Skocz do zawartości
szulczas

Moje pierwsze 30 L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przymierzam sie do zalozenie swojego pierwszego akwa. Ze wzgledu na brak wczesniejszego doswiadczenia (pewnie zaraz sie znajda glosy aby nie rzucac sie na morskie) i przeczytaniu "kilku" postow wstepnie padlo na Nano Reef 30L (tu tez moga sie pojawic glosy ze ciezko utrzymac takie male, nic tam sie nie wlozysz itd.)

Jednak chcialbym sprobowac z takim gotowcem i w zwiazku z tym ma kilka pytan (pewnie juz byly na nie odp. ale czasmi cos znalezc na forach nie jest latwo ;)

Generalnie jesli mi sie uda je uruchomic i zacznie cos zyc (cos miekkiego + krewetka) bede zadowolony ;)

1. Jaka sol do tego kupic

2. Ile tej soli - pewnie jest jakis przelicznik kg/l

3. Trzeba zrobic testy - ktory?

4. Ustawiam baniak...wlewam wode (kranowe)...i w tym momencie wsypac sol?

5. Po jakim czasie mozna wlozyc zywa skale?

6. Ile czasu ma chodzic filtr na dobe (w jakich godzina...ewentualnie odstepach czasowych)

7. Ile ma swiecic swiatlo na dobe (w jakich godzina...ewentualnie odstepach czasowych)

8. Wyczytalem ze trzeba robic podmiany wody raz na tydzien lub dwa (tzn. wylac troche starej...wlac nowej - nowa mam przygtowac w osobnym pojemniku?)

Na ta chwile chyba wsio ;)

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pojawią się głosy, żebyś na morskie się nie rzucał, tylko żebyś przestudiował porządnie dział dla nowicjuszy (zwłaszcza przyklejone tematy), bo pytasz o wałkowane do bólu podstawy. Wtedy przyjdzie czas na wyjaśnianie niewyjaśnionego ;)

Miłej lektury :welcome:


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sledzik

jaka kranówe :realmad: tylko po ro di

sory za to ale ja jestem poczatkujacym i nawet jeszcze nie zasolilem wody ale zadalem sobie troche trudu i czytam forum. tobie tez radze bo koledzy nie beda chyba po raz enty odpowiadac na podstawowe pytania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok...jesli chodzi o wode to doczytalem ze musi byc po filtracji RO. Tylko skad mam ja wziasc jesli nie mam (chyba) na ta chwile kogos znajomego co siedzi w temacie. Gdzies chyba wyczytalem ze niektore sklepy sprzedaja gotowa wode?? Jest to dobre rozwiazanie (jesli kupna to to tyko wchodzi w gre wysylka - nie mam u siebie zoologicznego z morskimi rzeczami)

czytam dalej.... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojtam ojtam jako że ja też nowy to ci odpowiem wiec odpowiem na twoje pytania wiec:

1. Jaka sol do tego kupic - najlepiej kuchenna jodowana

2. Ile tej soli - pewnie jest jakis przelicznik kg/l - 1kg na litr

3. Trzeba zrobic testy - ktory? - w aptece ciążowe

4. Ustawiam baniak...wlewam wode (kranowe)...i w tym momencie wsypac sol? - syp i lej wodę woda deszczówka

5. Po jakim czasie mozna wlozyc zywa skale? - ma być już w baniaku jak będziesz lał wodę

6. Ile czasu ma chodzic filtr na dobe (w jakich godzina...ewentualnie odstepach czasowych) - od 6 do 14

7. Ile ma swiecic swiatlo na dobe (w jakich godzina...ewentualnie odstepach czasowych) - 24 h

8. Wyczytalem ze trzeba robic podmiany wody raz na tydzien lub dwa (tzn. wylac troche starej...wlac nowej - nowa mam przygtowac w osobnym pojemniku?) - raz na rok lub wogle

Sorki ale nie mogłem się powstrzymać od nienapisania odpowiedniego komentarza jak dla mnie szczerze albo dobra lektura i to parę X lub X a dobrze albo zmiana hobby bo nawet w baniaku 30 L szkoda mi tych żyjątek których swoimi eksperymentami ubijesz.


Szkiełko 110x50x60.Odpieniacz DIY na NJ . Obieg Tunze.Oświetlenie DIY CREE 200 W 5546_5620.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze Szulczas po prostu zbyt szybko zdecydowal sie na zadawanie pytan. Za tydzien juz to bedzie inaczej wygladalo. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze i tak... czesc odp. juz znalazlem...

