Skocz do zawartości
asia5

jakie akwarium ?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. Chciałabym założyc swoją pierwszą solnicze i nie wiem jaki litraż.

Napewno chciałabym parke błazenków(mało oryginalne ale czytałam,że to dobra ryba dla początkujących ;) ) jakaś ekipa czyszcąca by się przydała no i myslałam o rozgwiazdach(oczywiście jedna tylko nie wiem jaka). Jaki litraż na te stworzonka będzie dobry ? Najlepiej jakby była to kostka bo mi się strasznie podoba,ale niekoniecznie.

Z góry dziękuje za odpowiedzi ;)

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź jest prosta: jak największy na jaki Cię stać finansowo i na jaki możesz sobie pozwolić gabarytowo w domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odpaliłem kostkę 40x40x40 i mam zamiar trzymać błazny oraz może mandaryna i jakieś krewetki akwarium jak dla mnie spore bo zaczynałem od 30 litrów. Myślę że w twoim przypadku wszystko zależy od miejsca i finansów każdy ci będzie proponował stawiać jak największe i moim zdaniem to prawda postaw takie na jakie możesz sobie pozwolić.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najfajniejsza kostka to 100x100x60 :thumbsup: ale tak serio to tak jak koledzy wyzej napisali, najwazniejsze ile miejsca mozesz przeznaczyc ,lepiej postawic wiekszy niz pozniej przenosic wszystko, tym samym kolejny raz przechodzic dojrzewanie itp pozcr :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z wielkością nie było by problemu na solonke zawsze znajdzie się miejsce ;) gorzej już z kasą ;(

a co myślicie o takiej obsadzie do kostki 45x45x45 ?

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób bardziej tak: 60x50x40cm, finansowo podobnie, miejsca trochę więcej i nie będzie problemów z doborem świetlówek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryb nie miałem ale z tego co czytałem i widziałem u ludzi po zbiornikach to by taki litraż wystrczył w takiej kostce miejsca już trochę będzie i dla ryb i dla korali


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla blaznow jest wystarczajace, nawet mala kostka, blazny to ryby ktore 90% dnia plywaja praktycznie w jednym miejscu , i nie potrzebuja tyle miejsca co np pokolce,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to znaczy że do tych 90l mogłabym jeszcze coś dołożyc czy to by było za dużo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci polecę reefmax'a. Jestem własnie po odpaleniu kostki 60x50x50, niby kilka litrów więcej niż zestaw aquaela ale $$$ sporo więcej (miało być tanio a wyszło jak zawsze:P). Do tego sporo kombinacji z osprzętem, trochę kasy utopionej w głupotach:) Kupując reefmax'a masz gotowy zestaw, który z czasem rozbudujesz. Sporo osób ma takie szkiełko więc doradzą Ci jak je ulepszać:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to ja chciałam taki zestaw bo nie wiem czy bym sobie pordziła z budową wszystkiego ;p

Znalazłam takie :

1. Reefmax http://erybka.pl/product-pol-432-AquaEl-ReefMax.html

2 open Reef http://erybka.pl/product-pol-1191-Blau-Open-Reef.html

Pierwszy fajny bardzo prosty w zamontowaniu mo że ewentualnie troche ulepszyc ;p

Drugi natomiast jest piękną kostką , ale zbytnio nie rozumiem co jest w komplecie. Niby piszą że sump jest, ale strasznie mało informacji ;<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co kojarze to w przypadku kostki musisz dokupic pompe obiegowa i odpieniacz, ale i tak wydaje mi sie lepszy niz zwykly reef max, masz sumpa ktory bardzo ulatwia obsluge baniaka, i duzo lepiej wyglada, przemysl to ale tak szczerze to ne wiem czy takiego zestawu nie dalo by sie zbudowac od podstaw trochu taniej, tu masz ta wygode ze wszystko jest gotowe, dokupisz np new jeta 2300 i dobre pienidlo i bedzie smigalo az milo :)

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotowe zestawy mają swoje plusy,ale i spore minusy. Musisz pamiętać,że do Reefmaxa musisz jeszcze dokupić kilka rzeczy: pompy cyrkulacyjne, piach, skałę, hydrometr, sól itp. cena wychodzi dość podobna jak kostka robiona samemu, a wymiary kostki dużo lepsze niż wymiary reefmaxa.

