Skocz do zawartości
Jałoś

Mój tj. Nasz przyszły baniak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Pytanie z serii laickich, temat wałkowany pewnie wielkorotnie, ale jednak się odważę i zapytam.

Chcemy z Moją Lepszą Połówką baniak z morszyzną. Generalnie to baniak niewielki ze względu na fakt, że jeszcze na swoim nie jesteśmy. To tak tytułem wstępu.

Baniak gdzieś maks do wymiarów typowej 112 l (80x35x40 cm czy jakoś tak), może mniejszy. chcielibyśmy też bez sumpa czyli powiedzmy oparty na czymś typu Biostar Flotor lub coś podobnego. Baniak tak mninimum 60 cm po długości.

Pytanie nasze są następujące:

1. Duża jest różnica kosztów między zbiornikiem 60 cm długości a 80 cm długości (tj. filtracja, skały bo żywy inwentarz to co innego)?

2. Co byście dla początkujących polecili w takich zbiornikach? (korale miękkie,ukwiał, jakaś rybka/rybki, bezkręgowce i co tam jeszcze, z rozsądkiem

3.Czy da radę takie akwa bez sumpa?

4.Oświeltenie: HQI potrzebne czy nie? Może t5 wystarczy?

5. Skała z Indonezji czy tzw. skała ekologiczna (np. Aquarius z gdyni?), a może mieszany zestaw?

6. Jak zabawiać błazenka :D?

I co Wam przyjdzie do głowy tak na dobry początek.

Of course później będą dokładniejsze pytania, najpierw sprzęt i...startujemy z soleniem (jak sól do takiej malutkiej rafy?)

Dziękujemy i pozdrawiamy

Jałoś i Jego Lepsza Połowa


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z doświadczenia, skromnego bo skromnego doradziłbym coś szerszego przy tej długości bo ciężko skałkę ułożyć. Dobrze by było upchnąć te 40 cm na szerokość.

Ja mam w tym momencie baniak: 60x50x45(h) z tym że mam panel 10cm i w tym panelu wszystkie śmieci (grzałka, pompki, filtracja), oświetlenie 3xT5: 2 aquamedic 24W 10 tys K i Sylvanie Corlastar aktyczniną 24W, będę dokładaj jeszcze jedną świetkówkę bo mam statcznik elektroniczny na 4.

Aktualnie mam 10kg skały i biostar flotor (miałem go sprzedać, ale w efekcie się ostał) i narazie radzi sobie z filtracją.

Co do soli to baniak odpaliłem na IO, teraz przechodzę na TM Pro Reef Salt bo słyszałem wiele pozytywnego o tej soli.

Co do kosztów to bez obsady spokojnie zmieścisz sie w 2 tys.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy możecie Nam powiedzieć co jest co?

1137-akwa1.jpg

Zdjęcie zaczerpnięte z postów SMK, hope, że się nie obrazi

Dzięujemy i pozdrawiamy


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż...zanim ktoś coś nam odpowie na poprzednie pytania (dzięki Miachał S. za tego linka :D ) mamy następne:

1.Co to jest kalkwasser (z nazwy to woda+wapno czy coś?)

2.Co to jest balling?

I z czym to się wszystko je

Dziękujemy


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na prawie wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi na forum. Ja odpowiem tylko na nr 6. Moim zdaniem nie trzeba zabawiać błazenka - to jest jego zadanie. Aha, no może jeszcze to: nie radzę jeść ballinga i pić kalkwasser( to taki błyskotliwy żart o poranku)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jałoś: trzeba czytać forum, jest tutaj taka opcja wyszukaj sporo dzięki niej znajdziesz :D


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem, wiem, że jest opcja szukaj :wink

@AlMaster; właśnie dotarłem do Twojego wątku o zakładaniu akwa wiele sie wyjaśnia...

@rs: o zabawianiu to taki błyskotliwy żart dla odmiany wieczorem :wink

A co do szukania: to owszem, ale człek to leniwa istota i lubi mieć wszystko łatwiej, bliżej (czyli we własnym poście) itd. itp. a poza tym jak ktoś Ci odpowie to się milej robi, że Ci zawsze ktoś pomoże i się nie męczysz sam...a narazie....licytujemy


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wygraliśmy zbiornik i odpieniacz!!!!

Przygodę z solankami zaczynamy :) :) :)

pozdrawiam


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko:

Czym solic? bo zastanawiam się nad: Red Sea Salt, Reef Crystals lub Tropic Marin.

dziękuję i pozdrawiam


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze coś co mnie gryzie na starcie...baniak będzie 60x30x36 (taki wygraliśmy z biostar flotorem) i tu jest problem, jak się wsadzi pompe+cyrkulacyjną+grzałke+termometr to zabraknie miejsca na rafę...:). Co z tym fantem zrobić? Myślałem o sumpie takim ze 20-30 litrów i tam upchnąć całe ustrojstwo tylko cyrkulacje zostawić w baniaku "głównym"? Tylko jak orurować to wszystko? A może jakoś inaczej to rozwiązać?

Pliz pomóżcie...