Tylko caly czas sie zastanawiam z woda RO... czy lepiej probowac od kogos zalatwic czy lepiej odrazu kupic filtr?? bo i tak pozniej bedzie dalej potrzeby do produkcji wody

czy filtr np.

http://allegro.pl/osmoza-akwarystyczna-ro3-75-lub-100-gpd-najtaniej-i1923214744.html

da rade ?? czy cos innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czasami lub zawsze jak czytam takie posty to mam na myśli forumowe trole...

ilość postów, gość "znikąd" i bezsens zadawanych pytań wszystko wskazuje na trola

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mnie najbardziej rozbrajaja fachowcy....kurw...odp. na pyt sie nie chce ale nabijac pojeb...e posty to juz tak

nie masz ochoty odp. to nie pisz nic...bo pozniej wszystkie fora (o rozniej tematyce) w 40% sa zawalone takimi odpowiedziami i ciezko cos znalezc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze i tak... czesc odp. juz znalazlem...

Tylko caly czas sie zastanawiam z woda RO... czy lepiej probowac od kogos zalatwic czy lepiej odrazu kupic filtr?? bo i tak pozniej bedzie dalej potrzeby do produkcji wody

czy filtr np.

http://allegro.pl/osmoza-akwarystyczna-ro3-75-lub-100-gpd-najtaniej-i1923214744.html

da rade ?? czy cos innego?

To sa same filtry, do tego musisz dokupić membranę i DI

np cos takiego:

http://allegro.pl/filtr-osmoza-akwarystyczna-ro4-z-demineralizator-i1937476305.html

Taniej chyba nie znajdziesz - chyba.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jaka sol do tego kupic- byle jaka Np: Instand Ocean

2. Ile tej soli - pewnie jest jakis przelicznik kg/l: tak, ale musisz miec salimetr lub refraktometr, bo bedzie niedokladnie

3. Trzeba zrobic testy - ktory? : narazie nie

4. Ustawiam baniak...wlewam wode (kranowe)...i w tym momencie wsypac sol? Kranowy nie wlewasz, tylko pieczolowicie przygotowana wode po RO i DI do czysciutkiego pojemnika przeznaczonego dla produktow spozywczych. Wode w akwa podgrzewasz do 25°, wlaczasz pompy i delikatnie, powolutku wsypujesz sol, mieszajac bez przerwy.

5. Po jakim czasie mozna wlozyc zywa skale? Na drugi dzien

6. Ile czasu ma chodzic filtr na dobe (w jakich godzina...ewentualnie odstepach czasowych)Bez przerwy, przy czym filtrow jak w slodkowodnym nie stosujemy

7. Ile ma swiecic swiatlo na dobe (w jakich godzina...ewentualnie odstepach czasowych) Godziny dopasuj do swojego zycia. Docelowo ze 12 godz/dobe)

8. Wyczytalem ze trzeba robic podmiany wody raz na tydzien lub dwa (tzn. wylac troche starej...wlac nowej - nowa mam przygtowac w osobnym pojemniku?) Oczywiscie, poniewaz nie bedziesz mial odpieniacza to z 10% objetosci/tydzien. przygotowujesz ja z wszelkimi szykanami, jak do zalania: podgrzac, napowietrzacz do pojemnika i powoli zasypujesz sola do wymaganego stezenia.

Odparowana wode musisz uzupelniac kilka razy w ciagu dnia, czysciutka woda, znowu po RO/DI. Jak mieszkasz nigdzie, to bedzie Ci ciezko te ilosci wody zamawiac, listonosz nie trafi :lol:. Ktos z okolicy moze by wspomogl, ale tez by musial nigdzie mieszkac, chyba ze podjedziesz.

Ps: wkurzac sie nie musisz :realmad: , tylko czytac, przemyslec i wtedy pytac :welcome::coffee:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No od razu inny temat tu masz filtr w dobrej cenie http://allegro.pl/filtr-osmoza-vontron-akwarystyczna-75-ro-3-usa-i1952718642.html lecz na taki baniaczek fakt poszukał bym kogoś kto ma solniczkę może będzie robił podmiankę?


