Skocz do zawartości
rpp

Korona vs ramka

Rekomendowane odpowiedzi

W poprzednim akwa miałem od początku koronę (ok. 15cm powyżej lustra wody).

Teraz też miałem plan zrobienia korony ale jakoś ciężko mi się było do tego zebrać i zaczynam doceniać akwa bez korony :-) (szczególnie jak Córa karmi ryby - dodatkowa korona byłaby dużą przeszkodą a ciągłe zdejmowanie bez sensu).

Do obsady chciałem dokupić jakiegoś wargacza a wiem, że te mają skłonność do wyskakiwania.

Wzdłuż dłuższych boków akwa mam zrobione wzmocnienia (o szer. 6cm) i czy jakbym dorobił coś podobnego wzdłuż krótszych boków czy wystarczy to do ochrony większości skoczków? Czy jednak korona będzie niezbędna?

Czy problem "skakania" dotyczy tylko wargaczy czy też innych ryb - w szczególności błazenków, które też są w planach zakupowych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 cm to niezbyt wysoko, na pewno nie jest to bariera nie do pokonania dla sporej części ryb.

Z relatywnie częstego wyskakiwania znane są m.in. babki, przestraszone błazny też potrafią skoczyć.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kapuhy - te 6cm to chodziło mi o wzmocnienie wzdłużne akwa (poziome a nie pionowe).

Korona na pewno musiałaby mieć przynajmniej 15cm tylko właśnie wolałbym jej uniknąć a dorobić taką poziomą ramkę dookoła baniaka (wchodzącą do środka akwa właśnie po 6cm z każdej strony).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaa, czyli masz na myśli pasek szkła równoległy do powierzchni wody, źle zrozumiałem.

Na forum jest masa baniaków bez korony i pokrywy, musieliby się wypowiedzieć posiadacze.

U siebie zauważyłem, że większość prób wyskoczenia ze zbiornika była spowodowana stresem - gwałtowny ruch przy baniaku, nagłe zgaśnięcie lamp czy przysłonięcie dużej części światła. U babek (i nie tylko) dochodzi zaskoczenie śpiącej ryby przez innego zwierza.

Jeżeli zbiornik będzie stał w spokojnym miejscu, z lekkim nocnym oświetleniem i zrównoważoną obsadą, to jest spora szansa na szczęśliwy żywot menażerii. Ale pewność da tylko pokrywa czy zabezpieczenie drobną siatką, ew. wysoka korona. Nie ma lekko z decyzjami w morszczyźnie :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.