Skocz do zawartości
Michal (suchy)

Hodowanie żywej skały do późniejszego akwa.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam drodzy koledzy oraz koleżanki.

Jest to mój pierwszy post (pomijając przywitanie się). Poważnie zastanawiam się nad założeniem akwarium morskiego. Mam już jedno słodkowodne i chciałbym spróbować sił z "solniczką" :). Za około rok czasu będę zmieniał miejsce zamieszkania, i chciałbym się dobrze przygotować na założenie mojego 120 litrowego akwarium morskiego. Chodzi mi po głowie jedna rzecz, a mianowicie chciałbym założyć tymczasowe akwarium 90 litrów z żywą skałą, piaskiem + jakieś krewetki tak żeby skała ładnie wyrosła i woda się ustabilizowała. Później chciałem przerzucić wszystko do zbiornika docelowego w moim nowym miejscu zamieszkania w Polsce (obecnie mieszkam w UK.). Ułożyłem taki plan ze względu na długi czas rozrostu żywej skały którą chciałem tutaj "wyhodować " i później przewieźć do Polski żeby zaoszczędzić na czasie oraz mieć już te 90 Litrów wody o ustabilizowanych parametrach. Moje pytanie brzmi czy mój plan ma w ogóle jakiś sens, czy jak przywiozę już wyrośniętą skałkę do przyspieszy to cały proces czy nie ma to raczej sensu. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o czas rozwoju życia w akwarium bo wiem że cierpliwość to klucz do sukcesu, ale podejrzewam, że łatwiej mi będzie kupować skałę i inne dodatki tutaj niż w Polsce ze względu na koszty. I ostatnie najważniejsze już chyba pytanie to czy mogę transportować rozwiniętą już żywą skałę przez około 20 godzin bez filtrowania w baniaku z wodą z akwa. Oczywiście jeżeli nie ma to sensu to założę po prostu akwarium jak już będę na miejscu.

Dziękuję za pomoc oraz Pozdrawiam.

Michał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz przez rośnięcie żywej skały?


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba Cię długo w Polsce nie było,

my tu naprawdę sobie radzimy thumbsup.gif

wg. mnie nieporównywalnie więcej będzie Cię kosztować (nie tylko finansowo) przewożenie życia do Polski niż zakup i start od początku na miejscu.

albo wstrzymaj się rok do przyjazdu i przez ten czas doczytaj więcej nt. morszczyzny, ew. zacznij kompletować sprzęt :), albo postaw minirafkę na biurku i posmakuj/poducz się w praktyce przez ten czas.

ps. dojrzewanie to na ogół miesiąc-dwa, więc nie jakoś strasznie długo :)

poza tym jak przez rok będziesz się interesował tematem, to postawisz coś większego niż 120l ;)


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no witam bydgoszczanina:) czyżby miało nas być dwóch za jakiś czas? jest tu na miejscu pewien importer z którym można się dogadać za dobrą cene o kompletnie wszystko... od piachu przez skałe po ryby i inne sprzęty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzeniu jak znasz wlasciciela tej strony to popros go o przyjrzenie sie jej zawartosci :) dla mnie firma z oferta zawierajaca literowki, bledy ortogtaficzne to kiepski partner do rozmowy, a namietne przekrecanie nazw powaznych producentow wola o pomste do nieba :D

Michal z UK przywiez do Polski wylacznie portrety Jej Krolewskiej Mosci, ktore po wizycie w kantorze wymienisz na poczet krolow polskich. Niczego wiecej do morszczyzny stad Ci nie potrzeba by zaczac w Polsce :)

Pozdrawiam

Lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak literówki klują w oczy. ale już mam dobre ceny i to co ja wiem to mi nikt nie zabierze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wszystkim za dobre rady i szybką odpowiedź.

Zrobię więc jak piszecie, uzbieram sprzęt a reszte zakupię na Ojczystej Ziemi :). Dziękuję za "ciepłe" i zachęcające odpowiedzi, bo niestety spotkałem się z sytuacjami na innych forach, że widząc użytkownika z UK nie wszyscy byli mili :).

Pozdrawiam.

Michał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak poprzednicy najlepiej założyć go tutaj (poza tym przez rok litraż Ci urośnie :D )

poza tym jak kupisz żywą skałę na pewno dogadasz się z kimś o wodę z podmianki więc dojrzewanie powinno przebiec jeszcze szybciej

pozdrawiam i powodzenia w przyszłości w zakładaniu większej rafy niż 120 litrów :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Dziękuję za "ciepłe" i zachęcające odpowiedzi, bo niestety spotkałem się z sytuacjami na innych forach, że widząc użytkownika z UK nie wszyscy byli mili .

Też się z tym spotkałem kilka razy na polskich forach. Po prostu nie przyznawaj się, a jak już to mów że nic nie odłożyłeś i jeździsz starym golfem pożyczonym od babci :smoke:

Pozdro :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.