Skocz do zawartości
Kyzak

Początkujący 43L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Więc tak... na wstępie napiszę że forum czytam już chyba 2 lata, czytam czytam... i chyba już licznik wiedzy się okręcił dookoła :) Dodam jeszcze że istnieje osobny wątek kolegi @szulczas-a - nie chcę opisywać swojego akwarium tam, bo się wszystko zmiesza itd.

Więc moje pytania i wątpliwości w punktach:

1. Akwarium - miało być 25L, będzie 43L 45x30x32h. Większe to już są koszty, które bym udźwignął, lecz mam jeszcze kilka innych nie tanich hobby...

2. Oświetlenie - myślałem, liczyłem i zrobiłem... lampkę opartą o paski LED 300, 4,8 W/metr, 1,5 metra zimny biały, 1,5 metra niebieski. Przeznaczeniem miało być 25L, lecz dziś zobaczyłem 43L i nie wiem dlaczego go nie kupiłem :wallbash: Tak więc dołożę 1m biały, 1m niebieski. W chwili obecnej lampka jest za jasna na ludzkie oczy. Same białe diody świecą mocniej niż 11W kompakt 865, oświetla cały ogródek tudzież pokój w stopniu wystarczającym do czytania. Mam zdjęcia, lecz lampka jeszcze nie skończona, brakuje obudowy.

TERAZ pytania

3. Filtracja/ cyrkulacja - FZN-2 -bo mam +???? Koralia nano czy JVP-101?. Niby JVP- za mocna, za duża. Chyba wezmę koralię.

4. Odpieniacz - są 3 opcje - DIY, Aquael, Mini flotor. Wszystko w oparciu o napowietrzacz -tylko jaki jest cichy i polecacie? Czy piana z odpieniacza śmierdzi? Pytam, bo chcę akwarium postawić prawie przy kuchennym stole.

5. Żywa skała - ile kg aby się zmieściło i nie było ścisku, bo wg objętości to 5-6kg. Tak więc 5 czy 6 kg?

6. Sól - Instant Ocean opakowanie na 120L.

7. Żywy piasek - Jest konieczny od początku, czy można później (za miesiąc, za dwa) dosypać? Ile na taki litraż 4,5kg czy 9 kg?

8. Ogrzewanie - 50W z termostatem

9. Osprzęt dodatkowy - hydrometr, termometr, wiaderka...

10. CO JESZCZE muszę zakupić, czego zapomniałem? Po zalaniu przez 2 mies. testy niepotrzebne. Życia nie ma - pokarmu nie uwzględniłem. Nie chciałbym się bawić w węgle, absorbery, "szmery bajery", ale jeśli będzie to konieczne to po dojrzewaniu tak?

11. CO po okresie dojrzewania? Do tego dojdziemy później

Myślę że przedstawiłem sprawę w miarę jasno hehe :)


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba słabo czytałeś forum :)

Zapomniałeś o filtrze do wody RO+Di

jak już,to rozmiar 60x30x30

oświetlenie ja bym dał belkę hagen glo t5 2x24W

absorbery potrzebujesz od początku

sól bym dał bardziej bogatą bo w balinga raczej nie będziesz się bawił

odpieniacz może być,choć za wysoki na takie akwarium musisz przyciąć


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4. mysle, ze kazde takie malenstwo jest ciche, zreszta to zalezy od napowietrzacza. Piana nie smierdzi, ale to co w kubku sie zbierze, juz potrafi. Jak bedziesz czesciej niz 1 x w tygodniu czyscil to da sie przy tym jesc sniadanko.

5. fajnie by bylo znalezc jeden powyginany kawalek 5-cio kilowy

ten nizej to ceramika, ale z zywej skaly tez mozna cos takiego zbudowac...

fvyiF.jpg

7. piach mozesz a nawet lepiej jest wsypac pozniej. 4,5 kg wystarcza

10. jak zwykle polecam na drugi dzien po zalaniu adsorber Si

11. dojdziemy :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Oświetlenie - myślałem, liczyłem i zrobiłem... lampkę opartą o paski LED 300, 4,8 W/metr, 1,5 metra zimny biały, 1,5 metra niebieski. Przeznaczeniem miało być 25L, lecz dziś zobaczyłem 43L i nie wiem dlaczego go nie kupiłem :wallbash: Tak więc dołożę 1m biały, 1m niebieski. W chwili obecnej lampka jest za jasna na ludzkie oczy. Same białe diody świecą mocniej niż 11W kompakt 865, oświetla cały ogródek tudzież pokój w stopniu wystarczającym do czytania. Mam zdjęcia, lecz lampka jeszcze nie skończona, brakuje obudowy.

