Skocz do zawartości
adams888

zmiana planów: z 96l na 210l. PROŚBA O POMOC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Jak już napisałem w temacie zamierzem spełnic swoje odwieczne marzenie- kawałek rafy w domu. Przesiaduje na forum już od kilku miesiecy i ostatecznie zdecydowałem sie na 132l z czego 36l to panel. Rozważałem już opcje z sumpem ale stwierdzilem ostatecznie, ze jednak panel (chyba, że ktos mnie przekona, ze popełniam wielki, niewybaczalny błąd:p)

Niedługo zaczynam kompletowac sprzet i chciałbym przedstawic (liczac na komentarze) co wymyśliłem:

Akwa- 60x55x40 z czego 60x15x40 to filtr panelowy

oswietlenie- belka 4x24w (2 x 10000k + 2 x aktynika)

odpieniek- miniflotor?

obieg- wystarczy 1200l/h? hydor piko 1200, a moze jakis inny?

cyrkulacja- mysle nad jvp-101 i korala nano evolution 900, bedzie ok?

15kg skały

filtr ro i di juz mam

grzałka- 150w

Jesli chodzi o obsade to standardowo nastawiam sie na kilka rybek, troche miekasow, z czasem cos twardszego, jakies krewetki, krabiki itp.

Prosze o komentarze i sugestie. Mysle, ze w przyszlosci uda mi sie przesiasc na cos wiekszego juz z sumpem, a narazie stac mnie tylko na tyle.

pozdrawiam

PRZESIADUJAC CALYMI DNIAMI NA FORUM NATCHNELO MNIE NA OSTATECZNA ZMIANE PLANOW: Z 96l NA 210!


220l 100x55x40, SUMP 140l, światło 150w hqi+3x39w t5, nj3000, deltec apf 600, dsb + refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może:

akwarium 60x60x45 z czego panel 60x15x45 panel

oświetlenie 6x24W

obieg nj 1200

odpieniacz midiflotor da radę

cyrkulacja 2x jvp choć ja miałem koralie 2x2800 i aquael 2600

pozdrawiam

Mariusz


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może:

akwarium 60x60x45 z czego panel 60x15x45 panel

oświetlenie 6x24W

obieg nj 1200

odpieniacz midiflotor da radę

cyrkulacja 2x jvp choć ja miałem koralie 2x2800 i aquael 2600

pozdrawiam

Mariusz

hehe ja wiem, ze to tak działa, ze jak sie poda jakis wymiar akwa to kazdy bedzie proponowal podbicie stawiki o kolejnych kilka litrów;) 60x55x40 z 15 cm panelem to naprawde wszystko na co moge sobie narazie pozwolic, tak jak napisalem, za jakis czas pewnie przesiade sie na cos wiekszego ale na dzien dzisiejszy to wszystko co da sie ze mnie wycisnac.

Wracajac do sedna:

oswietlenie do proponowanego przeze mnie litrazu bedzie ok? mysle o jakichs tanich, niebieskich ledach z allegro na noc. Dobrym pomyslem jest, aby takowe chodzily cala dobe wspomagajac w ten sposob calodobowy cykl swietlny? nadmieniam, iz chodzilo by mi o podkreslenie niebieskiego koloru niz sama ich moc, bo wiadomo ze jest znikowa.

dlaczego nj 1200? ma podobna wydajnosc a wg. zapewnien producenta pompa hydora pobiera dwukrotnie mniej mocy...

To jak z tym odpienkiem? jednak midi do 132l? o jakiej wydajnosci dobrac pompke powietrza?

Cyrkulacja: 2 x 3000l/h jvp-101 daje łącznie 6000l/h, nie za duzo? Czytałem ze wystarczy 30 x wielkosci akwa...


