Skocz do zawartości
Andrar

Wieloszczety

Rekomendowane odpowiedzi

Witam..dopiero zaczynam przygodę...aktualnie posiadam szkło 60 litrów...za kilka dni przesiadka na 180....stan akwarium....2 błazenki... niestety nie znam dokładnej nazwy...gdy je dostałem miały zaledwie kilka dni...3 damselowate...2 z nich kupiłem wraz ze skała bo zrobiło mi się ich żal..bardzo były bardzo zaniedbane...i tu się bardzo ciesze bo ''odżyły" (jeden jest cały niebieski drugi ma żółtawy kolor ogona a trzeci żółtawą dolną płetwę) myślę że 1 z nich podaruje koledze..i tu proszę o pomoc...wyczytałem że 3 demselowate to za dużo w 1 szkle...wracam do obsady...jest jeszcze jeżowiec (wziąłem go ze skałą ;-) ) i brygada czyszcząca..na razie tylko jeden krab i ślimak. wraz z procesem dojrzewania pojawiło się życie..naliczyłem 7 rurkowców..o ile się nie mylę kilka pasożytów Aiptasia ..na razie są bardzo małe...mam też 3 małe rozgwiazdy...nie mogę ocenić czy są one pasożytami...jedną można zauważyć na szkle...a dwie pozostałe na skałach...2 ślimaki...jeden z nich ma paskowaną czarno - białą muszle...mam też wiele wieloszczetów...kilkanaście z nich wyłapałem...ale pozostało ich trochę...strasznie trudno jest je wyłapać...są bardzo czujne i szybkie...proszę o radę...pozdrawiam...Andrar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieloszczety żywią się resztkami i udrożniają skałę w związku z tym są bardzo pożyteczne, jeśli są mniejsze niż 10 cm i nie są w stanie zjeść twojego kota to można cieszyć się ich obecnością w akwarium.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do rybek to nie pomogę.

Ten krab z "ekipy" to pustelnik czy coś innego (niektóre mogą podgryzać korale lub ryby)? Aiptasia to prędzej chwast niż pasożyt. Małe rozgwiazdy to mogą być Asteriny, wg. niektórych doniesień mogą podgryzać Zoa (choć u mnie niema to miejsca).

Jest sporo rodzajów wieloszczetów, kilka z nich osiąga spore rozmiary przez co mogą być groźne dla życia w zbiorniku ale są też malutkie odmiany które bardzo skutecznie czyszczą zakamarki skał z detrytusu. Musisz poszukać i poczytać jakie gatunki siedzą u Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Jak dopiero zaczynasz to musisz zmienić podejście nabyte przy słodkim akwarium.

Jak coś chodzi po akwarium to niekoniecznie jest to złe, no i jak ci glony zaczną rosnąć to też nie panikuj i nie lej jakiś chemikaliów tylko spokojnie obserwuj, ewentualnie wyrywaj jak będą bardzo długie.

PS

Jak tam sklepy z morszczyzną w Cork? Bo my tutaj zdajemy się na import :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sa 4 pet shopy....z czego w jednym plywaja 3 ryby 1 kwereta i tyle...w drugim maja trochę większy wybór....ale szału nie ma...pytałem o ukwiała ale gość nie chciał sprzedać osobno...chciał mi pocisnąć mały kawałek skały błazenka i ukwiała....podobno większy wybór mają w Dublinie...no ale jeszcze pare lat i wracam do polski....och tak 500 litrów mieć...no ale nie wiadomo jak będzie z manianą.. a narazie chciałbym nabrać doświadczenia...pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój błazenek to Amphiprion chrysogaster....a bydlaki podrosły i się rozmnożyły...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.