Przy takim akwarium, które planujesz nie ma żadnego budowania, kupujesz konkretne rzeczy i już, nie ma wielkiego problemu.

Z praktycznego punktu widzenia patrząc, składaj sobie zestaw sama.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zestaw Blau da Ci większe możliwości, poza pompą obiegową i odpieniaczem, trzeba jeszcze do tego dobrać lampkę jakąś. Reefmax wg mnie będzie idealny na początek, miękka obsada + 2 błazny, spokojnie da rade. A i tak niebawem będziesz myślała o jakimś większym szkiełku;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co Ci sump w akwarium, które planujesz dla 2-3 ryb ??

Robisz sobie prosty początkujący baniak, dla łatwych zwierzaków,nie ma sensu przesadzać i robić do czegoś takiego sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam sklejone szkiełko o wymiarach podobnych do Blau reszta to di i sumpa o poj 25 l i powiem że dla nawet 1 ryby miał bym sump nie tyle dla wygody co i estetyki

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marcin1982 dlaczego piszesz ze sump w tak malym baniaku jest niepotrzebny? niewazne czy baniak ma 50l czy 2000 to sump ma to samo zastosowanie, a nie wiemy tez czy ten baniak bedzie dzialal 3 miechy czy moze 5 lat?? lepiej zrobic raz a porzadnie, dletego tez jeli juz reef max to ten odkryty bo zwykly ma panel a nie sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem taką kostkę bez odpieniacza i bez odpieniacza, wszystko ładnie rosło a i wizualnie nie było problemów, zresztą ten baniak do dziś sobie w ten sposób funkcjonuje u mojej księgowej, więc po co sobie komplikować życie sumpem ?? żeby grzałkę tam schować ??

Sumpy są przydatne w dużych akwariach, gdzie trzymamy poważne zwierzaki i odpowiedni odpieniacz, filtr przepływowy itp. w małych bańkach podstawą są regularne podmiany i dobra sól.

Na forum się przyjęło,że akwarium bez sumpa nie ma prawa istnieć, a to bzdura, mały baniak z odpowiednią obsadą i odpowiednią opieką radzi sobie bardzo dobrze bez sumpa. Oczywiście nie rozmawiamy tutaj o baniakach pod spsy czy jakieś trudniejsze ryby, rozmawiamy o prostych koralach i rybach typu błazenki, pterapogony itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie, to co piszesz to prawda, maly baniak poradzi sobie na samych podmianach, tylko zalozmy sytuacje ze musisz zapodac jakis absorber ,itp itd, i dosc ze baniak jest maly to wszystko masz wtedy w baniaku, 2 tygodnie temu odpalilem kostke 45x45x40 i jest z sumpem, zobacz rowniez temat cherry_ukasz , on ma baniak chyba 30l i tez z sumpem, ja napewno bym go zrobil ale pewnie ilu uzytkownikow tyle bedzie zdan :):welcome:

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikogo nie chcę zniechęcać do sumpa w małym litrażu :) mówię tylko swoje zdanie poparte jakimś tam doświadczeniem. Chcesz absorber w małym baniaku ?? Kupujesz kaskadę, świetnie się nadaje na np. purigen, rowę, phosguard , węgiel itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie ja myślałam bardziej nad panalem niż supem. Wszyscy mówią że jest niewygodny ,ale wydaje mi się, że ja nie potrzebuje sumpa ,dzięki panelowi akwarium będzie jedną bryłą.

Mam jeszcze pytanie co do ekipy do 80l.

Chce miec 2 błazny,rozgwiazde piaskową,jakieś krewetki,ślimaki.

Mogłabym dołożyc do tego jeszcze jakąś małą rybke nie wymagającą dużego litrażu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.