Skocz do zawartości
Kraszan

Chciałbym się przywitać ;-)

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Akwarystyką interesuję się od dziecka, morską od ok. roku. Ostatnie 12 miesięcy spędziłem na dokształcaniu się (podpatrywałem Wasze forum), czytałem ksiązki, czytałem i czytałem. Mam nadzieję, że zdobyłem na tyle wiedzy, by spróbować założyć swoją nano-solniczkę (raptem 84 L brutto). Mam już 800 l Malawi z sumpem, gotowe do zasolenia, ale przeliczyłem siły na zamiary i ostatecznie stanie nano.

Mam nadzieję dołączyć do Was już na dniach, gdyż sprzęt jest już w rękach kuriera i tylko go po weekendzie wyglądać :-)

Co prawda spostrzeżeniami będę mógł podzielić się prawdopodobnie około grudnia, gdy wpuszczę życie, no chyba, że uda się wcześniej ustabilizować akwarium.

Widziałem tu post, w którym ktoś z lekkością stwierdza, że założenie nano-solniczki <100l to <spokojnie> zamknie się w 2 kpln. Przyznam, że startując od zera, czyli nawet bez banika na solniczkę, bez RO, T5 itp nieźle się nagimnastykowałem by zamknąć się w tych 2 kpln. Mam ambicję zrobić "bloga" z powstawania zbiorniczka, obym wytrwał ;-)

Na bieżąco, podczas prac "adaptacyjnych" pewnie nasunie się kilka pytań, ale mam nadzieję, że koledzy podzielą się swoim doświadczeniem ? :-)

Pozdrawiam

i życzę sukcesów w hodowlach.

Kraszan.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja takze mam 84l i zamknalem sie w 1000zl :) ale z czasem sumka wzrosnie. W srode jade po 2 blazenki i jakis prosty koralowiec :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Ty to zrobiłeś?

Licząc z kosztami kurierów:

RO/DI 300, T5 (4x24W) - 300, skimmer - 300, pompa i inne gadżety musiałyby kosztować 100 razem ;-)

Przyznaj - coś wcześniej już miałeś? Czy ty będzie FO?

Pozdrawiam

Kraszan.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

70zl akwa

310zl oswietlenie

8kg skaly za darmo dostalem :) od znajomego

150zl za 3kg skaly juz kupionej osobiscie

30zl grzalka

odpieniacz 30zl

zwirek 10zl

wyszlo 600zl

2 pompy, brzeczyk, hydrometr i testy juz mialem. Widac nie za drogo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w?asnie ! ;-)

Ja nie mam dobrego wujka co mi da 8kg, wiec zam?wi? w um-um'ie 10kg LR i 10kg tuffu i 4kg ?wiru koralowego.

A jeszcze podpytam: zbiornik jaki masz?

Bo ja pocz?tkowo napali?em si? na klasyczny 60x30x30.

Pozniej zorientowalem sie, ze robi? podwy?szane 60x30x35.

Ale gdy sobie zaprojektowa?em panel na tylnej ?cianie to 30cm szeroko?ci by?oby ciut ma?o wi?c dorzuci?em 10cm.

Ostatecznie 60x40x35 b?d? musia? zam?wi?, bo chyba nikt takiego nie robi...

Pozdrawiam

Kraszan.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kraszan :

Jak Ty to zrobiłeś?

Witaj @Kraszan.

Nie sugeruj sie kosztami ktore ktos podaje.

Niektorzy "zapominaja" dodac paru rzeczy.

Innym sie wydaje, ze jezeli cos mieli wczesniej to jest to za darmo.

A jeszcze inni uzyja surowcow wtornych (czyt. odpadkow) i cos tam z tego wydlubia, i nawet /jakos/ to dziala.

Zaprojektuj swoje nano tak jak Tobie sie to podoba, zgodnie ze swoja najlepsza wiedza i zdrowym rozsadkiem.

Mozesz dac pod ocene na forum - moze ktos zasugeruje jakas zmiane .... a potem realizuj to.

Co najwyzej popytaj gdzie cos mozna kupic/odkupic.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panoramiczny sugerujesz, ze cos zapomnialem? No tak rzeczywiscie zapomnialem soli i 84l wody :) A jesli jeszcze czegos to bylbym wdzieczny za przypomnienie. Pozdr. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a co do kosztow to ja oszczedzam kazdy grosik, wiec wiadomo jak jest. Gdybym mial fundusze to bym liste sprzetu podwoil albo i potroil no ale moze w przyszlosci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja n 100l wydałem:

testy-200zł

szkło-100zł

odpienicz + pompa-400zł

hqi-200zł

pompki cyrkulacyjne-120zł

grys koralowy-30zł

ro-300zł

skirtler(kupiłem jako odpieniacz ale za słaby) więc jako biolgiczny działa-120zł

skała 18kg-600zł

sól-100zł

razem=ok.2000zł


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Thalion :

Panoramiczny sugerujesz, ze cos zapomnialem?