Szkiełko 110x50x60.Odpieniacz DIY na NJ . Obieg Tunze.Oświetlenie DIY CREE 200 W 5546_5620.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedzi... :) forum wertuje ale jak wiadomo na samym poczatku tych info jest za duzo do ogarniecia ;)

jakis czas temu u mnie otworzyli "oceanarium" ... sprobuje tam uderzyć moze sie dogadam co do wody :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm jedyne co i ja moge doradzic jako świeżak to z niczym sie nie spiesz :) jesli masz teraz kupić cos tanszego lepiej poczekac dozbierac i kupic raz a dobre :) To samo z RO/DI lepiej kupic 100g w razie jak bys kiedys zmienial na wieksze przemysl wszystko na spokojnie poszukaj na targowisku tam znajdziesz sporo fajnych rzeczy po dobrej cenie ..

Pozdrawiam

bahama


135/70/43

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No od razu inny temat tu masz filtr w dobrej cenie http://allegro.pl/filtr-osmoza-vontron-akwarystyczna-75-ro-3-usa-i1952718642.html lecz na taki baniaczek fakt poszukał bym kogoś kto ma solniczkę może będzie robił podmiankę?

Do tego filtra trzeba dokupić jeszcze DI


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytanie nic nie kosztuje a miał byś gotową wodę na odpalenie. Co do osmozy którą ci podałem w linku musiał byś dokupić np: DEMI MB-400. Yarcio podał cały filtr gotowy do pracy w dobrej cenie warto o takim pomyśleć ale jak na razie czytaj i jeszcze raz czytaj bo jak na 1 dzień i od razu z niesamowitego startu posta za dużo byś chciał wiedzieć na raz więc powodzenia i miłego czytania.


Szkiełko 110x50x60.Odpieniacz DIY na NJ . Obieg Tunze.Oświetlenie DIY CREE 200 W 5546_5620.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to z niczym sie nie spiesz :) jesli masz teraz kupić cos tanszego lepiej poczekac dozbierac i kupic raz a dobre

masza na mysli baniak czy osprzet aby ruszyc??

co do baniaka to chcialbym sprobowac narazie na czyms mniejszym (co nie znaczy ze latwiejszym). Jak bedzie pare miekkich + zkaczaco/plywajacego to pokoj troche urozmaici i wystarczy ;)

Moze kiedys jak zalapie bakcyla to sie pomysli... narazie chcialbym z 30L wystartowac.

Oczywiscie ze lepiej jest kupowac lepsze rzeczy poniewaz pozniej nie trzeba co chwila dokupowac..zmieniac itd. Ale z tym to jest zawsze odwieczny problem...TV moze wiekszy...moze LCD...moze LED...samochod...taki...moze dolozyc i taki...itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o żywicę do DI to polecam DEMI MB-20

szulczas - jedna uwaga, uzupełnij swój opis skąd jesteś, dużo to pomoże, a nóż widelec znajdzie się jakiś sąsiad z większym baniaczkiem który poratuje cię wodą do baniaka i szczepkami korali w późniejszym terminie a zwłaszcza nieocenioną wiedzą.

Start może miałeś kiepski, ale to nie oznacza że ma się kiepsko skończyć

Edytowane przez Yarcio (wyświetl historię edycji)

Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mnie najbardziej rozbrajaja fachowcy....kurw...odp. na pyt sie nie chce ale nabijac pojeb...e posty to juz tak

nie masz ochoty odp. to nie pisz nic...bo pozniej wszystkie fora (o rozniej tematyce) w 40% sa zawalone takimi odpowiedziami i ciezko cos znalezc

fachowcy... odpowiadają na pytania...

... zajmowanie się każdym indolentem, który albo nie potrafi czytać albo z lenistwa nie posiadł tej umiejętności jest zgoła zdane na straty... indolent skoro nie wykazał się minimum wysiłku i nie przeczytał podstaw to i nie przeczyta odpowiedzi, które mu są udzielane! fora w 40%... a to dobre! a w ilu procentach są zaśmiecane takimi wpisami jak Twój?

"merytoryczna odpowiedz" może zostać udzielona na "merytoryczne pytanie", pytanie zadane z tzw sensem...

100% odpowiedzi zostało zawarte w poście:

http://nano-reef.pl/topic/10671-co-robic-a-czego-nie-robic-w-akwarium-morskim-%26-8211%3B-praktyka/ i chociażby z elementarnego szacunku do zasad forum i jego uczestników należałoby zajrzeć do działu dla nowicjuszy!

to tyle co do riposty... chociaż uważam, że może zmarnowałem czas pisząc w takim tonie... pewnie w tonie:

- kur... zabierz się do czytania! szybciej by trafiło!