To oświetlenie poza tym, że świeci, nie nadaje się do morskiego akwarium. Paski LED z diodami SMD maja niewłaściwe spektrum i za małą wydajność. Zimny biały jest o jakieś 2000k za ciepły a niebieski nie leżał nawet obok diód o długości fali 440nm. Będziesz miał za jakiś czas istne glonowisko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba słabo czytałeś forum :)

Zapomniałeś o filtrze do wody RO+Di

jak już,to rozmiar 60x30x30

oświetlenie ja bym dał belkę hagen glo t5 2x24W

absorbery potrzebujesz od początku

sól bym dał bardziej bogatą bo w balinga raczej nie będziesz się bawił

odpieniacz może być,choć za wysoki na takie akwarium musisz przyciąć

Fakt zapomniałem, lecz mam RO działające od 3 lat, dokupię DI i miernik TDS.

Akwarium mam podobne bo 60x30x35H tylko że zalane itd. roślinki. Za dużo do niego dokupiłem w ostatnim miesiącu akcesori czyli filtr kubełkowy, butla CO2, oświetlenie 2x24W, ażeby wywalić to co jest w środku.

Więc chyba zrobię tak:

Wrócę do belki hagen GLO nad słodkowodne, bo jest 1x24W, 2x24 China Lighting sobie wezmę nad morskie, dokupiłbym 1 sztukę aktyniki.

Ale ale ale...

Tylko dochodzi zrobienie szafki, bo nie mam podobnej wolnej, a na 43 L miałbym 4 miejsca gdzie by to mogło stać. Choć to tylko 15 cm dłuższe akwarium.

Koszty się podwajają, ale zmieści się tania JVP-101 :) Chciałbym jednak mimo wszystko pozostać przy tych LEDowych paskach, bo za 1 szt aktyniki miałbym 3 metry taśmy o mocy 14,4W. Na świetlówki da się patrzyć nawet wprost, na te paski nie da się, nawet pod kątem.

@Radek Ch

Więc co do diod to tak jak wyżej napisałem, będę w domu to wstawię zdjęcia jak to świeci. Na "oko" biały jest zimniejszy niż świetlówka 865, cieplejszy niż 10.000K niebieski w słodkowodnym jest szarawy. Czytałem o amerykanach, gdzie stosują świetlówki 6500K, lecz w stosunku 1:3 z niebieskim. Poszukaj akwarium pt. "Akademicki Pikuś" na naszym forum a także zobacz tutaj:

http://podforak.rzeszow.pl/printview.php?t=6888&start=0&sid=b09e35ae6e1ff41499850ffd90fa972c

Dwa cytaty:

"Mogę napisać krótkie podsumowanie 5 miesięcznego używania oświetlenia LED. Otóż póki parametry mi się trzymały wporząsiu - korale miały przyrosty ok 5-6mm na miesiąc - potem po drobnych problemach z parametrami odpuściły sobie przyrosty. Teraz znów zaczęły.

Światło z LEDów jest miłe dla oka - nie jest za niebiesko ani zbyt biało. Może to dlatego, że jest jednych w stosunku do drugich 1:1. Może jakby dał więcej niebieskich...

LEDy się nie grzeją. Temperatura w akwarium w dzień w porównaniu do nocy różnica 0,5 stopnia czyli prawie nic. Wentylatory w takim razie wyłączone.

Widać na razie same plusy...może i tak, ale niestety na razie męczy mnie jedno - wybarwienie korali. Nie wiem, czy to przez złą dietę czy właśnie przez światło nie mają takich ostrych kolorów...jest jeszcze 3 miesiące testowania - może dojdę do tych cukierkowych kolorów"

"2. Najtańsze i LEDy nie nadają się do oświetlania akwarium morskiego

NIEPRAWDA

U mnie działało i nawet acropory rosły. Światła było 12W na 30 litrów. Fakt, że trochę mało i korale lekko od dołu blakły, ale ogólnie jestem zadowolony z eksperymentu. Jednak kosztowo wychodzi tak samo jak świetlówki. Przewaga? Mniej się grzeją i łatwiej dopasować do wymiarów akwarium. Najlepszy wg mnie setup doboru barw to: 2:1:1 wg proporcji niebieskie/białe/czerwone"


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na kazdym forum mozna znalezc cos, co pasuje do moich przekonan...

