wszystko przeczytalem. Jesli gdzies byla odpowiedz na moje pytanie to albo przeoczylem ale nie sadze lub nie do wszystkich tematow dotarlem. Wiec konkretnie odpowiedz na dwa pytania:

1 Czy do zasilacza jak w temacie mozna podlaczyc 10 lub 14 led?

2.Czy dajac ledy 500mW/350mA mozna zrobic stosunek 1x1?

Boze ale ni wyszlo a mialo byc tak krotko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wiera - w teorii możesz do tego zasilacza podpiąć 16 diod przy prądzie 350mA (zasilacz daje max.48V a dioda pobiera min. 3V) - tylko kto bawi się w taki prąd kupując diody Cree???

Przy prądzie 1,3A spadek napięcia to już 3,6V, a co za tym idzie zasilacz "starcza" tylko na 13 diod, ale zakładając, że te 14 sztuk o które pytasz to są diody niebieskie (a one idą na mniejszym prądzie - zwykle 0,9A), to taka konfiguracja powinna działać na tym zasilaczu.

Odpowiadając na Twoje pytania:

1. patrz wyżej - można: liczy się tylko to, żeby nie przekroczyć możliwości zasilacza (w tym przypadku 48V).

2. właśnie sam skończyłem budowę lampy na ledach, w której mam proporcję 40%-białe 60%-niebieskie i zastanawiam się czy za jakiś czas nie dołożyć jeszcze.....niebieskich, dlatego IMHO proporcja 1:1 jest błędem.

W razie czego służę radą ;)

Witam mam pytanie do znawcow tematu led czy majac dwa zasilacze jak w temacie moge podlaczyc do nich diody do jednego 14 niebieskich a do drugiego 10 bialych w temacie budowy lampy bylo po 12 na jeden zasilacz

http://nano-reef.pl/...__1#entry244903

ale wszyscy twierdza ze musi byc stosunek 6x4 nawed sam tworca lampy stwierdzil ze jak by robil drugi raz to by wlasnie tak zrobil. Chce uzyc led cree

XP-E ROYAL BLUE 425mW/350mA sa jeszcze 500mW/350mA znaczy mocniejsze wiec moze jak by dac te to mozna by dac stosunek 1x1

XP-G COOL WHITE 130Lm/350mA

Z gory dziekuje za odpowiedzi nie chce zeby stworzyl sie z tego nowy watek na temat ledow bo jest tego duzo na forum chyba wszystko przeczytalem. Jesli gdzies byla odpowiedz na moje pytanie to albo przeoczylem ale nie sadze lub nie do wszystkich tematow dotarlem. Wiec konkretnie odpowiedz na dwa pytania:

1 Czy do zasilacza jak w temacie mozna podlaczyc 10 lub 14 led?

2.Czy dajac ledy 500mW/350mA mozna zrobic stosunek 1x1?

Boze ale ni wyszlo a mialo byc tak krotko.


900l w obiegu: Nowy początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze ja mam pytanko-bo planuje lampe na tych zasilaczach 4x12 diod.z tym ze ma byc 20 bialych i 28 royal blue.Pytanko czy na jednej tasmie(12 led) moge zmieszac np 10 royal blue i 2 biale?


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze ja mam pytanko-bo planuje lampe na tych zasilaczach 4x12 diod.z tym ze ma byc 20 bialych i 28 royal blue.Pytanko czy na jednej tasmie(12 led) moge zmieszac np 10 royal blue i 2 biale?

Oczywiście, tylko ten "wymieszany" obieg będzie mógł działać na prądzie maksymalnym przewidzianym dla niebieskich (czyli dla Cree - 1A) - nie ma możliwości w takim układzie wysterowania prądu dla pojedynczych diod.


