Skocz do zawartości
Marcmonk

Jaki przepływ przez śrubunek 20mm ??

Rekomendowane odpowiedzi

cześć

jaki max przepływ mogę puścić przez śrubunek 20mm ?? szklarz miał mi zrobić otwory pod śrubunki 25mm i faktycznie zrobił pod VDL 20/25 czyli fizycznie przepływ mam 20mm :(. Teraz się zastanawiam czy to starczy na 200 literków :(

pozdrawiam

marcin


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Mam takie śrubunki i pompe NJ 2300 i daje radę, a Ty jaka pompę chciałeś użyć tzn. o jakiej wydajności?

ps. Otwory zawsze możesz powiększyć np. dremelem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie wystarczy np do NJ 3000 lub mniejszej 2300


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 to dosyc maly splyw. Miejmy nadzieje, ze masz tez rezerwe. Mialem podobny przypadek i akwarium oddalem spowrotem do szklarza, zeby zrobil odpowiednie otwory. Zrobil za male mimo, ze 5 x tlumaczylem, ze rury beda 32 mm ale przeloty potrzebuja wieksze otwory...

Z 1000 l/h powinno splynac, wiecej bym nie ryzykowal, czyli pompa moze 1500 l/h, ktora straci na mocy przy podnoszeniu.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem "paczkę" sprzętu po likwidacji zbiornika i w komplecie była Eheim 1250 :) więc na razie będzie taka. z Czasem chciałem zwiększyć troszkę na coś co miało by 2000l/h.

Otwory mam właśnie dwa w kominie i oba pod śrubunki 20/25 VDL. Niestety są dość blisko siebie i rozwiercanie raczej nie wchodzi w grę :(. Ale jeżeli starczą pod NJ3000 to tragedii nie ma :)


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 to w tym przypadku będzie dobre na powrót, ale spływ większy


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki ale źle doczytałem,@stani i @Yarcio mają rację 20 na powrót starczy ale spływ powinien być większy

pozdrawiam


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siedzę i myślę, liczę i wpadł mi do głowy jeszcze taki pomysł.

Dowiercę dziurę pod śrubunek 25/32 VDL bo taka się zmieści. zrobię wtedy spływ na rurach 25mm tak więc w przelocie będę miał ponad 21mm to już chyba starczy na 200 l i jakieś 2000 l /h obiegu. Natomiast rewizja będzie składała się z dwóch rur po 20mm (wewnętrzna 17mm), łącznie będą miały 34mm średnicy przelotu - wykorzystam te które są aktualnie bo rozwiercać ich nie da rady, są za blisko.

co myślicie o takim nietypowym rozwiązaniu ?? wiem że droższe itd.. ale chyba jedyne sensowne w moim przypadku.

Edytowane przez Marcmonk (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lacznie nie bada mialy 34 mm srednicy. :welcome:

Lacznie beda mialy 2 x mniejsza powierzchnie poprzeczna niz jedna 34 mm.. takze nie wiem, czy mysl o 2000 l/h jest sluszna.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to się dziś zawziołem i wywierciłem sam dziurę 35mm :). Szukałem szklarza w Gdańsku ale wyobraźcie sobie że na 12 do których zadzwoniłem jeden powiedział że się podejmie ale na moją odpowiedzialność. Pozostali byli chętni ale po wycięciu dna :(. Tak więc poczytałem na forum i po zakupach w castoramie udało się dziurę wywiercić samodzielnie. Największy problem miałem z rozpoczęciem bo nie miałem pod ręką uchwytu do wiertarki, "prowadnicę" zastąpiło mi wieczko od butelki aventu :). Tak się składa że praktycznie idealnie pasowało na moją otwornicę :). Przylepiłem je na zwykły klej termiczny do dna, nalałem wody i godzinę później wyłoniła się piękna dziura :). Teraz muszę jeszcze znaleźć jakiś patent na rozwiercenie niesymetryczne jednej z dziur które zafundował mi szklarz i może dojdę z akwarium do ładu.


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaką otwornicą wierciłeś? bo na dniach też będę wiercił i nie wiem co kupić


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja kupiłem dedry i sprawiła się doskonale.

większy problem miałem z dobraniem wiertarki/wkrętarki. Wiertara odpada bo jest za silna, wkrętarka jest ok ale trochę ciężka i dość trudno podejść delikatnie do tematu. U mnie idealnym rozwiązaniem okazał się Bosch IXIO :) lekki, obroty ok i łatwy do wyczucia.

Dla wprawionych pewnie nie ma znaczenia czym wiercą ale dla nowicjusza jak najbardziej.


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.