Kyzak, Radek i Marbecz, naprawde maja juz troche doswiadczenia i nie napisali tego o paskach tak dla jaj. :welcome: Wolisz sluchac przedszkolakow ? To Twoje decyzja, tylko warto chwile pomyslec, czy nie wystarczy innych problemow w czasie prowadzenia kwarium.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani jeżeli kogoś nie znam - nie obrażam. Ja Cię od przedszkolaków nie wyzywam.

Poza tym napisałem to, co zaobserwowałem podczas posiadania akwarium na paskach LED - nic więcej. Nie mam interesu w tym, by chwalić paski - nie jestem ich dystrybutorem ani producentem.

Pozdrawiam


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

Po wszystkich za i przeciw postanowiłem że postawię min 60x30x30. Właśnie wyjeżdżam do Poznania do AquaEl-a ZOO i nie wiem z czym przyjadę - 60x30x30 czy reefmax :) Ale mam jedno pytanie, na które (sory ale nie mam czasu szukać bo już wyjeżdżam) - Czy żywa skała może przeleżeć jedną/dwie doby w worku foliowym, foli stretch, czy nic jej się nie stanie jak będzie tylko wilgotna?Powiedzmy że kupię szkło, zaleję, osolę a na drugi, trzeci dzień skała do środka. Z góry dzięki za odpowiedź

Pozdrawiam!


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba lepiej, gdybys ja przetrzymal w niezbyt zimnym miejscu, ale nie w worku foliowym lecz jedynie opatulona zamoczonymi w wodzie morskiej gazetami. Moze masz taki duzy pojemnik styropianowy i tam ja opatulona wlozysz ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Akwarium - miało być 25L, będzie 43L 45x30x32h. Większe to już są koszty, które bym udźwignął, lecz mam jeszcze kilka innych nie tanich hobby...

2. Oświetlenie - myślałem, liczyłem i zrobiłem... lampkę opartą o paski LED 300, 4,8 W/metr, 1,5 metra zimny biały, 1,5 metra niebieski. Przeznaczeniem miało być 25L, lecz dziś zobaczyłem 43L i nie wiem dlaczego go nie kupiłem :wallbash: Tak więc dołożę 1m biały, 1m niebieski. W chwili obecnej lampka jest za jasna na ludzkie oczy. Same białe diody świecą mocniej niż 11W kompakt 865, oświetla cały ogródek tudzież pokój w stopniu wystarczającym do czytania. Mam zdjęcia, lecz lampka jeszcze nie skończona, brakuje obudowy.

TERAZ pytania

3. Filtracja/ cyrkulacja - FZN-2 -bo mam +???? Koralia nano czy JVP-101?. Niby JVP- za mocna, za duża. Chyba wezmę koralię.

4. Odpieniacz - są 3 opcje - DIY, Aquael, Mini flotor. Wszystko w oparciu o napowietrzacz -tylko jaki jest cichy i polecacie? Czy piana z odpieniacza śmierdzi? Pytam, bo chcę akwarium postawić prawie przy kuchennym stole.

5. Żywa skała - ile kg aby się zmieściło i nie było ścisku, bo wg objętości to 5-6kg. Tak więc 5 czy 6 kg?

6. Sól - Instant Ocean opakowanie na 120L.

7. Żywy piasek - Jest konieczny od początku, czy można później (za miesiąc, za dwa) dosypać? Ile na taki litraż 4,5kg czy 9 kg?

8. Ogrzewanie - 50W z termostatem

9. Osprzęt dodatkowy - hydrometr, termometr, wiaderka...

10. CO JESZCZE muszę zakupić, czego zapomniałem? Po zalaniu przez 2 mies. testy niepotrzebne. Życia nie ma - pokarmu nie uwzględniłem. Nie chciałbym się bawić w węgle, absorbery, "szmery bajery", ale jeśli będzie to konieczne to po dojrzewaniu tak?

