Skocz do zawartości
mufti

Super rura bez kolanek w 5 minut!

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio wpadłem na pewien pomysł z konieczności podłączenia UV i bocznika za akwarium. Ponieważ nie miałem jak w małej przestrzeni zrobić rurek PCV z kolankami, a zginanie wężyków wiązało by się z dość ostrym kątem co sprawiałoby przytykanie przepływu wody, a stosowanie przelotek kątowych, to kolejny wydatek i konieczność zakupów, szukania itd... wpadłem pomysł, który się sprawdził u mnie wyśmienicie.

Mianowicie przyszło mi połączyć miejsce A z miejscem B za pomocą wężyka. Użyłem standardowego silikonowego wężyka od odmulaczy. Wymierzyłem go na wymiar zakładając trochę większy promień zgięcia tak, aby nie załamywać zbytnio go.

Następnie uciąłem na wymiar wężyka koszulkę termokurczliwą, grubszą od niego, zawierającą w sobie klej (są w sklepach z art. elektrycznymi koszulki termokurczliwe zwykłe i z klejem, z dostępnością nie ma problemu).

Po nałożeniu koszulki na wężyk pogrzałem nagrzewnicą (można użyć innego źródła ciepła, np. zapalniczki, chodź trzeba wówczas trochę się namęczyć z parzeniem w dłonie :) ) i podgrzewając tak doprowadziłem do zaciśnięcia się koszulki na wężyku oraz rozgrzania tak, aby powierzchnia koszulki idealnie dolegała bez pofałdowań.

Następnie przyłożyłem nagrzany wężyk do pierwszej części połączenia (A) i wygiąłem go na tyle w pożądanym kierunku, aby go nie załamać zbytnio i trzymając tak rękach podstawiłem pod zimną, bieżącą wodę na kilkanaście sekund aby stwardniał.

Następny kawałek podobnie przykładając wężyk do punktu A. Ewentualnie trzeba było jeszcze raz podgrzać nieco ten kolejny fragment itd...

W efekcie uzyskałem stosunkowo sztywną rurę, szczelną podwójnie, elastyczną, ale i wytrzymałą.

W ten sposób wisi mi np. pompa od odpieniacza pod kątem 45 stopni a nie pionowo i jest ładnie doprowadzona do wlotu zgięciami itd... Czy też podłączenie UV-ki przez bocznik z sorbentami do wylotu.

Idealna sprawa.

Każde przyłączenie do A czy B należało jednak dodatkowo wzmocnić zaciskając opaskę zaciskową na wystającym ok. 0,5-1cm wężyka z koszulki.

gallery_8019_355_51010.jpg

gallery_8019_355_146873.jpg

gallery_8019_355_98148.jpg

gallery_8019_355_145250.jpg

Wojtek

SQ9GL


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.