Skocz do zawartości
trike3

Zakładam 160 litrów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Minęło ponad pół roku od założenia ReefMaxa i postanowiłem zmienić akwarium na większe.

Trafiło się na forum akwarium o wymiarach 100 x 40 x 40 z kominem zewnętrznym (max jakie zmieszczę w pokoju).

Będę miał kilka pytań co do w/w:

1. Z czego proponujecie zrobić szafkę (kątownik + MDF, czy tylko MDF)

2. Planuję oświetlenie led 80 Watt ( na początek, z możliwością rozbudowy)

3. Ile litrów powinien mieć sump??

4. jakie pompki będą wymagane do obiegu wody i pompka "główna"

5. Będę robił sam odpieniacz, czy ktoś może podpwoiedzieć jakąś strone, albo jakieś sprawdzone urządzenie na którym mógłbym się wzorować ??

6. Planuję akwarium otwarte, czy będzie z tym jakiś problem ??

To na początek :), pewnie jeszcze padnie setka pytań.

Pozdrawiam Marcin

P.S. A tak na przyszłość jak przenieść życie z ReefMaxa do nowego ??


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to najpierw

jeśli jeszcze nie kupiłeś to pomyśl nad rozmiarem 80x50x40h

1. pod 160L sam MDF wystarczy

2. :)

3. Jak najwięcej, zaplanuj miejsce na pojemnik do dolewki/podmiany (fajna sprawa)

4. główna NJ1700 powinna pociągnąć ale to będzie zależało też od odpieniacza

5. też próbowałem sam robić i chyba gra nie warta świeczki ale pamiętaj dobra pompa to podstawa :)

6. większość osób ma otwarte, jedynie możesz zaplanować koronę przed "skocznymi" rybkami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Nie było możliwości zastosowac innego wymiaru maksymalnie mogę sobie pozwolić na 40.

Myślisz ze 80 Watt na początek wystarczy ??

Co do Sumpa to nie mam pomysłu :(

Z odpieniaczem tak jak z lampą lubię wyzwania :) więc napewno spróbuję :)

Co do korony cholera nie podobało mi śie to nigdy ale jak będzie trzeba to coś wymyślę. :(

Pozdrawiam Marcin


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Raczej troche za oszczednie. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa może być, ale Ledy to bym dał tak ze 120 W.

Odnośnie Sumpa poleciłbym ci jeden z Forumowych.

Co do Odpieniacza to Rury możesz kupić na allegro na wymiar.

Wysłałem ci info na GG


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde i właśnie tutaj się zastanawiam, romawiałem z kolegą z sąsiedniego forum, zajmującym się lampami Led i ma podobne zdanie.

Jezeli zakładamy 1 watt na litr przy świetlówce T5, to nie możemy zrobić takiego samego założenia przy ledach, bo to zupełnie inny strumień światła.

Po pierwsze przestaje to być opłacalne, po drugie światlo ledowe jest kierunkowe i 100 % trafia na lustro wody, a przy śwetlówkach część.

Generalnie spróbuję z 80 watt, bo już słyszałem kilka razy, że korale popalić też można.

Pozdrawiam Marcin


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedyne co moge dodac u siebie w 160 l mam 6x24 i juz mysle czy nie dokladac.. to zalezy tylko od Ciebie ile dasz sam zobaczysz czy bedzie za mało

Pozdrawiam

bahama


135/70/43

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie spróbuję z 80 watt, bo już słyszałem kilka razy, że korale popalić też można.

pamiętaj że jak dasz 120W to zawsze możesz je skręcić na mniejszą moc i będzie jak 80W

niestety w drugą stronę już nie pójdzie :thumbup:

ew. zaprojektuj tak lampę że te 40W dołożysz "w kilka minut" i bez zbędnych kosztów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
po drugie światlo ledowe jest kierunkowe i 100 % trafia na lustro wody

Kompletna bzdura. Kąt świecenia Cree w stożku efektywnym to ponad 90 stopni, a dla pełnego widma nawet 160. Jedyne światło kierunkowe to światło lasera. Jeśli dasz na każdą diodę soczewkę 30 stopni, to wtedy mogę się zgodzić, że światło w całości trafi do akwa. Mam lampę LED i widzę, ile ląduje na ścianach. W przypadku T5 odpowiedni odbłyśnik również sprawia, że światło "trafia" do akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i moze juz w koncu zapomnimy o optymistycznym przeliczniku, 2 W HQI lub T5 mozna zastapic 0,5 W LED.

