Skocz do zawartości
Kraszan

[pomysł] Falowniki Tunze, AM sie chowają! Eureka!

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwszych niepowodzeniach z uruchomieniem falownika DIY opartego na multiwibratorze bistabilnym (iskrzy?y przeka?niki, cyka?o, kiepsko si? regulowa?o) postanowi?em od nowa zaprojektowac falownik. I jak zwykle genialny pomys? przyszed? w wannie! ;-)

Dzia?anie jest banalnie proste i oparte na... katarynce.

Plan: na ?mietniku znale?? star? pralk?. Wydoby? programator, a z niego silnik wolnoobrotowy. Do silnika przymocowa? talerz (np p?yta CD, k??ko z tekturki) a w nim probi? dziurki, a w zasadzie rowki. Pod talerzem da? dwa obwody z optotriakami/fototyrystorami a na g?rze dwie diody ;-)

Proste i banalne. W bogatszej wersji mo?na doda? regulacj? pr?dko?ci obrotowej talerza oraz si?y nat??enia ?wiat?a (dla fototyrystor?w). Pierwsze da regulacj? pr?dko?ci cykli, drugie mo?e regulowa? moc? pompek. Zalety tego rozwi?zania:

- programowanie pracy w zasadzie dowolne, jedna pompka mo?e si? "nachodzi?" z drug?, obie przerwa, raz jedna d?u?ej, raz druga d?u?ej - mo?liwo?ci konfiguracji s? w zasadzie niesko?czone ;-)

- w przypadku sterowania optotriakami z o?wietlenia akwarium uzyskamy delikatniejsz? prac? pompek w nocy

- dla leniewych lub lubi?cych cz?ste zmiany mo?na przygotowa? kilka talerzy z r??nymi "melodiami".

A a'propos silnik?w wolnoobrotowych. Czy w?a?nie takie stosujecie w swoich kalkmikserach DIY?

Jak my?licie? Dobry pomys?? Op?aca si? po?wi?ci? weekend na zbudowanie prototypu?


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

multiwibratorze bistabilnym??

no offense, ale to dla mnie zasługuje na tytuł DIY tygodnia...

<rotfl>

hihihi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam za około 25zł można kupić przerywacz na dwa gniazdka (na zmianę) z regulacją przerwy i długości cyklu więc pomysł z mechanicznymi przerywaczami jest zły, a to jest elektronika.


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dzisiaj noble rozdawali i się nasłuchałem w radio i powiem szczerze że "multiwibrator bistabilny" też mi zaimponował.

Czy to coś jak torpedy fotonowe i destabilizator kwarkowy ze startreka? :D

Ten efekt SCI-FI psuje mi tylko silnik ze starej pralki i karty perforowane (eee sorry perforowane płyty CD - taki vintage high tech hehe) - nie da rady tego na mikrokontrolerze zrobić jakoś?

Wiem że sprytny jestem bo nie znam się na tym , ale w tunze kontroler chyba nie jest ukryta płyta CD i silnik od frani...


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Witek

A mógłbyś jakieś bliższe info podać o tym przerywaczu?

No koniecznie muszę mieć "kozacki" falownik, bo całe morskie powstaje w zasadzie dla jednego pieknęgo Heteractisa kołyszącego się w jak najbardziej naturalny sposób w centralnym miejscy baniaka. Stąd ta moja walka o dobry falownik, ale nie za 600pln :-)

@mnowogro

Multiwibrator bistabilny to roadzaj generatora/przerzutnika, a bistabilny bo jego praca determinowana jest pracą drugiej połowy obowdu i tak nawzajem się "bistabilizują" ;-)

Pierwotna wersja falownika wyglądała tak:

http://img365.imageshack.us/my.php?image=multiwibrator2ft.jpg


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że nieobraziłeś się, ale sama nazwa brzmi imponująco. Sam jestem na etapie implementowania falownika

do akwarium, więc z uwagą śledzę wszytskie pomysły. A pomysł aby łagodną sinusoidę realzować za pomocą foto... jest przedni. Prawdziwie McGywerski :D

Pozdrawiam i trzymam kciuki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mnowogro

