Skocz do zawartości
kaspy

odpieniacz, pompa obiegowa i cyrkulacja - projekt

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium 110x70x60 = 462 litry, obsada: miękkie, LPS, ukwiał (quadricolor), rurówki, większe ryby: para Premnas biaculeatus (Maroon clownfish), pokolec na glony, max. 1 lub 2 jakieś inne większe, ewentualnie kilka mniejszych ryb. Skały jakieś 60-90kg (bluestone) - podobno jest bardzo lekka, więc kupię ją w 2 partiach żeby zorientować się ile zajmuje.

Odpieniacz:

Vertex Alpha Cone 170

Pompa obiegowa:

Tunze Recirculation pump Silence electronic (1073.050)

Cyrkulaacja:

Tunze Wavebox

2x Hydor Koralia Magnum 7

Jak wam się widzi taki zestaw?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

ja bym zrezygnował z cyrkulacji 2x Hydor Koralia Magnum 7 - zajmują strasznie dużo miejsca :wallbash:

w tej cenie wstawił np 3 szt Tunze :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym zrezygnował z cyrkulacji 2x Hydor Koralia Magnum 7 - zajmują strasznie dużo miejsca :wallbash:

w tej cenie wstawił np 3 szt Tunze :welcome:

Tunze też mi się podobają kształtem (cenowo nie widzę różnicy), ale podobno wydajność jest marna:

http://www.advancedaquarist.com/2011/7/aafeature

Czy ta stopka którą mają Koralie nie zmniejsza przypadkiem szansy na zmielenie ukwiała?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym zrezygnował z cyrkulacji 2x Hydor Koralia Magnum 7 - zajmują strasznie dużo miejsca :wallbash:

w tej cenie wstawił np 3 szt Tunze :welcome:

Widziałem te pompy w akcji i rzeczywiście mogą być nieco za widoczne w takim małym baniaku. Tunze wypuściło nową wersję w tym roku ("wide stream"), chyba zmienię Hydora na Turbelle nanostream 6095.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Widziałem te pompy w akcji i rzeczywiście mogą być nieco za widoczne w takim małym baniaku. Tunze wypuściło nową wersję w tym roku ("wide stream"), chyba zmienię Hydora na Turbelle nanostream 6095.

ja właśnie zamontowałem u siebie 4 szt 6095

http://nano-reef.pl/...a/page__st__260

i jestem zadowolony więc mogę je polecić z czystym sumieniem

małe i zgrabne a dmuchają za......... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie, Odpieniacz super, Pompy cyrkulacyjne po zmianie na Tunze 6095 też super tylko obieg...

Po co ci regulowana pompa o tak małej wydajności?

Nie lepiej kupić wersję o stałym wydatku?


"Ludzie mający charakter postępują właściwie nie dlatego, że myślą, że zmienią przez to świat, lecz dlatego, że nie godzą się na to, by świat ich zmienił.

Moja Mania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze też mi się podobają kształtem (cenowo nie widzę różnicy), ale podobno wydajność jest marna:

http://www.advanceda...011/7/aafeature

Jak Vortech sponsoruje tekst to jak ma byc inaczej :)

Grunt to reklama, a że cena większa niz Tunze i marża również, to żaden sklep Ci nie zaprzeczy że Vortech jest najlepszy :)

"New study published in Advanced Aquarist and sponsored by EcoTech (makers of the Vortech) shows that the sponsor's VorTech beats the competition."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie zamontowałem u siebie 4 szt 6095

http://nano-reef.pl/...a/page__st__260

i jestem zadowolony więc mogę je polecić z czystym sumieniem

małe i zgrabne a dmuchają za......... :)

Fajnie, dzięki za namiar na fotki - na zdjęciach które widziałem nie było widać że mają kratkę na wirniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie, Odpieniacz super, Pompy cyrkulacyjne po zmianie na Tunze 6095 też super tylko obieg...

Po co ci regulowana pompa o tak małej wydajności?

Nie lepiej kupić wersję o stałym wydatku?

Rozmiar pompy dobrałem kierując się przepustowością odpieniacza - z tego co można znaleźć na tym i innych forach wywnioskowałem że nie ma sensu robić cyrkulacji większej niż przepustowość odpieniacza. Wybrałem akurat tę pompę, ze sterowaniem elektronicznym, zasilaną DC, ponieważ widziałem wiele postów o problemach z wahaniami wydajności pomp podłączanych bezpośrednio do sieci (jak na przykład Red Dragony).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Vortech sponsoruje tekst to jak ma byc inaczej :)

Grunt to reklama, a że cena większa niz Tunze i marża również, to żaden sklep Ci nie zaprzeczy że Vortech jest najlepszy :)

"New study published in Advanced Aquarist and sponsored by EcoTech (makers of the Vortech) shows that the sponsor's VorTech beats the competition."