11. CO po okresie dojrzewania? Do tego dojdziemy później

2. lampa na pustym akwa zawsze świeci mocniej, w wodzie się "rozejdzie"

3. polecam kaskade aqua clear sam taka mam w 45l

4.ja mam bez i jest ok

5. twoje pytanie jest bez sensu bo nie wymierzysz równo ani 5 ani 6

6.sól reef crystals, dla mnie nawet lepsza od preisa

7.lepiej 4,5kg

oprócz tego purigen, phosguard, bakterie itp

ja tak mam w akwa i w zasadzie śmiga więc pisze z własnego doświadczenia

pozdro


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi!

Więc tak byłem wczoraj w tyn Aquael-u, i powiem że Reefmax nie spodobał mi się, - taka szara myszka, myślałem że jest intensywnie czarny. Cenowo liczyłem wcześniej Reefmax, sól, cyrkulator itp. wyszło ok 2300 zł - za dużo. Chciałbym się zmieścić w 1500zł. Jedyne co mnie urzekło to światło aktyniki z Deco-Lighta. Nigdy nie widziałem jak świecą takie świetlówki, ale powiem od razu że są bardziej niebieskie niż diody. Cóż... LED-y oświetlą choinkę na dworze... albo kiedyś tam filtr glonowy.

Harmonogram prac mam taki:

1. Kupić akwarium do poniedziałku,

2. We poniedziałek zamawiam filtry do osmozy, bo mi tak akurat przypada wymiana, dodatkowo DI TDS,

3. We wtorek zamawiam skałę i inne słone duperele :). Montuję RO z DI i napuszczam wodę,

4. W środę solę,

5. W czwartek wkładam żywą skałę,

6. W piątek - piję :)

Pytanie nr 12

Czy myśleć nad szybą nakrywową, mają na uwadze skaczące krewetki, ryby?


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znasz kogoś kto ma akwarium ,fajnie by było gdybyś miał wodę z działającego zbiornika

pozdrawiam


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znasz kogoś kto ma akwarium ,fajnie by było gdybyś miał wodę z działającego zbiornika

pozdrawiam

Niestety nie.

Moze masz taki duzy pojemnik styropianowy i tam ja opatulona wlozysz ?

Mam aż dwa.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dziś poniedziałek, zaraz jadę na poszukiwana akwarium, miało być "do" poniedziałku, lecz za mocno się zaczytałem hehe :)

Zamówiłem wczoraj DI, prefiltry do RO i TDS, jutro powinny przyjść.

Obszukałem chyba wszystkie internetowe sklepy z morszczyzną, i jestem na 90% pewny co kupić jednak prosiłbym o końcową weryfikację:

1. Akwarium - 60x30x30h lub 35h lub 40h

2. Oświetlenie - Lampa 2x24W T5. Świetlówka jedna 10.000K, drugą dokupię ATI Blue Plus

3. Filtracja/ cyrkulacja - FZN-2 -bo mam + Koralia nano- FZN ma zaledwie 800L/H oczywiście na papierze.

4. Odpieniacz - są 3 opcje - DIY, na razie przez tydzień nie będzie, bo trzeba go zrobić oczywiście

5. Żywa skała - ~7 kg

6. Sól - ReeF Crystals 4kg. Myślałem nad opcją 2 kg Instant Ocean na zalanie, później 2kg Reef Crystals do eksploatacji.

7. Żywy piasek - 4,5 kg- nie lubię grubej warstwy

8. Ogrzewanie - 50W z termostatem Elite Hagen

9. Osprzęt dodatkowy -

hydrometr Aqua-Medic,

termometr- jakiś tam żółty

bakterie - Pro-Bio (cały czas szukam kogoś z okolicy)

purigen - Seachem 100 ml - nie zamówiłem

absorber krzemianów, fosforanów - na razie nie przewiduję, dodatkowo nie przewiduję wielu ryb i szeroko pojętego życia. Powoli, pomału, i tak jak sobie coś upatrzę to pewnie 200 km ode mnie, mrozy idą - nikt nie wyśle.

JAK CZEGOŚ zapomniałem to proszę o przypomnienie

Pozdrawiam!