Za co miałbym się obrazić? Przywykłem, że moje pomysły nie spotykają się ze zrozumieniem otoczenia ;-) Przykład pierwszy z boku: Mam akwarium ok.700 l w ścianie. W pokoju wygląda jak obraz a w kuchni jest cała technika i wieka szafa aż do sufitu. Mam sumpa i w zasadzie wszystko jest gotowe do zasolenia, już następnego dnia jak wygram w totolotka ;-) Ale akwarium profilaktycznie stoi obok lodówki, bo już mam pomysła jak rozwiązać chłodzenie ewentualnej solniczki. I tu znów brak zrozumienia. Już mi kobita zapowiedziała, że jak przewiercę obudowę jej nowiutkiej lodówki i puszcze w środku jakieś rurki to mogę już do domu nie wracać... I jak tu myśleć w kategoriach DIY? ;-)))


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kraszan - hmm z tym że heteractis będzie ci siedział na środku gdzie sobie wymyśliłeś to możesz się srodze zawieść :D różnie to bywa z ukwiałami.

Poza tym uważaj z pompami w akwa bo ukwiały uwielbiają samobójczo się w nie pakować.

Wiem to z autopsji i dlatego u mnie jest SCWD zasilany pompą pobierającą wodę nie bezpośrednio z akwa a z surface skimmera (taki mini komin) - poszperaj tanio za SCWDem bo to wspaniały pomysł na niedrogi falownik.

Choć do 700L? No nie wiem - ja teraz stawiam 550L i chyba będe zmuszony wybrać turbelle stream.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować pomyśleć w kategoriach:

"Patrz kochanie, oglądam dziś lodówkę a tutaj te korniki takie dwie dziurki nawierciły... Ale niemartw się, już je załatałem tymi gustownymi wężykami"

:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kraszan :

@mnowogro

Za co miałbym się obrazić? Przywykłem, że moje pomysły nie spotykają się ze zrozumieniem otoczenia ;-) Przykład pierwszy z boku: Mam akwarium ok.700 l w ścianie. W pokoju wygląda jak obraz a w kuchni jest cała technika i wieka szafa aż do sufitu. Mam sumpa i w zasadzie wszystko jest gotowe do zasolenia, już następnego dnia jak wygram w totolotka ;-) Ale akwarium profilaktycznie stoi obok lodówki, bo już mam pomysła jak rozwiązać chłodzenie ewentualnej solniczki. I tu znów brak zrozumienia. Już mi kobita zapowiedziała, że jak przewiercę obudowę jej nowiutkiej lodówki i puszcze w środku jakieś rurki to mogę już do domu nie wracać... I jak tu myśleć w kategoriach DIY? ;-)))

Zrob i nadmuchaj sobie kobite DIY :)

pozdr...

Pomysl dobry , brakuje mi tylko gdzies tam ..tej korby od wyrzymaczki ktora jest przy " frani ":D hihi


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Swirlej2 :

Zrob i nadmuchaj sobie kobite DIY :D

Dmuchac kobitke jest bardzo przyjemnie,

ale co bedzie jak on juz nadmucha,

a jeszcze bedzie mu sie chcialo dmuchac?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kraszan :

Po pierwszych niepowodzeniach z uruchomieniem falownika DIY opartego na multiwibratorze bistabilnym (iskrzyły przekaźniki, cykało, kiepsko się regulowało)

A jak juz sie bawisz elektronika, to nie mozesz zrobic dwoch-trzech generatorow? (np. prostokatny, piloksztaltny, sinusoidalny-to juz trudniejsze), o roznych czestotliwosciach pracy do tego ukladzik sumujacy (i roznicowy do drugiej pompki)

i uzyskasz dosc przypadkowe wartosci napiecia na wyjsciu.

A zamiast przekaznikow nie mozesz uzyc tyrystorow?

Ja bym jednak poszedl w strone eliminacji wszelkich ruchomych elementow ukladu.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mnowogro :

Możesz spróbować pomyśleć w kategoriach:

"Patrz kochanie, oglądam dziś lodówkę a tutaj te korniki takie dwie dziurki nawierciły... Ale niemartw się, już je załatałem tymi gustownymi wężykami"

Albo ultimatum,

"kochanie, wolisz abym zrobil dziurki w tylnej sciance lodowki, czy w drzwczkach?"

ewentualnie,

"kochanie, wolisz zebym upgrade`owal nasza lodowke,

czy kupil na wyprzedazy starego, smierdzacego, obdrapanego, brzeczacego zloma tylko do moich celow, a Twojej lodowki nie ruszal?"


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.