Akurat Hydory wypadły najlepiej w tym porównaniu. Vortecha w ogóle nie rozpatruję (widziałem go w akcji w kilku miejscach na żywo), ponieważ nie ma żadnej regulacji kierunku, ładne fale robi tylko w całkiem pustym zbiorniku, a jego buczenie jest dla mnie nie do zniesienia. Jedyną jego zaletą jest to, że grzejąca się cześć silnika jest poza akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej teraz tez wiemy, ze Koralie sa wydajniejsze od Tunze,Vortech buczy a Red Dragon ma wahania wydajnosci.

Ciezko bedzie cos znalezc.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie, Odpieniacz super, Pompy cyrkulacyjne po zmianie na Tunze 6095 też super tylko obieg...

Po co ci regulowana pompa o tak małej wydajności?

Nie lepiej kupić wersję o stałym wydatku?

Zastanawiam się nad trochę wydajniejszym odpieniaczem, przydała by mi się jakaś pompa która wyciągnie 3000l/h na ponad 1.5 metra. Chciałbym żeby była cicha i można ją było zanurzyć. Czy miałeś jakąś konkretną pompę na myśli? W tym momencie nie mam żadnego pomysłu, w ofercie producentów w okolicach tej wartości zaczyna się dziura która kończy się dopiero przy około 8000l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa którą podałeś na wysokości 1,5m ma ok 1800 l/h wydajności, myślę że nawet New-Jet 4500 będzie wystarczający do twoich zastosowań. Względnie możesz dać Eheim 1262, będzie tylko trochę mocniejsza od tunze ale nadrobi to podnoszeniem.

Pompy tunze silent wcale nie są o wiele bardziej silent od konkurencji.

Vertex Alpha 170 to naprawde wydajny odpieniacz, chociaż różnica w cenie między 170 a 200 nie jest wcale duża a 200'tka ma pompę zasysającą 1500 l/h powietrza, w stosunku do 1000 przy 170'tce.


"Ludzie mający charakter postępują właściwie nie dlatego, że myślą, że zmienią przez to świat, lecz dlatego, że nie godzą się na to, by świat ich zmienił.

Moja Mania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa którą podałeś na wysokości 1,5m ma ok 1800 l/h wydajności, myślę że nawet New-Jet 4500 będzie wystarczający do twoich zastosowań. Względnie możesz dać Eheim 1262, będzie tylko trochę mocniejsza od tunze ale nadrobi to podnoszeniem.

Pompy tunze silent wcale nie są o wiele bardziej silent od konkurencji.

Vertex Alpha 170 to naprawde wydajny odpieniacz, chociaż różnica w cenie między 170 a 200 nie jest wcale duża a 200'tka ma pompę zasysającą 1500 l/h powietrza, w stosunku do 1000 przy 170'tce.

Po dokładnie lekturze wątku na Reefcentral, Vertexa chyba sobie jednak odpuszczę. Jednym ludziom działa dobrze, innym doskonale, a innym wcale. Wgląda na to że nie udało im się dopracować tej konstrukcji do poziomu który odpowiadałby cenie. Podobno pieni jak szalony, ale co z tego jeśli jednego dnia piana się przelewa, a drugiego jej nie ma. Zastanawiam się jaki udział w projekcie ma Royal Exclusiv, ale skoro wypuścili swoją własną serię stożków to widocznie za projekt Vertexa nie biorą pełnej odpowiedzialności, jak to jest czasem przedstawiane. Myślałem o kupnie Bubble King Double Cone 200, bo 180 wydaje się być na styk. Według tego co znalazłem, przerabia jakieś 3000l wody na godzinę, dlatego warto by było chyba kupić mocniejszą pompę niż ta Tunze (w ich ofercie nie ma takiej jak by mi pasowała).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po uwzględnieniu wszystkich porad i postudiowaniu tego i innych forów, aktualna plan wygląda następująco:

Bubble King Supermarine 200

Red Dragon Mini 3500 (jako obieg)

Tunze Wavebox

2x Tunze Nanostream 6095 wide

Co do odpieniacza, to wydaje mi się trochę spory, ale mam wrażenie że daje spore możliwości regulacji, co do typu to nie chcę wywoływać dyskusji, mam nadzieję że ten model nie powinien wywoływać kontrowersji.

Pompa obiegowa wydaje mi się rozsądnym kompromisem, nie powinna zbyt grzać wody, ale powinna zapewnić odpowiedni przepływ przez sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompę RD bym dał mocniejszą, mam 3500 mini i szału nie ma, a szybszy obieg to nie wada tylko zaleta.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.