@Stani ci odpowiedział na większość pytań...

uzupełniając lub przedstawiając nieco inne stanowisko chciałem tylko:

1. na początek każda tzw uboga, np ta co wymienił Stani!

2. z praktyki to około 30-40 kilku gram na litr, dla soli IO 40,99 g/l by osiągnąć zasolenie 35 PSU

3. przez dłuższy czas czyli dojrzewanie nic nie trzeba... później z czasem to NO2 i NO3

4. przy pierwszym zalaniu wodą baniaka można mieszać w nim bezpośrednio sol... ale nie wolno wkładać do niego skały aż sól całkowicie się wymiesza...

... reszta nic dodać nic ująć ;)

tylko czy moje pisanie ma jakiś "sens"???

czekamy na więcej pytań bo w końcu kto pyta nie wielbłądzi ;)

no i w razie... jakby co to oczekujemy propozycji kto ma przynieść wiaderka, a kto sól... kto ma włączyć grzałkę i światło, a kto będzie karmił zwierzaki...

bo skoro najlepiej nie czytać a oczekiwać, że ktoś poda gotowe rozwiązania to może i ktoś te rozwiązania zrealizuje... a później pociągnie temat... bo kto by tam się wysilał...

sorry za sarkastyczne czasami "wystąpienia" ale mam taka a nie inna naturę ;) i nie lubię jak ktoś w moim kierunku bluzgi rzuca, nie lubię też leniuchów, którym cały świat powinien zostać podany w łatwostrawnej postaci na tacy prosto pod nos... lubię za to ludzi, którzy pracują i ukazują swoją pracą i chęcią do poznawania świata swoje zalety...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Trudnych pytan cd. ;)

1. Jesli postawie akwa w pomieszczeniu w ktorym niestety zwlaszcza w okresie zimowym jest dosc znaczny skok temp. tzn. w nocy moze spasc do ok. 15st w dzien podskoczyc do 20-21st. to stosujac grzalke np. AQUAEL NEO HEATER 50W da rade utrzymac temp. 25-26st?? Roznica moze wyniesc nawet 10st a to dosc sporo... moze jeszcze mocniejsza kupic zeby miala w razie "w" wieksze pole do popisu ;)

2. Wstepnie nastawilem sie na gotowy zestaw Nano Reef 30l - jednak znalazlem opinie ze np. filtr kaskadowy ktory jest tam w zestawie VERSAMAX FZN-3 tak naprawde to troche wymusza cyrkulacje...znalazlem rowniez opis akwa jednego z forumowiczow ktory ma chyba Koralia Nano Evolution 900 i to zalatwia sprawe. Grzalke i tak musze dokupic osobno wiec moze lepiej kupic akwa osobno (np ze szkla optiwhite) + grzalka + ta cyrkulacja + oswietlenie i wsio :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam na pewno grzałka da rade o ile kupisz z termostatem? taką właśnie masz kupić.Co do baniaka jeśli nie kupujesz gotowego a składasz bynajmniej moja propozycja jest taka abyś złożył większy niż 30L.


Szkiełko 110x50x60.Odpieniacz DIY na NJ . Obieg Tunze.Oświetlenie DIY CREE 200 W 5546_5620.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzalka oczywiscie ze z termostatem

Co dla samego baniaka to myslalem na takim wymiarm: 35x35x35 - 42L ciut wieksze od orygialnego nano reef ale tez nie jakies wielkie zeby zaraz sie pakowac w dodatkowy osprzet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam też zaczynam z akwarystyką morską

Ja odpalam baniak 45L 50x30x30

Koszty jak narazie

Akwarium 50x30x30 45zl

filtr kaskadowy na wkłady z 40zl

jvp 101 38zl

hydrometr 25zl

grzałka z 25zl

pokrywa diy 60zl

oświetlenie 2x24w 438mm T5 220zl

filtr ro+di 170zl

wkłady do filtr purigen chemipure 60zl

sól instantocean 50zl 4kg

całość 750zl

Jeszcze tds 50zl skała 200zl

Całość 1000 zl

Taniej chyba się nie da

Pokrywę można sobie darować

Myślałem że mniejszy będzie koszt uruchomienia akwarium,

ale im dłużej czytałem tym więcej$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.