220l 100x55x40, SUMP 140l, światło 150w hqi+3x39w t5, nj3000, deltec apf 600, dsb + refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale rozmiar który Ci zaproponowałem, o ile masz miejsce na taki nie wpływa na koszty utrzymania baniaka

co do brzęczyka ja miałem serra 550+


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myśle ze 4x24 starczy jak na poczatek pozniej jesli juz bedziesz planowac inna obsade mozesz sobie dołożyć .. co do tych ledow nocnych pozostan przy tym aby chodziły w nocy :)

hydor tez spokojnie starczy tylko chyba jest głosniejszy od nj :)jesli juz wybierac czy mini czy mid wez mid a pompke jakas aquaela , sam u siebie mam jvp 2x3000l i jakos szału nie robią + powrót Tyle ode mnie

Pozdrawiam

bahama


135/70/43

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko kwestia odpieńka i chyba można powoli zamawiac: jesli bym mial wybierac pomiedzy midi a mini to oczywiscie midi bo jest wydajniejszy ale pytanie: czy mini sobie nie poradzi? bo jesli nie, to zamiast inwestowac w midi na kostki i pompke to juz wole Hydor Slim-Skim 250.65. Moze na poczatku kupic mini, a za kilka miesiecy kiedy mieszkancow przybedzie zaiwestowac w jakis naprawde dobry odpieniek...? Kombinuje, bo chcialbym troszke obnizyc koszty kupna sprzetu, bo nie sa niskie.

pozdrawiam


220l 100x55x40, SUMP 140l, światło 150w hqi+3x39w t5, nj3000, deltec apf 600, dsb + refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Hm http://allegro.pl/odpieniacz-bialek-aquael-skimmer-ps-300-i1947854772.html jak nie to jest tu gdzieś post co można samemu zrobić to jak samoróbka to miłej literatury ale warto bo pomysł zrobienia odpieniacza jest całkiem fajnythumbsup.gif.


Szkiełko 110x50x60.Odpieniacz DIY na NJ . Obieg Tunze.Oświetlenie DIY CREE 200 W 5546_5620.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja Ci jeszcze trochę pomieszam, kombinowałem, projektowałem i w końcu znalazłem temat który mnie zainspirował, żadnych kominów, paneli, sumpów na początek - po prostu niezbędny sprzęt, zamaskować go skałką i jazda - zerknij:

http://nano-reef.pl/topic/38535-360l-low-tech/


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio troche zaniechałem temat ale dlatego, że w mojej głowie w koncu dojżała opcja z sumpem i musiałem to troche sobie poukładac.

Obecna koncepcja wyglada nastepujaco:

Akwa wieksze niz zamierzalem: 70x60x50 co da 210l (szerokosc 70cm to wszystko co wywalczylem z zona:))

sump: wystarczy 45l? mialby wymiary 50x30x30

odpieniek: na poczatku dla obnizenia kosztow rozruchu bedzie miniflotor, ale w miare zakupu zwierzat wymienie na cos pozadnego (kwestia 2-3 miesiecy)

Pompa obiegowa: tu jest maly problem bo wydaje mi sie, ze moc pompy zalezna jest od wydajnosci odpieniacza, a najpierw chce miniflotora, a dopiero pozniej na cos powazniejszego to nie bardzo wiem jaka wziac. Rozwazam nj1200 ale wydaje mi sie ze bedzie za slaba... co polecacie?

pompy cyrkulacyjne: 2x JVP-102? nie za malo?

oswietlenie: pierwszy miesiac HQI 150w, zeby ograniczyc wzrost glonow przy dojrzewaniu, pozniej doloze jeszcze 3x24w t5

Planuje na poczatku 20kg skały co da 10% zbiornika, ale tu tez mam dylemat czy jak pozniej doloze jeszcze ok. 5-7kg to czy zbiornik nie zacznie dojzewac na nowo? Sporo osob z forum doklada z czasem skałe, nie ma z tym problemu?

Licze na konstruktywna krytyke i sugestie, pozdrawiam


220l 100x55x40, SUMP 140l, światło 150w hqi+3x39w t5, nj3000, deltec apf 600, dsb + refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.