Skocz do zawartości
luft

Morszczyzna vs kurs walut

Rekomendowane odpowiedzi

Z dużą dozą obawy wklikuję te słowa ale zżera mnie ciekawość.

W ciągu kilku tygodni ceny walut poleciały do góry/złotówka w dół

Czy zauważyliście/odczuliście z tego tytułu wzrost cen morszczyzny?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan
Czy zauważyliście/odczuliście z tego tytułu wzrost cen morszczyzny?

Ja odczułem :) Chyba znowu zacznę zamawiać wszystko z Polski, jeszcze trochę i będę kupował Black Pythony za równowartość paczki fajek ;)

Byle tak dalej jak dla mnie :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie bomba.Funciak ponad 5 zeta :thumbsup:.Moze dojdzie do wartosci sprzed 6-ciu lat, ponad 6 zlociszy to bylby czad.


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana kursu o np. 10% w górę powinno wpłynąć na cenę znacznie słabiej, bo w walucie obcej jest tylko część kosztów (zwłaszcza tyczy się to życia). Ale to bardzo wygodna wymówka: wicie, rozumicie - słaba złotówka...


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Może nie podniosą wam cen w Polsce bo w sumie to są identyczne lub bardzo zbliżone do cen na przykład w Irlandii. To jak Irlandczykowi opłaca się handlować z taką marżą (przy tutejszych cenach wynajmu i wszystkiego innego, a ceny korali w Dublinie są takie same jak w PL) to Polakowi opłaca się to 4x bardziej, tym bardziej że większość sklepów stoi gdzieś na dzikich polach i są prowadzone w stodole :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe widze, że dyskusja polazła gdzieś w pole. Czyli prócz domysłów, przeczuć nikt jeszcze nie odczuł skutków wahania walut.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak nie jak tak - już w trzech miejscach słyszałem tłumaczenie wyższych cen kursem walut i co jeszcze fajniejsze - cenami benzyny. Wiadomo - takie np. krewetki to się po Polsce najeżdżą... :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak nie jak tak - już w trzech miejscach słyszałem tłumaczenie wyższych cen kursem walut i co jeszcze fajniejsze - cenami benzyny. Wiadomo - takie np. krewetki to się po Polsce najeżdżą... :)

ale mnie prowokujesz do zejscia z tematu :) powiem tylko, że same krewetki z samolotu sie nie odbiorą. prawda? trzeba po nie jechac samochodem, czesto pewnie b daleko.

a wiec odczuwasz wzrost cen, na importowanych zywych stworkach. dzieki za głos :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotychczas, moglem cene jakiegos odpieniacza na sprzedaz w euro, pomnozyc przez 4 i jakos pasowalo w zlotowkach. Wartosc 150 euro byla porownywalna z 600 zl. Teraz to sie zmieni takze raczej nie warto sie cieszyc.

Hurtownie sciagajace np: odpieniacze, zarniki lub lampy z zagranicy beda musialy zaplacic w zlotych wiecej, zeby sprzedajacy (majacy cene w euro, dolarach itp) wyszedl na swoje i jeszcze zarobil. Jemu nie chodzi o ilosc otrzymywanych zlotowek, tylko o sume twardej waluty, jaka za te ilosc kupi... W zasadzie wzrosna ceny na wszystko, wiec takze polscy producenci podniosa ceny.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że ceny wzrosną jest oczywiste. Kwestia tylko o ile wzrosną. Jeżeli powiedzmy cena paliwa to 10% kosztów jakiegoś zwierzaka, a podrożeje o 10%, to o ile powinna wzrosnąć cena zwierzaka? Dla niektórych to ciężka matematyka i na tym właśnie bazuje gadka o wzroście cen.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że ceny wzrosną jest oczywiste. Kwestia tylko o ile wzrosną. Jeżeli powiedzmy cena paliwa to 10% kosztów jakiegoś zwierzaka, a podrożeje o 10%, to o ile powinna wzrosnąć cena zwierzaka? Dla niektórych to ciężka matematyka i na tym właśnie bazuje gadka o wzroście cen.

no tyle, że ja nie założyłem tematu żeby straszyć wzrostami cen, tylko zadałem pytanie czy zauważyliście ich wzrost (bo codziennie widze jak szybuje euro/dolar do góry).