Pozdrawiam i dziękuję


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z lekka nuta sarkazmu powiem, ze jakby 60x30x36 bylo cos warte, to by nie rozdawali tego za darmo w loteri.

Cyrkulacja - mozesz wlozyc do akwa dwie rurki wlot-wylot, a sama pompe gdzies na zewnatrz.

Przy odrobnie wysilku z rozwiazaniem problemu ew. odpowietrzania, podobna rzecz mozna zrobic tez z pompa glowna, zeby zasysala wode z akwa rurka (aby jej samej nie bylo widac)

Termometr moze byc elektroniczny a sam czujnik wlozysz gdziekolwiek.

Grzalke ... sam nie wiem gdzie.

A na koniec taka calkiem luzna dygresja ... 60x30x36 to jest 64,8 litra wody.

W Warszawie, gdzie wszystko jest drogie akwa na zamowienie robia po 80 gr/litr, a to wychodzi 52zl.

To jest jakies 5-10% kosztow calego SYSTEMU akwa morskiego.

Skoro macie juz akwarium, to troche "musztarda po obiedzie", ale @Jalos sorry ... zaczeliscie "od d*py strony"

Najpierw trzeba sie zastanowic co sie chce miec/hodowac, potem jakie urzadzenia techniczne zapewnia powodzenie, a na koncu zastanowic sie jakiej wielksci zbiornik pomiesci to co wymysliles.

A Ty zrobiles tak jakbys wygral na loteri beczke CIEZKIEGO oleju opalowego

i do tego dokupil traktor gasienicowy produkcji CCCP - bo tylko takie urzadzenie jest w stanie zuzyc ten olej.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy szerokosci akwa 30 cm jedynym sensownym rozwiazaniem wg mnie jest zrobienie panela z boku akwa i zaslonienie tego od frontu jakas niebieska folia.

Panel taki, zeby zmiescila sie tam pompa od odpieniacza, jakas grzaleczka, o termometrze juz pisalem, mozesz w panelu zrobic otwor na wylot pompy cyrkulacyjnej.

A co najwazniejsze - bedziesz mial grzebien.

Bo bez grzebienia dosc szybko moze sie pojawic malo estetyczny kozuch zanieczyszczen na powierzchni wody.

P.S.

Gdyby do mnie sie tak usmiechnelo szczescie, i bym wygral na loteri takie akwarium z takim odpieniaczem ... to bym sprzedal jedno i drugie i kupil cos porzadnego.

Ew. zostawil odpieniacz, jezeli jest cos wart.

Mialem kiedys podobne "szczescie".

Zrobilem tak, jak opisalem tutaj

http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

(wystarczy przeczytac pierwszy akapit - dalej to juz same nudy DIY)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Panoramiczny: Ja nie twierdzę, że to jest wiele warte. (akwarium). Mnie chodziło o odpieniacz, a reszta to dodatek. Warunki mieszkaniowe na chwilę obecną mam takie, a nie inne, że na akwarium więcej niż 80 cm długości sobie nie moge pozwolić, szerokości może być i 50 cm. także może poradzimy sobie jakoś inaczej?

Pomożecie :D ?

pozdrawiam i dziękuję


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego modelu odpieniacza, ale tak jak napisalem, jezeli odpieniacz jest OK to go zostaw. Akwa mozesz dac komus w prezencie :D

Albo www.allegro.pl :)

Jak masz 50 cm szerokosci to juz jest OK :) Naprawde.

Mozesz sobie zrobic super akwarium 80x50x50, i w to wrzucic pompke odpieniacza i cala reszte,

a jak jestes esteta to zrobic maly sump.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz to biostar flotor, taki jaki miał SMK w swoim 112 litrowym tanku. taki tank jak proponujesz jest trochę za duży litrarzem na ten odpieniacz, niby do 250 litrów, ale wolę zostawić zapas "mocy". A co powiecie na taki zbiornik: 70x40x40 (112litrów) + z tyłu panel (tam wrzucę cały osprzęt)?

pozdrawiam


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szerokosc 40 cm do panela czy 40cm minus panel?

Wlasnie czytalem

http://www.nano-reef.pl/page.php?id=124

o biostar flotorze .... calkiem interesujace.

Pisza ze byl testowany na akwa 200 litrow.

A co do wymiarow, mi sie bardzo podoba "glebia obrazu" w akwa, i u mnie jest szerokosc 50 cm tylko dlatego, ze akurat takie akwarium mialem. Inaczej to bym zrobil wieksa szerokosc.

Ale na pytanie o estetyke kazdy musi sobie sam odpowiedziec.

Panel czy sump.

Sump jest wygodniejszy i jest rozwiazaniem "przyszlosciowym" - sporo roznych rzeczy mozna tam zmiescic, ale zalozenie wiecej kosztuje i jest drozsze w utrzymaniu, bo wode trzeba pompowac do gory.

Panel jest tanszy i akwarium nabiera cech "kompaktowosci", czyli jest caloscia samo w sobie.

Oprocz kilku kabelkow, nic z niego nie wystaje i mozesz je postawic w dowolnym miejscu, a jak Ci sie znudzi to stosunkowo latwo przestawisz w inne miejsce.

Akwa z sumpem to juz caly mebel.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.