P.S. Ogólnie to mógłbym odpalić wszystko 2 tygodnie wcześniej, gdyby we wszystkich poradnikach na wstępie nie było napisane: potrzebujesz, akwarium, światło, RO+DI, sól, skałę itp. itd. Bo człowiek myśli aby zrobić wszystko jak najtaniej, wykorzystać to co ma. A powinno na początku być napisane coś w stylu reklamy Old Spice-a: Zobacz na cenę korala, teraz na cenę świetlówki, znowu na korala, i na świetlówkę - jeden koral= 2 świetlówki, tak więc lepiej na sprzęcie nie oszczędzać, bo życie jest droższe. Normalnie nie wiedziałem wcześniej że te stwory tyle kosztują i tak tanio kombinowałem. A gdyby wszystko padło to ładne siano w plecy. Wiadomo że po znajomościach jakąś szczepkę od kolegi da się przemycić omijając kasę fiskalną :)


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam już RO DI TDS, to co w powyższym poście zamówione, może przyjedzie jutro.

Mam tylko takie pytanie odnośnie pracy osmozy. Wiem że jest wiele wątków temu poświęconych ale nie będę ich odkopywał.

Więc tak:

TDS w demineralizowanej ze sklepu pokazuje 0 - jest sukces :D

TDS w kranie pokazuje 446-452 czyli 450 ppm - kamień w płynie. Twardość gH=26, kH=16

TDS za membraną pokazuje 19 ppm - membrana 100 GPD GE Osmonics, używana intensywnie 2,5 roku - codziennie ok. 5-8 litrów wody do picia + podmianki 10L tygodniowo w słodkowodnym. Regularnie wymieniane prefiltry , bezwypadkowa, pierwszy właściciel....

Na pierwszy rzut oka wydaje się że 19 to dużo jednak wg proporcji czyli 450=100%;19=x% i na krzyż 19*100/450=4,22% czyli oczyszcza wodę w 95,8% Co wy na to?

Druga sprawa DI i jej żywotność określana jako 500/tds - odnosi się to do litra żywicy? Czy do puszki 10". Jeśli do litra to starczy mi na 13 litrów wody?!?! Taką ilością to mogę najwyżej gwno 2 razy spłukać :realmad: Kiedyś miałem Filtrax K - kwaśny kationit i starczał mi na bardzo długo 1 litr, nawet regenerowany solą potrafił przefiltrować 80 litrów wody.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie odpowiada więc "szczelam focha" <_< !

Jest to tym bardziej kłopotliwe że jest to 4 post z rzędu i jak dostanę jakiś mandat to normalnie zostanę przy tym co właśnie zalałem i posoliłem. Oświetlona paskami ledowymi opisanymi wcześniej, które świecą jak na drugiej miniaturze. Nad nimi świetlówka 11 wat 865 dla porównania.

Oczywiście żarcik :) Co do osmozy to po godzinie pracy spadło do 15 ppm, po DI 0.Znalazłem kilka wątków z podobnymi problemami z 450 ppm i więcej na wejściu. Np. tutaj:

http://nano-reef.pl/topic/16728-woda-ro-juz-sam-nie-wiem/page__hl__%22membrana%22__st__20

posty 30,31

Jutro na 99,9% będę mieć żywą skałę i inne duperele, co przyczyni się do pozostawienia tego wątku przyszłym pokoleniom i przeniesieniem się do nowego.

Pozdrawiam!

EDIT:

Zapomiałem dodać że kupiłem dziś akwarium 60x30x30. Jak brałem je z regału to bardzo dziwnym zbiegiem okoliczności zadzwonili z E-Rybki z pytaniem - Czy życzę sobię wysłania paczki dziś? Byłem w szoku takie podejście do klienta :thumbup:

ALE wchodzę do domu i wszyscy wkurzeni, załamani....dlaczego takie małe akwarium ?!?! Byłem w szoku po raz drugi, nagle okazało się że wszystkie szafki i stoliczki w domu są wolne, nawet okno w ścianie :w00t:

post-11585-0-15881300-1323980811_thumb.jpg

post-11585-0-73662100-1323981025_thumb.jpg


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, co tak sobie sam bedziesz pisal, jestesmy z Toba  :welcome:

Tylko poza rozmiarem zbiornika wszystko robisz dobrze, to po co sie mieszac ? :ouch:

No wydusze  :lol:, odnies i wez numer vwieksze, poparcie juz masz...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.