Skocz do zawartości
Jerzy

Rodzaje spoin w klejonym akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie do znawców tematu.

Jaki rodzaj spoiny miedzy szybami macie w swoim akwarium, który jest lepszy ? czy w ogóle jest możliwy wariant B ?

post-7371-0-22954400-1319904409_thumb.gif

Dla wyjaśnienia mych zaawansowanych technik graficznych, kolorem żółtym oznaczyłem spoinę silikonową , a niebieska jest szyba :) , widok z góry

Ja u siebie mam wersje A, z której nie jestem do końca zadowolony i w dodatku z czarnego silikonu, gdyż Pan który wykonywał zbiornik twierdził,że z transparentnym silikonem jest tylko kłopot, gdyż osadzają się pod nim glony i po jakimś czasie i tak wygląda nie ciekawie.

Pozdr, Jerzy


Akwa 140x70x60 OW, SUMP 100x50x40 LR 60kg, obieg NewJet 4500, 2xTunze 6105+2x6095,odpieniacz DIY alaBK200 z Tunze 9420.040, 10x54W w T5, Profilux II, pompy dozujące GHL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w większości dostępnych na rynku akwarium stosuje się wariant A ,ze względu na estetykę(czyszczenie) i dodatkowe zabezpieczenie . (bezbarwny silikon po czasie wygląda bardzo brzydko)Sam kleiłem kilka razy i teraz mam czarnym silikonem , prawdą jest że wychodzi glon i jest to nieciekawy wygląd ale czarny jest estetyczniejszy choć to kwestia gustu


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc jednak. Już myślałem,że źle trafiłem. Z drugiej strony muszę gdzieś na żywo ocenić transparenty silikon po roku działania zbiornika, by w pełni wyrobić sobie zdanie.

Dzięki za odpowiedź.


Akwa 140x70x60 OW, SUMP 100x50x40 LR 60kg, obieg NewJet 4500, 2xTunze 6105+2x6095,odpieniacz DIY alaBK200 z Tunze 9420.040, 10x54W w T5, Profilux II, pompy dozujące GHL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Nie zgodze sie z wami panowie

Mam akwarium klejone bezbarwnym silikonem wlasnie w wersji B, i smialo moge powiedziec ze po 2 latach uzytkowania spoiny wygladaja jak nowe, zero glono :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może być tak że firma firmie nie równa i jeden był i będzie biały a inny z białego zrobi się żółty a nawet siny


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście trzymam stronę Darka, po pierwsze wersja A nadaję sie tylko pod czarny klej, po drugie z czasem wygląda średnio bo i tak to tu to tam sie pozadziera, po trzecie kompletnie nie należy tak kleić transparentnym klejem, a wersja B, cóż, nie wiem kto twierdzi że jakies glony tam wchodzą, zapraszam również na oględziny, dwa lata, spoina jak tydzień po klejeniu, w tej chwili już nie kleję wcale czarnym, tylko transparentnym, bez względu na rodzaj szkła.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Darek i Seb za odpowiedź.

Z tymi glonami to też nie byłem do końca pewien, dlatego pojawiło się to pytanie. Sam mam akwa ponad 500 l,( póki co słodkie,ale prace trwają ), w wersji A z czarnym silikonem i powiem,że po dwóch latach po prostu mi się to nie podoba. Zastanawiałem się tylko czy spoina typu B jest technicznie możliwa i wytrzyma.

Choć akwarium projektowałem już z myślą o morskim, to będę ja chyba wymieniał na nowe o takich samych wymiarach ze względu na stelaż.

Jestem coraz bardziej przekonany,że źle poprzednio trafiłem. Bo spoiny nie te, a szyby podobno Opti, ale też nie jestem do końca przekonany.

Teraz chyba moje kroki skieruje w kierunku Aqua Medic'a, bo pojawiło się tu wiele pozytywnych głosów na temat jakości ich zbiorników. No cóż, tak to jest ,że człowiek źle poinformowany i niedoświadczony dwa razy traci :)

Pozdro Jerzy.


Akwa 140x70x60 OW, SUMP 100x50x40 LR 60kg, obieg NewJet 4500, 2xTunze 6105+2x6095,odpieniacz DIY alaBK200 z Tunze 9420.040, 10x54W w T5, Profilux II, pompy dozujące GHL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoina B to specjalnosc szklarni Aquamedic. ja mam juz drugi baniak klejonyu przez nich, i sumpy, i zbiornik na dolewke i POLECAM. bardoz pieknie to wyglada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jerzy, spoinowanie zbiornika w taki sposób jak A, nie ma kompletnie żadnego wpływu na wytzymalość konstrukcji :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak się domyślam, spoinę typu A jest prościej wykonać, a może jeszcze pozwala zamaskować jakieś niedociągnięcia.


Akwa 140x70x60 OW, SUMP 100x50x40 LR 60kg, obieg NewJet 4500, 2xTunze 6105+2x6095,odpieniacz DIY alaBK200 z Tunze 9420.040, 10x54W w T5, Profilux II, pompy dozujące GHL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem czy prościej, stara szkoła po prostu i tyle, a jeśli chodzi o maskowanie to czarny klej właśnie :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja kostka 50 razy trzy jest w wersji b, jak sie szklarza spytalem czy to wytrzyma to popatrzyl sie na mnie jak na swira:) Lubin ul 1 go maja kostka 50 125 l 80 zloty float z wariantem b. uwazam ze jest rewelacyjnie. Kolega co ma slodkie opti myslal ze u mnie rowniez jest takie szklo , a wiec? Permanentny silikon rozjasnia calosc i daje niezly efekt. Polecam!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.