Masz jakas cyrkulacje?

Ten odpieniacz za 30 zeta to juz z pompka?

akwa za 70 zl juz z wklejonym panelem i grzebieniem?

Kupowales jakies testy?

Sol?

Masz filtr RO? Czy wode RO/DI tez ciagle za darmo dostajesz?

W czym nosisz ta wode? Sprzedawca/darczynca pakuje Ci luzem w reklamowke?

Jakies baniaczki na wode?

Wode z sola mieszasz w garnku w kuchni? Czy masz specjalny na to pojemnik?

Dodajesz soli "na oko", mieszasz-mieszasz i mierzysz?

Czy odmierzasz odpowiednia ilosc soli przed wsypaniem? Wage masz wlasna czy pozyczasz?

Hydrometr? Czy ktos Ci miesza wode z sola - za darmo?

A napowietrzenie tej wody przed podmiana?

Masz pompke na Venturim?

Wapno? Balling - za darmo? Czy podmieniasz wiecej wody z uzyciem dobrej soli?

Szafka pod akwa? Komus byla nie potrzebna i wystawil na ulice?

Wszystko ktos Ci przyniosl do domu, czy placiles za przesylke?

Swiatlo wlaczas i wylaczasz codziennie recznie czy jakis zegar?

Masz kilka gniazdek elektrycznych obok siebie, czy kupiles rozgaleziacz?

Dzwoniles kiedys do jakies firmy czy maja dany sprzet? Czy tel. tez masz za darmo?

Itp. Itd.

Jak liczymy, to liczymy wszystko.

Tez moge powiedziec, ze DZISIAJ akwa 1000 litrow na sprzecie Tunze i Deltec mam calkowicie za darmo,

bo wszystko kupilem juz wczesniej (tzn. np. WCZORAJ)

Sorry za sarkazm,

ale wszystko jest kwestia ZA CZYJE PIENIADZE zakladamy akwarium!!!

Za zarobione osobiscie, czy za pieniadze rodzicow.

Niektorzy tu na forum sa DOROSLI i sami przynosza do domu co miesiac OKRESLONA sume pieniedzy.

I jezeli wyda sie na jedna rzecz, to nie na inna.

Na lampe DIY HQI 250W wydalem 550zl i uwazam ze nie za drogo mnie to wyszlo.

Za taka AM trzeba dac ok. 2k zl.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panoramiczny - ?wi?te s?owa z t? kas?.

Dziwne to ale ci?zej jest wyda? 100zl "w?asnor?cznie" zarobione ni? 200zl kieszonkowego. Pierwsze akwarium kupili mi rodzice (bodaj?e za dobr? ?redni? do 3-ciej klasy :-) ). Pozniej upgrade'owa?em je latami, powi?kszaj?c do 112 l. Nie czu?o si?, bo wydatki roz?o?one w czasie, cz??? kasy od rodzic?w cz??? gdzie? dorobiona przy truskawkach ;-) Wyprowadzi?em si? z domu, kupi?em mieszkanie w innym mie?cie no i tu powsta?a najwi?ksza realizacja - w nagrod? za sko?czone studia szarpn??em si? na pot??ne Malawi z sumpem, pe?n? hydraulik?, 800 l wody w obiegu z mo?liwo?ci? zasolenia. I tu wydatki rozk?ada?y si? w czasie. Teraz gdy przyst?pi?em do realizacji nano solniczki wydatki by?y do?? skumulowane (kupi?em wszystko w tydzie?). Szkoda ze przy naszym hobby nie da si? unikn?? tematu kasy - ale przyznacie - do najtanszych nie nale?y. A tak jak pisze Panoramiczny - chodzi? miesi?c do pracy, dosta? przelew na konto, a pozniej do roztrwonic na roznych gie?dach, e-sklpach zoo itd to ju? potrafi r?ka zadr?e? ;-)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cale akwa jest za moja kase. A postawic na jakiejs wolnej szafce to nie problem. Przeciez napisalem juz w tym temacie, ze brzeczyk, pompki i hydrometr juz mialem. Pompki i brzeczyk ze starego akwa. Hydrometr kupilem dosc dawno. Ale jesli bedzie Ci lzej to dolicz sobie te 25zl... O soli takze zapomnialem. Ze testy juz mialem takze napisalem - prosze czytac wyrazniej. Wode na podmiany kupuje. 5l za 2zl i po za tym wyczuwam w Twoich postach, ze jak dostanie sie cos do akwa od kogos za darmo to jest to zle.... Myslisz, ze jestem rozpieszczonym przez rodzicow smarkaczem i cale akwa jest za ich kase? I ze oni wszystko robia i sie to szumnie nazywa moim akwa?