Coraz czesciej takich chetnych, nad 160 l akwarium wieszajacych 80 W LED. Jasne, pod lampa bedzie jasno, ale to sie ma nijak do oswietlenia np: 4 x 39 W T5 na osobnych, dobrych odblysnikach. To piwnica. :welcome: Gdy sie lampe tak podniesie, zeby w podobnym stopniu oswietlila cale akwarium, to ledwo miekkie przezyja.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki ,ja też zakładam 500l ,ale ja czytam i czytam i czytam i czytam ,a tematów zakładam 160l multum tematów ,prosze troche poczytać ,a nie na gotowca , można też wejść na nasze akwaria na forum i troche poczytać :wallbash:


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i moze juz w koncu zapomnimy o optymistycznym przeliczniku, 2 W HQI lub T5  mozna zastapic 0,5 W LED. 

Coraz czesciej takich chetnych, nad 160 l akwarium wieszajacych 80 W LED. Jasne, pod lampa bedzie jasno, ale to sie ma nijak do oswietlenia np: 4 x 39 W T5 na osobnych, dobrych odblysnikach. To piwnica.  :welcome: Gdy sie lampe tak podniesie, zeby w podobnym stopniu oswietlila cale akwarium, to ledwo miekkie przezyja.

eee

@Stani teraz to lekko przesadziłeś... @trike3 przesadził w jedną stronę a ty w drugą ;)

pod tym oświetleniem miękkie będą rosły, może nawet nie tylko miękkie... co do jasności pod lampą może to byc ciekawy efekt i można go wykorzystać! i nie od razu należy pisać że to wada tego rozwiązania! co do 80W w ledach ja bym spróbował jednak z własnego doświadczenia dorzuciłbym T5!

pod sama lampą można na górze by spróbować jakiegoś SPSa względnie LPSa a w świetle jarzeniówek (czyli w ciemniejszych obszarach akwa zrobić rzut miękasów!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey, Kubek,

chyba nie przesadzilem  :welcome:

Pod stozkiem swiatla, beda rosly sps-y, to jasne, ale postaw je 30 cm z boku... Beda wegetowaly. 

80 W LED na 160 l akwarium to jest nic w porownaniu do 4 x T5 39 W, poza oszczednoscia pradu. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey, Kubek,

chyba nie przesadzilem  :welcome:

Pod stozkiem swiatla, beda rosly sps-y, to jasne, ale postaw je 30 cm z boku... Beda wegetowaly. 

80 W LED na 160 l akwarium to jest nic w porównaniu do 4 x T5 39 W, poza oszczednościa pradu. :welcome:

ale spoko chodziło mi o to sformułowanie o miękasach! teraz w pełni się zgadzam!

i dlatego proponuję dołożyć świetlówki np do tych ledów...

Twoja propozycja jest chyba optymalna oczywiście patrząc na ilość światła!

co do oszczędności to już wielokrotnie się o tym pisało, sam też kładłem na to nacisk... co z tego, że będzie 80W w świetle, które nie wytwarza ciepła jak będize 150-200W w grzałce, która będzie zapier... cały czas! tak było u mnie teraz mam znów pomieszane LED i świetlówki i zamieniłem 150W grzałki na 48W świetlówek ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:thumbup:

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mimo wszystko spróbuję zrobić tak jak mówię i nie do końca zgadzam się z Waszymi opiniami w tej kwestii.

Tak samo dostawałem opr, jak zakładałem nad Holendrem Xenony od samochodu, też wtedy widma się nie zgadzały (tylko rośliny widać nie czytały tamtego forum), oczywiście zakupię gotowe moduły od kolegi z sąsiedniego forum z możliwością rozbudowy, a w lampie od razu zrobię sobie miejsce na dwie T5. Nie wierzę w to, iż strumień światła w T5 ma taką samą siłę jak w ledach i tyle, ale trzeba spróbować :). Oczywiście moje 100 % to gruba pomyłka miałem raczej na myśli kwestie kierunkowośći światła ledowego. Choćby nie wiem jakie użyć odbłyśniki część światła zostanie odbita i uderzy w żródło, a nie do akwarium. Z soczewkami można kombinować, a nie po to zakładam ledy żeby tylko były, a chciałbym uzyskać niższy rachunek za prąd :).