900l w obiegu: Nowy początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli lepiej zrobic jeden sznur gdzie bedzie 8 bialych i 4 niebieskie 1x12 biale i 2x12 niebieskie.wtedy tylko 1 lancuch bedzie chodzil do 1000mA


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli lepiej zrobic jeden sznur gdzie bedzie 8 bialych i 4 niebieskie 1x12 biale i 2x12 niebieskie.wtedy tylko 1 lancuch bedzie chodzil do 1000mA

Myślę, że tak.


900l w obiegu: Nowy początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosunek diod białych do niebieskich moim zdaniem jest sprawą baaaardzo indywidualną.

U siebie mam 40 niebieskich i 32 białe przy czym niebieskie są wysterowane na 0.95A a białe na 1.4A więc wychodzi prawie 1:1 i uważam, że jest za niebiesko jak dla mnie. Powoli się przyzwyczajam do tej barwy ale pierwsze dni strasznie mnie to drażniło.

Gdybym robił jeszcze raz to mocno bym rozważył proporcje 1:1.

Jeśli nie masz tych zasilaczy Meanwella to ich nie kupuj. W moim projekcie to właśnie zasilacze są największą porażką. Nie da się ich wysterować tak, żeby faktycznie ładnie się rozjaśniały praktycznie od zera a przy wyłączaniu potrafią jeszcze błysnąć.

Fakt, że jest to rozwiązanie 2 w 1 (zasilacz i driver) i co ważne zasilacze są zabezpieczone przed wilgocią więc można je bezpieczenie umieścić w szafce. Ale jakbym mial budować rozwiązanie od nowa to na pewno nie robiłbym tego na tych zasilaczach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W moim projekcie to właśnie zasilacze są największą porażką. Nie da się ich wysterować tak, żeby faktycznie ładnie się rozjaśniały praktycznie od zera a przy wyłączaniu potrafią jeszcze błysnąć.

Meanwelle sterowane PWM startują przy 15% mocy nominalnej a sterowane 1-10V od 5% mocy nominalnej - nie ma przebacz, tak są skonstruowane. Jeśli sterowanie ma być 0-100-0%, to tylko trafo toroidalne, driver i sterownik DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za szybka odpowiedz , mnie interesowaloby uzyskanie czegos takiego jak mam teraz na t5 mam 2 biale AQUA MEDIC REEF WHITE 15000K i dwie niebieskie AQUA MEDIC REEF BLUE 20000K i jest super.

Co do zasilacza to nie robie zadnego sciemniania ani nic takiego zwykle ON/OFF wiec myslalem wogole o ELN 60-48

Zasilaczy jeszcze nie kupilem. i nie podoba mi sie jak jest za niebiesko w akwa wiec zaryzykuje 1x1 ale wezme mocniejsze niebieskie te 500mW/350mA

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za szybka odpowiedz , mnie interesowaloby uzyskanie czegos takiego jak mam teraz na t5 mam 2 biale AQUA MEDIC REEF WHITE 15000K i dwie niebieskie AQUA MEDIC REEF BLUE 20000K i jest super.

Co do zasilacza to nie robie zadnego sciemniania ani nic takiego zwykle ON/OFF wiec myslalem wogole o ELN 60-48

Zasilaczy jeszcze nie kupilem. i nie podoba mi sie jak jest za niebiesko w akwa wiec zaryzykuje 1x1 ale wezme mocniejsze niebieskie te 500mW/350mA

Na moje oko 1:1 w ledach vs ten zestaw swietlowek - efekty porównywalne. Aby było bliżej tego zestawu świetlówek dałbym stosunek 3:2 (RB:CW)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem zasilacze Meanwella nie dają pełnej swobody regulacji,dlatego sugeruje się stosunek diód niebieskich do białych,wg.mnie lepiej zastosować stosunek diod 1x1 i zastosować sterownik na microprocesorze,który pozwala sterować od zera do pełnej mocy każdego kanału,wtedy ustalasz sobie stosnek mocy ,jaki odpowiada Ci najbardziej

kolega @rpp,chyba to miał właśnie na myśli :D


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.