Może źle Cie interpretuje, ale odbieram twoje posty jako atak :) Napisz lepiej o ile % te krewetki podrożały co chciałes kupic, jesli juz.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem, atak na co/kogo? :huh:

Wahania kursu mają wpływ na cenę i zwłaszcza w przypadku sprzętu jest to oczywiste i dość jasno powiązane. Ze zwierzakami sytuacja wygląda inaczej, bo cena zależy od dużo większej liczby czynników i jest bardziej "elastyczna". Dzięki temu dużo łatwiej jest nią manipulować, zrzucając różnicę na kurs i wspomniane ceny benzyny (co jest już sporym przegięciem). Niektórzy sprzedawcy to wykorzystują, a spotkałem się z różnicą rzędu ponad 100% (ale nie w sklepie, o którym myśli większość Łodzian ;)). Bardzo dużo zależy tu od uczciwości sprzedających, ale takie skoki kursu otwierają furtkę co "bystrzejszym".


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) jak rozumiem miałeś ochote przy okazji podzielić sie z nieuczciwymi praktykami sklepów

sam piszac pierwszy post miałem na mysli nie samo życie ale ogolnie morszczyzne (sprzęt, chemia, życie)

wracając do tego co piszesz to ja bym sie nie oburzał, bo przecież każdy ma wybór. Co prawda nie znam sie na sprzedazy zywych zwierząt, ale kazda ze stron chyba wie co robi: sprzedajaca - ustalajaca cene i kupująca - decydująca o zakupie.

jesli juz offtopujemy to powiem, że mnie bardziej dziwi i to nierzadko to co dzieje sie na naszym targowisku: sprzedawanych z powodzeniem przez forumowiczów korali po cenie wyzszej znacznie od tej w sklepie.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapuhy, właśnie zmiana kursu ma olbrzymi wpływ na cenę zwierzaka "na półce", ponieważ wszystko, wszystko oprócz opłat na lotnisku w PL płaci się w dolarach, czyli cena zwierzaka, ubezpieczenie, i najważniejsze fracht lotniczy, niestety takie sa fakty. A co do sprzętu to u większości polskich dystrybutorów juz podrożał, co przekłada się bezpośrednio na cenę na półce.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosztów utrzymania akwariów: wody, prądu, mrożonek, zwykle też czynszu, płac pracowników, po części transportu itp.- również nie podaje się w dolarach, a mają wpływ na cenę końcową (i jednak ciut tego więcej niż tylko opłaty na lotnisku). Dlatego uważam, że zasłanianie się zwyżką kursu przy podwyżce cen równej lub większej od tej zwyżki jest zwyczajnym nadużyciem.

Nie zrozumcie mnie źle - nie oczekuję, że ktoś będzie dokładał do interesu i amortyzował wahania kursu, a ceny będą stały jak zamurowane. Irytują mnie jednak próby sprowadzenia wszelkich podwyżek do wahań kursu, i tyczy się to znacznie większej liczby dziedzin niż tylko morszczyzny. Nie pokazuję na nikogo palcem, więc proszę nie czuć się wywołanym do tablicy ;)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odświeżając temat mam nadzieję, że wspaniała Unia nie dodrukuje euro jak pomrukuje :wallbash:


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

(...)Irytują mnie jednak próby sprowadzenia wszelkich podwyżek do wahań kursu, i tyczy się to znacznie większej liczby dziedzin niż tylko morszczyzny.(...)

Jeśli się dobrze orientuje to kurs walut ma też wpływ na ceny paliwa w Polsce. Jeśli ceny paliw idą w górę to wtedy w zasadzie wszystko drożeje.

@luft

Euro jako waluta na chwilę obecną jest w głębokiej... ale nie pozwolą jej upaść dopóki nie wyczerpią wszystkich możliwości na uratowanie trupa. Dodrukowanie jest jedną z możliwości i jest bardzo realne.

Plotki też głoszą, że Berlin drukuje Marki a Dublin Irlandzkiego Funta.

Ani jedni ani drudzy ani nie potwierdzają ani nie dementują pogłosek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Ja właśnie zauważyłem wpływ :)

Zawsze zamawiałem sprzęt w PL, absorbery, sól itd. I opłacało się jeszcze zapłacić za kuriera.

Teraz jest drożej niż w Irlandii, jak na przykład absorber 250ml kosztuje 115zł w PL to tutaj kupię go za równowartość 87zł w moim lokalnym sklepie.

Ale jaja. Teraz zacznę wozić w drugą stronę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.