Skocz do zawartości
DiTus

wprowadzanie dodatków do wody

Rekomendowane odpowiedzi

wygląda na to, że przestawienie z pellet na ZS3 trwało u mnie 2 tygodnie (nie zapeszając ;))

po tygodniu bez pelet miałem odczyt PO4 0,18, zacząłem dodawiać ZS3 w ilości 0,05ml dwa razy dziennie do tego taką samą ilość probito i dzisiaj miałem pomiar 0,02 :) (robiłem pomiary małą hanką i klasyczną ROWA)

pytanie (jak wprowadzić dodatki dobrze??) powstało ponieważ cjano zeszło w 80%,a miałem to wszędzie... no ale może to zasługa braku podmian ;)

ale nie wszystkie korale polipują tak jak kiedyś, a pewnie jest to spowodowane tym, że niczego nie dodwałem do wody ze 2 miesiące, a odpieniacz mam zacny jak do tego litrażu RS200 i pewnie korale głodują....

teraz mam pytanko... jak wprowadzacie nowe dodatki do wody... widzę, że np. Seb, często zmieniają dopalacze ZEO, ABC, teraz coś innego...

nie chce mi się wierzyć, że dawkę zaczynacie od dołu, tj. jedna kropla dziennie (tygodniowo) i tak przez dwa tygodnie czekacie na wyniki... przy założeniu, że korale zareagują przy 5-6 kroplach na dzień (tydzień), to na jeden dodatek "traci się" 2-3 miesiące, a chcąc wprowadzić dwa trzy, to bite pół roku trzeba dobierać dawki o ile coś po drodze, by nie zepsuło efektu (wymiana prefiltrów, świetlówek, przelany odpieniacz, itp)

czy raczej zaczynacie od góry, w naszym przypadku powiedzmy wybieramy 8 kropli i widzimy, że korale ciemnieją, wywala gluty, czy co tam innego, to czekamy aż ustąpi "zaraza" i następny raz dajesz 4 i w naszym przykładzie następnie zwiększasz delikatnie do 5-6 i jesteś jak to się mówi "w domu" :)

wiem, że każdy zbiornik jest inny i wiem, że nie mam takiego oka jak nasi forumowi wyjadacze... nie chodzi mi o to, żeby powiedzieć X lej tyle, a Y tyle, tylko o metodologię postępowania...


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekanie na wynik przez 2 tygodnie to zadne czekanie... :welcome:

Tak, gdy cos testuje to 2-3 miesiace trzeba spokojnie odczekac, czasami pol roku, takze Twoja "pierwsza" metoda jest bezpieczniejsza.

Przy drugiej, gdy korale sciemnieja, tez bedziesz czekal pol roku zanim je wyprowadzisz.

Krotko mowiac, po dwoch tygodniach nie wiesz jeszcze kompletnie nic na temat dzialania "dodatkow".


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomaga ustawienie odpieniacza na sucho, wtedy według moich subiektywnych obserwacji wywala on skutecznie mikroelementy, wtedy widać szybciej czy z czymś przesadziłeś czy nie. Ja przy wprowadzaniu nowego preparatu zawsze zaczynam tak że pierwsza, druga dawka są uderzeniowe, czyli taki jak zaleca producent, czasem nawet większe, potem czekam z tydzień i zaczynam "od dołu".

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.