Mam pytanie w sprawie Sumpa

Podpowiedzcie proszę jakie wymiary sumpa i litraż będzie optymalny. Szafka dopiero będzie robiona więc mogę ją również dostosować pod Sumpa


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Ja mam sumpa 60x30x30 z 3 komorami

A odnośnie światła 3x39W i 54W w ledach

W ledach nie chodzi o oszczędność prądu tylko o to że nie musisz co 6 miesięcy rur wymieniać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będziesz tak miły i wrzucisz fotkę jak to wygląda u Ciebie ??

Pozdrawiam Marcin


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

proszę

i nie pytaj jak tam sumpa wsadziłem :whistle:

post-10982-0-12409700-1322822010_thumb.jpg

post-10982-0-05488400-1322822017_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chciałbym uzyskać niższy rachunek za prąd :)

No, to akurat jest prawie pewne, że nie uzyskasz. Co zyskasz na LED, stracisz na częściej chodzącym ogrzewaniu. Bardziej może przemawiać oszczędność na wymianie świetlówek, tu będzie, owszem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

sump spokojnie przyjmie wodę po wyłączeniu prądu a i tak pierwszą komorę mam za wysoko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mimo wszystko spróbuję zrobić tak jak mówię i nie do końca zgadzam się z Waszymi opiniami w tej kwestii.

Tak samo dostawałem opr, jak zakładałem nad Holendrem Xenony od samochodu, też wtedy widma się nie zgadzały (tylko rośliny widać nie czytały tamtego forum), oczywiście zakupię gotowe moduły od kolegi z sąsiedniego forum z możliwością rozbudowy, a w lampie od razu zrobię sobie miejsce na dwie T5. Nie wierzę w to, iż strumień światła w T5 ma taką samą siłę jak w ledach i tyle, ale trzeba spróbować :). Oczywiście moje 100 % to gruba pomyłka miałem raczej na myśli kwestie kierunkowośći światła ledowego. Choćby nie wiem jakie użyć odbłyśniki część światła zostanie odbita i uderzy w żródło, a nie do akwarium. Z soczewkami można kombinować, a nie po to zakładam ledy żeby tylko były, a chciałbym uzyskać niższy rachunek za prąd :).

Mam pytanie w sprawie Sumpa

Podpowiedzcie proszę jakie wymiary sumpa i litraż będzie optymalny. Szafka dopiero będzie robiona więc mogę ją również dostosować pod Sumpa

kolego przeczytaj mojego posta... dot. oszczędności prądu przy ledach! bardzo cię proszę! bo nie chce mi się jeszcze raz pisać...

T5 plus ledy na początku... grzałka nie działa prawie w ogóle...

ledy bez T5 grzałka popierdziela... praktycznie non stop zurzycie prądu 260W (mniej w świetle za to 150W w grzałce...)

obecnie ledy i T5 i na wyświetlaczu pokazuje się znów (90W +54W) jako całość zużycia prądu!!!! i 150W generowanych przez grzałkę od 2 tyg. nie widziałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki ,ja też zakładam 500l ,ale ja czytam i czytam i czytam i czytam ,a tematów zakładam 160l multum tematów ,prosze troche poczytać ,a nie na gotowca , można też wejść na nasze akwaria na forum i troche poczytać :wallbash:

Prawda + dla Marka75 :thumbup:

tez czytam i probuje sam wszystoko poskladac,a jak bedzie tak daleko napisze i mysle ze sie dowiem co zmienic,co przerobic a co dodac.

pozdrawiam

opcja szukam nie gryzie


Akwarium wystartowalo

120x60x50 + sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda + dla Marka75 :thumbup:

tez czytam i probuje sam wszystoko poskladac,a jak bedzie tak daleko napisze i mysle ze sie dowiem co zmienic,co przerobic a co dodac.

pozdrawiam

opcja szukam nie gryzie

Andrzej79 widze że podobny litraż zakładasz ,powodzenia w wertowniu stron na forum :book:


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak tam postępy w zakładaniu akwarium ?


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.