Co do reszty sprzetu:

Baniaczki na wode - nie ma problemu... mam ich pare z 5l wody mineralnej... jak trzeba cos wiekszego to mam 60l akwa stare bo 12 letnie ale jeszcze cale

Waga - wydaje mi sie, ze w kazdym domu jest waga. Jesli ktos piecze ciasta to jest na 100%.

Napisalem, ze mam hydrometr....

Napowietrzanie wody przed podaniem? Takze zaden problem... rozgalezienie do brzeczyka i jest, a jak tak juz liczycie dokladnie to mozecie sobie za nia 50gr dopisac...

Wapno, Balling - nie uzywam

co do przyniesienia do domu to tylko oswietlenie kupielem przez internet... doliczylem przesylke..

Swiatlo recznie wlaczam..

Co do gniazdek to nie wiem jak u Was, ale u mnie w domu przedluzaczy/rozgaleziaczy jest cala masa

Do firmy nie dzwonilem bo zawsze rozmawiam osobiscie a jesli tak to w weekendy mam za darmo - lepiej Ci?

I co z tego, ze ktos jest dorosly? Dorosli maja o wiele latwiej z akwa morskim. Nie wierzysz? Trudno ja tlumaczyc nie bede. Jak sie zbiera na akwa caly rok albo i dluzej to sie z kazdym grosikiem liczy.. No ale przeciez ktos sprzet Deltec'a itp. moze sobie kupic za jednym razem. Jest cos takiego jak wtorny analfabetyzm i widze, ze to zjawisko coraz czesciej wystepuje... Polowe rzeczy, ktore wypisales napisalem wyzej, a ta reszta jest niedorzeczna albo oczywista (np. telefon, albo zloczka za 50gr lol!)

Pozdrawiam.

PS. Jesli ktos jest akwarysta od lat to ma cala mase pompek, grzalek, brzeczykow, zlaczek, termometrow i wszystkich innych rzeczy w domu, wiec nie musi kupowac.

PPS. "Jak liczymy to liczymy wszystko" - to moze jeszcze mam rachunek za prad wziasc i obliczyc ile akwa pozera pradu?

PPPS. Ahhh no i zapomnialem!!! Akwa stoi w domu i ktos musial ten dom wybudowac i wczesniej jeszcze dzialke kupic! To juz sa koszty niewyobrazalne!!!

Ironia zamierzona. To cos do tej szafki...

Pozdrawiam jeszcze raz.

A co do lamp HQI DIY to w lutym kupuje za 300zl z darmowym zarnikiem - na szczesnie sa jeszcze prawdziwi akwarysci na tym swiecie, ktorzy nie trzepia na wszystkim kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kraszan :

A tak jak pisze Panoramiczny - chodzić miesiąc do pracy, dostać przelew na konto, a pozniej do roztrwonic na roznych giełdach, e-sklpach zoo itd to już potrafi ręka zadrżeć ;-)

jak to reka zadrzec? Zarobiles to kupujesz za to co chcesz. Za miesiac znow bedziezz mial pieniadze. A ja musze pracowac i dorabiac za psie pieniadze (np. truskawki :) ) caly rok. I wszystko na akwa idzie.

PS. i jeszcze jedno do tej wydanej kasy. Wydajesz i za miesiac masz, a ja jak wydaje to wiem, ze znow beda ja mial za rok - widzisz roznice?

PPS. Co do liczenia wszystkiego bede powtarzal do znudzenia. Napisalem przecie, ze to sa moje koszty. Jesli ktos jest inteligentny to chyba zrozumie, ze musi sobie doliczyc jeszcze kase za to co juz mialem i nie musialem kupowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Thalion :

PS. Jesli ktos jest akwarysta od lat to ma cala mase pompek, grzalek, brzeczykow, zlaczek, termometrow i wszystkich innych rzeczy w domu, wiec nie musi kupowac.

(...) kupuje za 300zl z darmowym zarnikiem - na szczesnie sa jeszcze prawdziwi akwarysci na tym swiecie, ktorzy nie trzepia na wszystkim kasy.

Add. "PS"

Caly czas twierdzisz, ze jak cos kiedys kupiles, to sie juz nie liczy - OK. to Twoj sposob myslenia, ale nie przekonuj do tego innych.

Add. 300zl

Tak, sa jeszcze na tym swiecie ludzie ktorzy dziela sie z innym SWOJA KASA.

Kazdy rozsadny czlowiek powinien zalozyc, ze bedzie musial cos kupic - a jak dostanie za FREE to bedzie mila niespodzianka.

A czesto jak sie cos dostaje za FREE to wypada tez cos dac - a to juz kosztuje.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panoramiczny :

Add. "PS"

Caly czas twierdzisz, ze jak cos kiedys kupiles, to sie juz nie liczy - OK. to Twoj sposob myslenia, ale nie przekonuj do tego innych.

Po prostu uwielbiam jak kazdy inaczej interpretuje czyjes wypowiedzi. Juz chyba 5 raz napisze, ze pisalem przecie, ze to byly moje koszty zalozenia akwa, a Ty ciagle mi trujesz, ze przekonuje innych, ze za 600zl sobie morskie zaloza. Po prostu smieszne. Napisales, ze mam wymienic wszystkie koszta, wiec wymienilem i napisalem o pompkach grzalkach itd., ze juz je mam od lat, a Ty znow swoje. Jak ktos popatrzy na moj post i ma troche inteligencji to sobie doda koszt calej skaly i tych nieszczesnych pompek. Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Add. 300zl

Tak, sa jeszcze na tym swiecie ludzie ktorzy dziela sie z innym SWOJA KASA."

kolejne smieszne zdanie. A kto sie z kim dzieli? Po prostu zrobi mi HQI DIY i bierze tylko 10% robocizny, a zarnik zalatwi od znajomego, ktory wymienia bardzo czesto zarniki - na poczatek wystarczy.

I przepraszam bardzo, ale ja nigdzie nie widze abym napisal, ze to on mi 300zl da...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GOOOOOOOORĄCO popieram thaliona, oto moja lista zakupów na 63l:

akwarium miałem ale jak ktoś liczy 60zł

RO 270zł + 40zł za podłączenie u hydraulika

2 belki przemysłowe 1x15w miałem ale razem 80zł

belka podwójna 2x18w 45zł

2 phillipsy aqua-relle 18w 50zł

2 narvy oceanbic blue 15w 60zł

sól redsea 47zł 4kg

redsea calcium+3 410ml 41zł

odpieniek z butelek i rurki, 1m rury za 13zł, 2 butle 2l za 4zł oraz kostka 8zł, wężyk i pompkę miałem ale 40zł jak ktoś liczy

testy sery na PH i NO3 65zł jeszcze nie mam na wapń:)

test JBL-a na NO2 8euro z niemiec

pompka aquael circulator 650 40zł

aquaela micro miałem ale jak ktoś ;liczy 30zł

żwir 12zł 2kg

skała 7kg + szczepki gratis od kolegi BartY-ego 240zł

hydrometr sera 35zł spławikowy

miałem grzałkę aquaela 50w ale jak ktoś liczy 35zł razem 1214zł oraz 8 euro, to sporo a kupowałem byle taniej, sól mieszam pompką starą od aquaela fan 2, wszytko praktycznie jest zrobione na minimum tylko skały mogło być mniej, ale to ważny element systemu:)

rodzice to mają fajnie, ja dorabiam za psie pieniądze, tylko ostatnio mi mama zaproponowała 1.50zł dziennie za naukę 1godz na konkurs z polskiego:(:):) a w lipcu chcę zalać baniak 121l z sumpoem dla 1-2 ośmiorniczek błękitnych ze wszelkimi zabezpieczeniami:)


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Adrian @Thalion.

macie racje - mozna jakos tanio zrobic jakies akwa morskie.

Jestem za biedny - albo jak kto woli, mam za duze wydatki i NIE STAC mnie finansowo na TANIE rzeczy i tanie rozwiazania techniczne!!!

Co miesiac musze placic 2500zl za kredyt mieszkaniowy i 500zl za mieszkanie + zarcie + ubranie + samochod + inne wydatki + akwa morskie,

a jakosc (z pewnymi wyjatkami) jest adekwatna do ceny.

Rzeczy drozsze w dluzszej perspektywie sa tansze od rzeczy TANICH.

Kazdy sam wybiera wlasna droge do akwa morskiego.

Jego pieniadze, jego czas i wysilek, jego efekt koncowy.

Sprzet mozna miec

Adrian Piwnicki :

odpieniek z butelek i rurki

mozna zrobic DownDraft`a DIY

mozna kupic fabryczny.

Kwestia kasy i oczekiwan co do efektu koncowego.

I chyba na tym mozemy zakonczyc ten temat dyskusji odnosnie cen zalozenia solniczki.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panoramiczny rowniez sie z Toba zgadzam, ale nasze akwaria to tak jakby 2 inne typy akwariow. Ty jestes juz dorosly itd. i Twoje akwa to jest juz normalne akwa morskie tzn. dlugoterminowe. Moje 84l to taka szkolka, aby sie nauczyc calego fachu i w najblizszej przyszlosci zmienie je na wieksze przezucajac zycie z niego do wiekszego. Jestem swiadomy tego, ze cos moze nie pociagnac wieki, ale teraz jeszcze tym sie nie musze martwic. Jak bede zakladal juz spore morskie to wtedy bede nad tym myslal. Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.